Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

Eπανερχομαι στο θέμα της έγγραφης σύμβασης με πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες μας ώστε να μπορούμε να θεωρηθεί το εισόδημα ότι είναι από μισθωτές υπηρεσιες και να φορολογηθεί ανάλογα (εννοείται οτι συντρέχουν και οι λοιπές προυποθέσεις).

Προσωπικά με τον εργοδότη μου, εχοντας μια πολυετή σχέση εμπιστοσύνης, δεν καναμε ποτέ και κανένα συμφωνητικό μεταξύ μας και αρα δεν το υποβαλαμε σε ΔΟΥ (τριμηνιαιες).

Καταρχήν αυτό ηταν κατι λάθος ??

Μπορώ να υποβάλω εστω και τωρα εγγραφες συμβάσεις με τριμηνιαίες για τον τελευταίο χρόνο για να φορολογηθώ ως μισθωτός και τι σημαινει αυτο απο πλευράς προστίμων??

Αν δεν το κάνω αυτό, μπορω να φορολογηθώ ως Ελευθερος Επαγγελματίας (ακόμα και αν δεν με συμφέρει λόγω φορου εισοδηματος) για το 2013 και απο φέτος να κανω συμβάσεις??

Αν ημουν υψηλομισθος (λεμε τωρα!!) και με συμφερε η φορολογηση ως Ελ. Επαγγ. μπορω να συνεχισω να μην κανω συμβασεις και να εμφανιζω εισοδηματα κατα κυριο λογο απο μονο ένα φυσικό πρόσωπο (επαγγελματια)??

Φαντάζομαι οτι ο φιλος Σωτηρης ειναι ο πιο ειδικός αλλα αν εχει τυχει και σε καποιους αλλους και ξέρουν, θα ηθελα πολύ να μάθω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επανέρχομαι και γω στο θέμα και ρωτάω: σε ποια ΔΟΥ κατατίθεται η σύμβαση? Του εργοδότη ή του υπαλλήλου? Εκεί που δουλεύω καταθέτουν κάθε 3μηνο Κατάσταση. Σε πιθανό-σίγουρο έλεγχο φορ. δήλωσης 2014 σε εμένα τι θα μου ζητήσουν? 4 καταστάσεις 3μηνου ή η μία αρκεί (που στο κάτω κάτω γράφει το συνολικό ποσό της χρονιάς).

Για να καταλάβετε το μπερδεμα: πέρυσι κατέθεσα και στη δικιά μου ΔΟΥ και θεώρησαν τη σύμβαση κανονικά ... φέτος ΔΕΝ τη δέχτηκαν (άλλος υπάλληλος - ανώτερος..) και μου είπαν ότι καταθέτει μόνο ο εργοδότης!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι γράφει η συμβαση σου, πότε υπογραφηκε κτλ κτλ. Την συμβαση σου την καταθετεις με τις τριμηνιαίες καταστασεις και εσύ

Link to comment
Share on other sites

Κάθε τρίμηνο ?

Ακόμα κι αν στην σύμβαση και στην τριμηνιαία έχει δηλωθεί στο είδος σύμβασης ως "αορίστου" και το ποσό ανα μηνα ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Είναι σύμβαση έργου, υπογράφηκε στις 14/1/14 και έχει ισχύ από 1/1/14 ως 31/12/14. Πληρώνομαι κάθε 2 μήνες. Κάθε τρίμηνο εννοείς τις Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Πελατών που κατατίθενται ηλεκτρονικά ή κάτι άλλο?

Ο εργοδότης μου καταθέτει και θεωρεί κάθε τρίμηνο κατάσταση στη δικιά του ΔΟΥ που όσον αφορά εμένα αναφέρει το σύνολο του ποσού για όλη τη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Επαναδιατυπώνω: Το τρίμηνο αφορά την ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης. πχ, για τον φιλο 993cc, αυτή τη συμβαση πρέπει να την δηλώσει μοναχα στην τριηνιαία κατασταση συμφωνητικών που υποβαλουμε στην ΔΟΥ για το 1ο τριμηνο του 2014, ήτοι μέχρι 20/4.

 

Απο΄την αλλη πλευρά, ενδιαφέρον θα ειχε από πλευράς ΙΚΑ μία τετοια συμβαση πως δεν εκλαμβάνεται ως εξαρτημένη εργασια.....

Edited by zefuros
Link to comment
Share on other sites

Τριμηνιαία κατασταση συμφωνητικών που υποβαλουμε στην ΔΟΥ ?? Εγώ δεν έχω υποβάλει ποτέ κάτι τέτοιο! Απλά πέρυσι υπέβαλα και θεώρησα όλη τη σύμβαση στη ΔΟΥ μου.  Βασικά με ενδιαφέρει να φορολογηθώ ως μισθωτός.

Edited by 993cc
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν στην έγγραφη σύμβαση που αναφέρει ο νόμος λογίζεται και η σύμβαση ανάθεσης που έχουμε όταν βγάζουμε άδεια οικοδομής (ή δόμησης!);

Δηλαδή αν όλο τον χρόνο έχεις βγάλει μια άδεια και έχεις ρυθμίσει ένα αυθαίρετο (δηλ. 2 εργοδότες) μπορείς να θεωρηθείς μισθωτός;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν στην έγγραφη σύμβαση που αναφέρει ο νόμος λογίζεται και η σύμβαση ανάθεσης που έχουμε όταν βγάζουμε άδεια οικοδομής (ή δόμησης!);

Δηλαδή αν όλο τον χρόνο έχεις βγάλει μια άδεια και έχεις ρυθμίσει ένα αυθαίρετο (δηλ. 2 εργοδότες) μπορείς να θεωρηθείς μισθωτός;

 

 

Aν δε μπορεί αυτή η περίπτωση να ενταχθεί στη φορολογία των μισθωτών , σύμφωνα με τις νεες διατάξεις , τότε ποιά άλλη μπορεί ? Απλά ΄να τακτοποιήσετε και τα τυπικά (έγγραφη σύμβαση ) δηλ κάντε και κανένα συμφωνητικό παραπάνω , δια πάν ενδεχόμενον .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.