Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

Πέρυσι έκοψα 2 ΑΠΥ όλες κι όλες. Ήταν προς ιδιώτες για τακτοποιήσεις αυθαιρέτων. Έκανα συμφωνητικά αλλά δεν τα θεώρησα στη ΔΟΥ γιατί δεν υπάρχει τέτοια απαίτηση. Θα φορολογηθώ αυτομάτως σαν μισθωτός ή πρέπει να κάνω κάτι για να εξασφαλίσω ότι θα φορολογηθώ έτσι? Πχ να πάω να θεωρήσω τα συμφωνητικά έστω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέρυσι έκοψα 2 ΑΠΥ όλες κι όλες. Ήταν προς ιδιώτες για τακτοποιήσεις αυθαιρέτων. Έκανα συμφωνητικά αλλά δεν τα θεώρησα στη ΔΟΥ γιατί δεν υπάρχει τέτοια απαίτηση. Θα φορολογηθώ αυτομάτως σαν μισθωτός ή πρέπει να κάνω κάτι για να εξασφαλίσω ότι θα φορολογηθώ έτσι? Πχ να πάω να θεωρήσω τα συμφωνητικά έστω τώρα.

 

 

Aπαίτηση υπάρχει , εφόσον υπάρχουν συμφωνητικά , ο νόμος προβλέπει την κατάθεσή τους , ανά τρίμηνο, αυτό είναι σαφές .

Από την άλλη  δε βλέπω ρητή απαίτηση του φορολογικού νόμου , για κατατεθημένα , θεωρημένα κλπ συμφωνητικά-συμβάσεις , ωστε να ενεργοποιηθεί η υπαγωγή στη φορολογική κλίμακα των μισθωτών . Αρα περιμένουμε και βλέπουμε , άλλωστε η θεώρηση των συμφωνητικών αυτών είναι πλέον εκπρόθεσμη .

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ για την απάντηση SOTHRI. Επομένως δεν έχω παρά να περιμένω.

Για την κατάθεση των συμφωνητικών ανά τρίμηνο ομολογώ ότι μένω έκπληκτος καθώς δεν γνωρίζω κανένα που να το κάνει αυτό και θυμάμαι και μερικές περιπτώσεις συναδέλφων εδώ στο φόρουμ που πήγαν να τα καταθέσουν στη ΔΟΥ και δεν τους τα δέχτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι (χρήση 2013) είχα 0 (ολογράφως: μηδέν) έσοδα από το επάγγελμα. Δεν έκοψα ούτε μια ΑΠΥ δηλαδή καθώς δεν είχα κανέναν πελάτη. Προφανώς με τον "κανένα" ήταν αδύνατο να έχω συμφωνητικό. Ταυτόχρονα δε, το 0<3. Ο όποιος φόρος θα μου καταλογισθεί στα τεκμήριά μου. Θα πάω με την κλίμακα των μισθωτών (22%) ή  των "ελ. επαγγελματιών" (26%);

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι (χρήση 2013) είχα 0 (ολογράφως: μηδέν) έσοδα από το επάγγελμα. Δεν έκοψα ούτε μια ΑΠΥ δηλαδή καθώς δεν είχα κανέναν πελάτη. Προφανώς με τον "κανένα" ήταν αδύνατο να έχω συμφωνητικό. Ταυτόχρονα δε, το 0<3. Ο όποιος φόρος θα μου καταλογισθεί στα τεκμήριά μου. Θα πάω με την κλίμακα των μισθωτών (22%) ή  των "ελ. επαγγελματιών" (26%);

 

 

Για τη χρήση 2013 με την κλίμακα των μισθωτών , για τις χρήσεις 2014 και επόμενες με ότι προβλέπει κάθε φορά ο νόμος (τώρα πχ προβλέπει με 26% ) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις απαντήσεις...Ούτε εγώ έχω κάνει συμφωνητικά, εχω βέβαια τη σύμβαση ανάθεσης από την άδεια.

Θα μπορούσαμε υποθέτω να τις καταθέσουμε έστω και εκπρόθεσμα και να πληρώσουμε το όποιο πρόστιμο αν είναι να εξασφαλίσουμε τη φορολογηση του μισθωτού!

Edited by atpm
Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση 2013 με την κλίμακα των μισθωτών , για τις χρήσεις 2014 και επόμενες με ότι προβλέπει κάθε φορά ο νόμος (τώρα πχ προβλέπει με 26% ) 

 

Άλλαξε κάτι πάνω σε αυτό το θέμα μεταξύ των χρήσεων 2013-2014;; Δηλαδή θα τσεκάρω στον τελευταίο "εξωτερικό" πίνακα του Ε3 το κουτάκι "μέχρι 3 εργοδότες" ακόμα και αν δεν έχω συμφωνητικό με κανέναν; Και με τις δαπάνες από τις οποίες έχω εκπέσει τον ΦΠΑ στη διάρκεια του 2013 (δε μπορούσα να ξέρω ότι θα πάει έτσι όλη τη χρονιά) τι γίνεται τελικά;

 

Ψιλο "ρητορικό" είναι το ερώτημα καθώς 30/12/2013 μου έγινε μια ωραιότατη γονική παροχή μετρητών για όσα μου έλειπαν με δήλωση στη ΔΟΥ, με την οποία θα "ρίξω" τα τεκμήρια, αλλά πιστεύω έχει ενδιαφέρον και για το μέλλον.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

O ΦΠΑ δεν επηρεάζεται από τη φορολογια εισοδήματος . Θα δίνεις κανονικά δηλώσεις με τα έσοδα και τα έξοδα του μήνα. Αν είναι τελικά να φορολογηθείς με την κλιμακα των μισθωτών , στη δήλωση Ε3 όλες οι δαπάνες -πλην ασφαλιστικών εισφορών - θα αναμορφωθούν .

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Άρα καταλήξαμε σχετικά με το τι συμβαίνει όσον αφορά τον ΦΠΑ. Τουλάχιστον είναι η "αβάντα" μας σε σχέση με τους "ορίτζιναλ" μισθωτούς οι οποίοι δεν έχουν "τέλη επιτηδεύματος" υποθέτω. Να υποθέσω ότι θα "εμπλουτιστεί" η κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης για να συμπεριληφθούν τα κατάλληλα πεδία σε αυτές τις περιπτώσεις που θα υπάρχουν από εδώ και πέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται εμπλουτισμός , το υπάρχον εντυπο καλύπτει και αυτή την περίπτωση. Την επόμενη χρονιά χρείαζεται να ξαναδούν το έντυπο αυτό δεδομένου του περιωρισμού των προς αναμόρφωση δαπάνων με βάση το άρθρο 23 ν 4172/2013 (αν φυσικά δεν μεταβληθεί και δεν εμπλουτισθεί το άρθρο αυτό )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.