Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

Τι γινεται με τις δαπανες και το ΦΠΑ?

Ακουστηκε οτι οι δαπανες δε θα εκπιπτουν πλεον.

οκ, αφου θα ειμαστε με το καθεστως των μισθωτων και δε θα εκπιπτουν οι δαπανες, τοτε να μην κοβουμε και ΦΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πραγματικά...

Και θα πληρώσουμε και τέλος επιτηδεύματος σαν ελεύθεροι επαγγελματίες.

Τελικά αυτό με τις δαπάνες ψηφίστηκε? Ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν βγήκαν τα νέα μπλοκάκια Απόδειξη Λιανικών Συναλλαγών;;; Γιατί ε εφορία δεν την παλεύει και δεν θεωρεί τα παλιά...Ελλαδάρα μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι 2 διαφορετικά πράγματα το ΦΠΑ και οι δαπάνες.

Είναι μία ρύθμιση που συμφέρει αυτούς που είναι μεν με μπλοκάκι, στην πραγματικότητα όμως δουλεύουν ως μισθωτοί.

Από τη στιγμή όμως που κάποιος κόβει ΑΠΥ, αυτή δε μπορεί παρά να έχει ΦΠΑ. (υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά είναι μακριά από αυτό που κουβεντιάζουμε).

Την ΑΠΥ αυτή θα την χρησιμοποιήσει ο εργοδότης για να έχει έκπτωση στο δικό του ΦΠΑ. ΆΡα κάποιος πρέπει να τον αποδώσει.

 

Από την άλλη είναι σωστό το ότι δεν εκπίπτουν οι δαπάνες.

Είσαι μισθωτός, άρα όλα τα έξοδα βαρύνουν τον εργοδότη σου και όχι εσένα.

Τα έξοδα για Η/Υ, Φ/Α κτλ είναι για δική σου χρήση.

 

Κάποιος συνάδελφος έγραψε σε άλλο νήμα για μία Εγκύκλιο που λέει ότι ως ΑΛΣ θεωρείται τόσο η απλή απόδειξη, όσο και η ΑΠΥ.

Τι παπαριές ζητάνε τώρα από την εφορία...????

Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου είπε να περιμένω να βγουν...αλλά αύριο θα γίνει χαμός γιατι απαγορεύεται να μου αρνηθούν να μου θεωρήσουν.Τί θα κόβω εγώ; Το λέει ο νέο ΚΒΣ ότι από 1-1-2013 αντί για ΑΠΥ θα δίνονται ΑΛΣ.Τα οποία ακόμα δεν βγήκαν.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τότε γιατί μου θεώρησαν νέο μπλοκ ΑΠΥ πριν 7 μέρες περίπου ?

Και κάτι άλλο ...Σύμφωνα με το νέο φορολογικό οι εργαζόμενοι με «μπλοκάκι» θα φορολογούνται όπως οι μισθωτοί, εφόσον έχουν σύμβαση και έως τρεις εργοδότες (ή περισσότερους, αρκεί να παίρνουν το 75% του εισοδήματός τους από έναν εξ αυτών), γλιτώνοντας την αύξηση του τέλους επιτηδεύματος.

Δλδ αν κάποιος το 75% του εισοδήματος του προέρχεται μόνο από έναν εργοδότη υποχρεούται να έχει σύμβαση με τον ίδιο η δεν χρειάζεται εφόσον το 75% προέρχεται από αυτόν για να φορολογηθεί ως μισθωτός ?

Link to comment
Share on other sites

αρα ΑΠΥ αυτος που δουλεύει ώς ελ.επαγ/τιας μπορεί να θεωρήσει?

ποια είναι τα δικαιολογητικά πού ζητούν?

Link to comment
Share on other sites

ssouanis νομίζω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι και εξηγώ.

Αν κάνω στατικά για μια εταιρεία με μπλοκάκι, με ποιο τρόπο τα έξοδα βαρύνουν τον εργοδότη?

Εγώ δεν πληρώνω το στατικό πρόγραμμα?Δεν θα έπρεπε να εκπίπτουν οι δαπάνες?

Στον μισθωτό το πρόγραμμα είναι αγορασμένο από την εταιρεία.

Πως είναι το ίδιο?

Edited by nikolas_civil
Link to comment
Share on other sites

.

Την ΑΠΥ αυτή θα την χρησιμοποιήσει ο εργοδότης για να έχει έκπτωση στο δικό του ΦΠΑ. ΆΡα κάποιος πρέπει να τον αποδώσει.

 

 

......ελπίζω οι εργοδότες αυτοί να μη μετανοιώσουν για την ώρα και τη στιγμή που έμπλεξαν σε τέτοιες καταστάσεις και η ιστορία αυτή να μείνει σε επίπεδο υπ. οικονομικών μόνο στο σημείο του τρόπου φορολογήσης αυτών που αμόιβονται με τη μέθοδο αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.