Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

ssouanis νομίζω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι και εξηγώ.

Αν κάνω στατικά για μια εταιρεία με μπλοκάκι, με ποιο τρόπο τα έξοδα βαρύνουν τον εργοδότη?

Εγώ δεν πληρώνω το στατικό πρόγραμμα?Δεν θα έπρεπε να εκπίπτουν οι δαπάνες?

Στον μισθωτό το πρόγραμμα είναι αγορασμένο από την εταιρεία.

Πως είναι το ίδιο?

Είναι οι στρεβλώσεις του συστήματος.

Άμα κάνεις στατικά για μία εταιρεία, πηγαίνοντας κάθε πρωί εκεί στις 09:00 και φεύγοντας στις 17:00,

με μισθό βρέξει χιονίσει, τότε η λογική λέει ότι το πρόγραμμα είναι δικό τους. Τώρα άμα εσύ βάζεις το πρόγραμμα, είναι κάτι που το κάνεις για λόγους συμφωνίας και δε συμβαίνει συχνά (από όσο ξέρω).

Άμα σου δίνουν δουλειά όταν έχουν και πληρώνεσαι για κάθε μία από αυτές, τότε είναι άλλο θέμα.

Σε κάθε περίπτωση, θα μπορείς νομίζω να επιλέξεις άμα θέλεις να φορολογηθείς ως μισθωτός (εφόσον έχεις τις προϋποθέσεις).

 

......ελπίζω οι εργοδότες αυτοί να μη μετανοιώσουν για την ώρα και τη στιγμή που έμπλεξαν σε τέτοιες καταστάσεις και η ιστορία αυτή να μείνει σε επίπεδο υπ. οικονομικών μόνο στο σημείο του τρόπου φορολογήσης αυτών που αμόιβονται με τη μέθοδο αυτή.

Μιλάς για ασφαλιστικές εισφορές;

Μη χτυπήσει κανένα πρωινό η πόρτα;

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η καταβολή (εμπρόθεσμη κατά τις διακρίσεις του φορολογικού νόμου) των ασφαλιστικών εισφορών ( ..των κατάλληλων κατά τον ασφαλιστικό νόμο) προυποθέτει η έκπτωση των δαπανών της μισθοδοσίας του προσωπικού. Είναι θέμα ερμηνείας του νόμου και θα κριθεί στην πράξη πως θα τον εφαρμόσουν οι διάφορες υπηρεσίες του υπουργείου. (είναι θέματα εμπλεκόμενα , φορολογία εισοδήματος και των δύο πλευρών, παρακρταούμενοι φόροι γιατί άλλο ΦΕΕ και άλλο ΦΜΥ, επιρριπτόμενοι φόροι δηλ. ΦΠΑ .....)

Ελπίζω να μην πάρει αμπάριζα το ΙΚΑ και βασιζόμενο στη διάταξη αυτή αρχίσει και εκδίδει πράξεις εις βάρος εργοδοτών που εμπίπτουν στη διάταξη αυτή. Το ΙΚΑ σε σχέση με την Δ.Ο.Υ είναι ιδιαίτερα σκληρό.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Ολα υπεροχα....

 

Εγω εχω μια μικρη απορια....

 

ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΑΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ Η ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΑΦΑΙΡΩ Η ΟΧΙ ΔΑΠΑΝΕΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΦΠΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ????

 

Γιατι αν πχ δουλευω με μπλοκακι σε εταιρεια (αρα δεν αφαιρω δαπανες) και στο τελος του χρονου μου τυχει μια δουλεια απο ιδιωτη η οποια θα ειναι μεγαλυτερη απο 25% των εσοδων μου (και αρα πλεον δεν θα εχω 75% απο εναν εργοδοτη) τι κανω??? Εντασσομαι στην κλιμακα των ελ. επαγγελματιων, σωστα???

 

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΩ ΔΑΠΑΝΕΣ!!!!

 

ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΦΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ!

 

Τ Ο Α Π Ο Λ Υ Τ Ο Μ Π Α Χ Α Λ Ο!!!!!!!!!!!

 

Υ.Γ. ΤΟ ΤΕΕ ΤΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ????????

Edited by aifert
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι, αλλά ας μας απαντήσει ο σωτήρης καλύτερα,

ότι θα γράφεις τις δαπάνες που θέλεις στο βιβλίο σου,

αλλά άμα δεις ότι τελικά δεν πρέπει να εκπίπτουν,

στην φορολογική αναμόρφωση θα τις βάλεις όλες ως μη εκπιπτόμενες.

Link to comment
Share on other sites

Μη βίαζεσθε να βγάλετε συμπεράσματα και χαρατκηρισμούς. Αυτά αφήστε τα για τον.... κάθε Αυτιά.

Nα δούμε πρώτα τη διάταξη πως ακριβώς έχει ψηφισθεί. Δεν είναι απαραίτητο πάντως να ισχύει το ίδιο και στην φορολογία εισοδήματος και στον φόρο προστιθεμένης αξίας δηλ. μπορεί να μην αναγνωρίζονται δαπάνες στη φορολογία εισοδήματος, αλλά να εκπίπτει ο ΦΠΑ της δαπάνης στη φορολογία του φόρου προστιθέμενης αξίας. Αυτό γίνεται και σήμερα με τις δαπάνες για τα κινητά τηλέφωνα. Στον ΦΠΑ έχουμε κανονική έκπτωση του ΦΠΑ της δαπάνης , αλλά στη φορολογία εισοδήματος μας αναγνωρίζει το 50% της δαπάνης.

Ο νέος νόμος που ψηφίσθηκε είναι νόμος για τη φορολογία εισοδήματος πάντως

Link to comment
Share on other sites

......ελπίζω οι εργοδότες αυτοί να μη μετανοιώσουν για την ώρα και τη στιγμή που έμπλεξαν σε τέτοιες καταστάσεις και η ιστορία αυτή να μείνει σε επίπεδο υπ. οικονομικών μόνο στο σημείο του τρόπου φορολογήσης αυτών που αμόιβονται με τη μέθοδο αυτή.

 

Σωτηρη, έγραψες! Μειναμε στις φορολογικες λεπτομερειες και ξεχναμε τη βασικη παρανομια που λεγονται "μπλοκακια" και τα οποια η κυβερνηση τα εχει νομιμοποιησει με τη σταση της...

Το σωστο ειναι ολοι αυτοι οι εξυπνοι εργοδοτες να μην παρουν ΦΠΑ απο τα μπλοκακια που απασχολουν με 8 ωρο...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρειάζεται η δεν χρειάζεται σύμβαση αν κάποιος το 75% του εισοδήματος του προέρχεται μόνο από έναν εργοδότη? Υποχρεούται να έχει σύμβαση με τον ίδιο η δεν χρειάζεται εφόσον το 75% προέρχεται από αυτόν για να φορολογηθεί ως μισθωτός ?

  • 0

Link to comment
Share on other sites

Στάσου να δούμε πρώτα τη σχετική διάταξη πως ακριβώς έχει ψηφισθεί να δούμε και την εισηγητική έκθεση επί του σημείου αυτού και μετά αποφασίζουμε τι μας συμφέρει και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισθέν νομοσχέδιο και αιτιολογική έκθεση στο http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Psifisthenta-Nomoschedia?law_id=7a2a1c35-0d9b-4cc9-b41e-c093359366e6 (μέχρι να βγει το ΦΕΚ)

 

Άρθρο 1

[...]

2. Στην παράγραφο 1 του άρθρου 45 του Κ.Φ.Ε. προ-

στίθεται προτελευταίο εδάφιο ως εξής:

«Επίσης, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αφαι-

ρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών, θεωρείται το ει-

σόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ε-

λευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι

ακόλουθες προϋποθέσεις:

αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομι-

κά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και

ββ) Τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβά-

νουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3), ή εφό-

σον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα

πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθαρίστων εσόδων του ει-

σοδήματος από ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγ-

γελμα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά

πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες αυτές.»

 

Από την Αιτιολογική έκθεση:

2. Με την παράγραφο 2 του άρθρου αυτού προστίθεται

προτελευταίο εδάφιο στην παρ. 1 του άρθρου 45 του

Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος με το οποίο ορίζεται

ότι εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες θεωρείται και το

εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή

ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν αθροιστικά

συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

 

 

Εκ πρώτης όψης φαίνεται ότι αφορά την φορολογία εισοδήματος μόνο και ότι δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.