Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα SOTHRIS ισχύουν όσα έχεις αναφέρει σ' αυτό το θέμα μέχρι τώρα. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

 

Επειδή με συμφέρει να φορολογούμε σαν μισθωτός έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

1.     Για μελέτη ή επίβλεψη μηχανολογικών π.χ. σε μια οικοδομή  αρκεί το ιδιωτικό συμφωνητικό με τον ιδιοκτήτη? Το θεωρούμε και στην εφορία ή απλά το υπογράφουμε και οι δύο.

 

2.     Για δουλειές που κάνουμε για άλλο τεχνικό γραφείο, θα πρέπει να έχουμε υπογράψει ιδιωτικό συμφωνητικό με τον μηχανικό όμοιο με την προηγούμενη περίπτωση ή θέλει κάτι πιο συγκεκριμένο?

 

3.     Αν στο ίδιο τεχνικό γραφείο κόψω 3 αποδείξεις θα πρέπει να υπάρχουν και αντίστοιχα συμφωνητικά?

 

4.     Για το τεχνικό γραφείο προφανώς θα πρέπει να γίνει και παρακράτηση 20%?

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

1, Αν υπραχει συμφωνητικό θα πρέπει να κατατεθεί στη ΔΟΥ (κάθε τρίμηνο η υποβολή κατά τα γνωστά ).

 

2. Ο φορολογικός νόμος δεν απαιτεί την ύπαρξη συμφωνητικού προκειμένου να εργασθείς , θέλει το συμφωνητικό προκειμένου να σε φορολογήσει ως μισθωτό (αν συντρέχουν όλες οι προυποθέσεις ). Το συμφωνητικό γενικά διασφαλίζει νομικά την αμοιβή και περιγράφοντας την εργασία αναλυτικά είναι επιβοηθητικό για τη φορολογική αναγνώριση της δαπάνης στον λήπτη της υπηρεσίας (αποφεύγονται  ζητήματα αοριστίας σχετικά με τη δαπάνη ) . Αν τώρα το συμφωνητικό εξυπηρετεί και άλλους σκοπούς (πχ έσοδα για το ΤΕΕ κλπ...αυτό είναι άλλου παππά ευαγγέλιο ) 

 

3. Απαντήθηκε στο 2.

 

4. Ναι αν δεν υπάρχει προκαταβλητέος φόρος .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι βρε παιδιά?

Έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος το 2013. Ισχύει το 13% για τα πρώτα 10.000 ευρώ?

 

Ισχύει αλλά να δούμε αν θα ισχύσει ανεξαρτήτως ύψους ακαθάριστου εισοδήματος γιατί για τη χρήση 2014 ισχύει υπό την προυπόθεση ο κύκλος εργασιών (το ακαθάριστο εισόδημα δηλα΄δη) να μην υπερβαίνει τις 10.000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, δουλευω σε μια εταιρεια απο το 2005 κανοντας συμβασεις εργου. Η υπαρχουσα συμβαση (του2013) μου απεφερε 12000. Στον ΟΑΕΕ εχω δωσει, περι τα 2800.  Γνωριζει κανεις ποια θα ειναι η φορολογιση μου;

Ισχυει το

12000 - 2800 = 9200

9200 * 26% = 2392 φορος που αναλογει στο εισοδημα

2392 * 55% = 1315,6 προκαταβολη φορου

 

τελικος φορος που αναλογει = 2392 + 1315,6 = 3707,6

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα φορολογηθείς σαν μισθωτός δηλ. 9200*22% = 2024

 

Υπάρχει για τους μισθωτούς μείωση φόρου 2100 οπότε στην περίπτωση σου ο φόρος που αναλογεί στο εισόδημα είναι μηδέν. 

 

Για την προκαταβολή φόρου θα στα πει ο SOTHRIS καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Από τα 12000 θα αφαιρέσεις και τις άλλες δαπάνες των βιβλίων σου (σημ. η εισφορά των 2800 ΟΑΕΕ θεωρείται πλέον δαπάνη) και αυτό θα πολ/σεις με 26%.

Στο αποτέλεσμα αυτό θα υπολογίσεις και τυχόν ΦΕΜ ή παρακρατηθέντα φόρο και αν προκύψει φόρος σε αυτόν θα υπολογίσεις και το τέλος επιτηδέυματος 650€ και αν προκύψει φόρος εκεί πάει η προσάυξηση 55%.

 

Βέβαια αν πληρείς τις προϋποθέσεις μπορεί να πας και με την κλίμακα των μισθωτών (22%) αλλά εκεί θα κάνεις αναμόρφωση όλων των δαπανών πλην του ταμείου σου και (μαλλον) σε συμφέρει, δεν ξεχνάς και το τέλος επιτηδεύματος που τότε είναι 500€.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα φορολογηθείς σαν μισθωτός δηλ. 9200*22% = 2024

 

Υπάρχει για τους μισθωτούς μείωση φόρου 2100 οπότε στην περίπτωση σου ο φόρος που αναλογεί στο εισόδημα είναι μηδέν. 

 

Για την προκαταβολή φόρου θα στα πει ο SOTHRIS καλύτερα.

 

Ο φόρος που αναλογέι στο εισόδημά σου είναι μηδέν αλλά ο φόρος που θα πληρώσεις δεν είναι ακριβώς μηδέν γιατί υπάρχει το τέλος επιτηδεύματος που τότε είναι 500€. (2024-2100+500 = 424€ φόρος που θα πληρώσεις) και (μάλλον) εκεί πάει το 55%

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γενικά εως του ορίου των 42.000 ευρώ εισόδημα συμφέρει η κλίμακα των μισθωτών . Αρκεί να συντρέχουν και οι προυποθέσεις για να ενταχθείς και αρκεί να μην εχεις υψηλές δαπάνες στα βιβλία σου (δαπάνες φορολογικά αναγνωρίσιμες )

Link to comment
Share on other sites

το εισοδημα μου προερχεται απο μια μονο εταιρεια. Συγκεκριμενες συμβασεις και ποσα. Επισης σαν εξοδα , αν εξαιρεσεις το ΟΑΕΕ και το τηλεφωνο, δεν εχω κατι αλλο. Οποτε λογικα παω σαν μισθωτος και θα εχω το 500ρικο για το τελος επιτ.  + 55% προκαταβολη.

Ευχαριστω για τις απαντησεις

Edited by PTRS80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.