Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

οι μπλοκακιδες λοιπον θα φορολογηθουμε ως μισθωτοι...εχοντας και την παρακρατηση φορου 20% υπαρχει καμια περιπτωση να παρουμε επιστροφη φορου ή εχουν καταργηθει αυτα τα προνομια;;;

 

εχω τρελαθει με αυτα τα φορολογικα.....περπαταω στο δρομο και παραμιλαω...οχι τπτ αλλο σκαρφαλωνω και σε ασανσερ...θα παθω κανα ατυχημα γ*^&^%ω την εφορια μου μεσα.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, πχ αν όλο το εισοδημα σου έχει παρακράτηση, τα τεκμήρια, τι άλλα έσοδα έχεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

"  

Κανένα όμως άλλο έξοδο δεν εκπίπτει (μετακκίνηση, τηλέφωνο, έξοδα γραφείου, ανακαίνιση, έπιπλα, υπολογιστής, λογισμικό)."

 

.. σωστά αν πας ως "μισθωτός".

 

Τότε αυτά τα έξοδα θα μπορείς να τα περάσεις στις αποδείξεις ?

 

Θα πρέπει να μπούν και αποδείξεις αφού πάμε ως μισθωτοι ? έτσι δεν είναι ?

 

Ναι, θα υπάρχει υποχρ'εωση προσκομισης αποδείξεων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να ρωτησω γιατί είμαι και εγώ ένας απο αυτούς που έχουν μπερδευτεί. Τί παίζει με τους μπλοκάκιδες που είναι σαν μισθωτοί?

 

Αν έχουν μία βασική πηγή απο έναν εργοδότη. Και κάνουν και μία μελέτη 200 ευρώ π.χ.

Τί γίνεται?Πρέπει και για τη μελέτη να υπάρχει σύμβαση?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μισθωτός τότε μπορεί να υπογράφει χωρίς να κάνει επιπλέον σύμβαση.

Παλιότερα υπήρχε πρόβλεψη ώστε αν η ελάχιστη αμοιβή για ότι υπέγραφε ο μισθωτός ήταν παραπάνω από τον μισθό του, τότε έπρεπε να του καταβληθεί και η διαφορά.

Τώρα που καταργήθηκαν οι ελάχιστες αμοιβές δεν νομίζω να εφαρμόζεται.

Link to comment
Share on other sites

Το να φορολογηθεί κάποιος που τα τεκμήριά του είναι μεγαλύτερα από τα κέρδη του (πόσο μάλλον αν έχει ζημίες) με το 26% είναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ!!!

 

Κανονικά δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν τεκμήρια!!!

 

Ή στην τελική ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ!!! Για ποιό λόγο να φορολογηθώ εγώ με 26% και ο μισθωτός που έχει μισθό<τεκμήρια, ως μισθωτός στα τεκμήριά του με απαλλαγή κλπ, τη στιγμή που εγώ δεν θα έχω ΚΑΜΙΑ απαλλαγή, αφού δεν με καλύπτει το ότι περνάω τα έξοδα στο βιλβίο μου???

 

Χώρια το γ@μο-τέλος επιτηδεύματος!!!

 

Άραγε, ΠΟΣΟ ΜΑΧΗΤΑ είναι τα τεκμήρια???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα υπάρχει υποχρ'εωση προσκομισης αποδείξεων.

 

Σωτήρη καλημέρα, ...

ωραία, υποχρέωση θα υπάρχει για προσκόμιση αποδείξεων,

αλλά αυτές που έχουν καταχωρηθεί στα βιβλία ως δαπάνες (αναμόρφωση κλπ ...) θα περαστούν κι αυτές στον κωδικό αποδείξεων και αν ναι τι θα προσκομισουμε φωτοτυπίες ? γιατί υποθέτω ότι οι πρωτότυπες πρέπει να μείνουν σ' εμας. 

Link to comment
Share on other sites

Aυτές που καταχώρισες στο βιβλίο δεν κάνουν , άλλες  , αχρησιμοποίητες ,  θέλει  και άντε για το 2013 κάτι γίνεται και μπορεί να βολευτεί το πράγμα κάπως , όσο νάναι τα αθεώρητα βιβλία θα χρησιμεύσουν , για το 2014 τι θα γίνει΄γιατί 1) δε γνωρίζουμε ακόμη ποιές αποδείξεις θα μετράνε και πόσο θα μετράνε (άρα μαζεύουμε γενικώς για να έχουμε όταν φθάσει η ώρα ) 2) υπάρχουν πλέον οι μηνιαίες συγκεντρωτικές με αποτέλσμα να μη μπορύμε εύκολα να γράφουμε και να ξεγράφουμε στο βιβλίο . :smile:  

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τις βάζω τις αποδείξεις στην κάρτα αποδείξεων

και ας βγάλουν μετά άκρη αυτοί.

Ας μετρήσουν το 50% ή το 62%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.