Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

Δε θα βγεί τέτοια ΠΟΛ  Αυτή τη δυνατότητα την έδωσαν με το Ν 4110/2013, για το 2013, και την εχουν επαναλάβει και στο νέο νόμο 4172/2013 για το 2014 και εδώ, με την ανάλογη προσαρμογή, οπότε αν κάτι  ήθελαν να αλλάξουν θα το άλλαζαν (δηλαδη το άλλαξαν ήδη ) . (Το ΠΟΛ είναι τα αρχικά της λέξεως πολύγραφος και ξέμεινε η ονομασία από την εποχή των πολυγράφων :grin: )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάποια απάντηση-γνώμη για αυτό?


 


     Εργάζομαι ως ελεύθερος επαγγελματίας με ΑΠΥ. Τον τελευταίο χρόνο (2013) παρείχα υπηρεσίες σε μια εταιρεία του εξωτερικού (έδρα Γερμανία). Έκανα έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών (παροχής υπηρεσιών) στο Taxis. Αποδείξεις (ΑΠΥ) δεν έκοβα γιατί η λογίστρια μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο, όπως επίσης και ότι δεν καταβάλλω ΦΠΑ στο τρίμηνο. (σημ. : Τα έργα πραγματοποιούνται Γερμανία)


     Με λίγα λόγια παρέχω υπηρεσίες στην εταιρεία του εξωτερικού, πληρώνομαι κι υποβάλλω κάθε μήνα στο Taxis δήλωση ενδοκοινοτικών συναλλαγών. Ούτε παρακράτηση, ούτε ΦΠΑ.


     Το θέμα είναι ότι με την εταιρεία αυτή δεν έχω σύμβαση. Όταν έχει δουλειά μου δίνει και όταν δεν έχει κάθομαι..(το πολύ πολύ να δώσω καμιά βεβαίωση αδόμητων)


Πληρώνομαι με τη μέρα εργασίας (προφορική συμφωνία). Μου στέλνουν δλδ μια δουλειά (κυρίως σχεδιαστική), την οποία ολοκληρώνω σε Χ μέρες και τους την παραδίδω. Στη συνέχεια μου αποστέλλουν ένα έγγραφο με τα στοιχεία τόσο τα δικά μου όσο και της εταιρείας τους, στο οποίο αναφέρονται ΑΦΜ, ΕΔΡΑ, το ΕΡΓΟ , οι ΜΕΡΕΣ που εργάστηκα, η ΗΜΕΡΗΣΙΑ και η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ που προκύπτει και τον τραπεζικό μου λογαριασμό, και στις επόμενες μέρες (συνήθως σε καμιά βδομάδα) η αμοιβή κατατίθεται στον λογαριασμό μου.


     Τα έσοδά μου προέρχονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 75% από αυτή τη συνεργασία (από έναν εργοδότη δλδ).


 


Τα ερωτήματα λοιπόν είναι :


1. Μπορώ να φορολογηθώ σαν μισθωτός με 22% ? και αν ναι με βάση ποιά σύμβαση, αφού δεν μπορώ να γνωρίζω εκ των προτέρων τον ακριβή χρόνο εργασίας μου και επομένως και την αμοιβή μου. Αρκεί το έγγραφο που μου στέλνουν ή χρειάζεται και κάτι άλλο?


2. Σωστά δεν κόβω ΑΠΥ και δεν καταβάλλω ΦΠΑ κάθε τρίμηνο?


3. Στα πλαίσια της συνεργασίας ταξιδεύω κάποιες φορές Γερμανία. Μπορώ να περάσω σαν έξοδα τα αεροπορικά-διαμονή κτλ. ?


 


Ευχαριστώ


Edited by c_s
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν εγραψα αυτό.

 

Μισό λεπτό γιατί έχω μπερδευτεί (και έχω χάσει και τον ύπνο μου).

Πές οτι έχω 15.000 εισόδημα ως ΕΕ το 2013. Και έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος μετά την 1/1/13. 

Θα φορολογηθούν τα πρώτα 10.000 με 13% ή το χάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Για το 2014 και με τα σημερινά δεδομένα αν κόψω δυο αποδείξεις σε δυο διαφορετικούς εργοδότες για ΗΜ μελέτες πολεοδομίας και κόψω και άλλες 4 αποδείξεις στον ίδιο μηχανικό (μια ανά δίμηνο) για κατ’ αποκοπή δουλείες του θα φορολογηθώ ως μισθωτός?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για το 2014 και με τα σημερινά δεδομένα αν κόψω δυο αποδείξεις σε δυο διαφορετικούς εργοδότες για ΗΜ μελέτες πολεοδομίας και κόψω και άλλες 4 αποδείξεις στον ίδιο μηχανικό (μια ανά δίμηνο) για κατ’ αποκοπή δουλείες του θα φορολογηθώ ως μισθωτός?

  Οχι απαραίτητα . Θέλει συμβάσεις και οπωσδήποτε να μην έχετε επαγγελματική εδρα διαφορετική από την κατοικία σας.  

Link to comment
Share on other sites

Για τις δουλείες που αφορούν τις πολεοδομίες θα υπάρχουν ιδιωτικά συμφωνητικά (τα κλασσικά που υπάρχουν και στο φόρουμ) και για τις κατ' αποκοπή δουλειές του συναδέρφου μηχανικού θα υπάρχουν συμφωνητικά ανάθεσης της δουλειάς και την καθορισμένη αμοιβή ανά δουλειά. Αυτά θα πρέπει να κατατεθούν και στις εφορίες? Επαγγελματική έδρα έχω στην κατοικία μου.

Link to comment
Share on other sites

  Οχι απαραίτητα . Θέλει συμβάσεις και οπωσδήποτε να μην έχετε επαγγελματική εδρα διαφορετική από την κατοικία σας.  

 

καινούριο είναι αυτό? Δηλαδή εγώ που δουλεύω σε εταιρία (μηνιαίος μισθός κλπ) και επειδή παντρέυτηκα και έφυγα απο το σπίτι των γονιών μου, που είχα δηλώσει ως έδρα, δεν μπορώ να θεωρηθώ μισθωτός?

Link to comment
Share on other sites

καινούριο είναι αυτό? Δηλαδή εγώ που δουλεύω σε εταιρία (μηνιαίος μισθός κλπ) και επειδή παντρέυτηκα και έφυγα απο το σπίτι των γονιών μου, που είχα δηλώσει ως έδρα, δεν μπορώ να θεωρηθώ μισθωτός?

   

Oι μισθωτοί δεν εχουν επαγγελματική έδρα .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

  Οχι απαραίτητα . Θέλει συμβάσεις και οπωσδήποτε να μην έχετε επαγγελματική εδρα διαφορετική από την κατοικία σας.  

 

Επειδή τώρα το πρόσεξα αυτό και με επηρεάζει μιας και έχω δηλώσει επαγγελματική έδρα όχι την κατοικία μου. Αν κάνω αλλαγή κατοικίας με Μ1 έστω την επόμενη βδομάδα και βάλω την ίδια με την επαγγελματική έδρα θα είμαι καλυμμένος για τις δηλώσεις του επόμενου χρόνου ώστε να φορολογηθώ ως μισθωτός; Για το παράλογο της διάταξης ας μην αναφερθώ καλύτερα :-x

Edited by vision
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.