Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

νομίζω ότι αν μέσα στην ιδία χρήση χρησιμοποιήσεις και δεύτερο μπλοκ το δεύτερο η αρίθμηση θα πρέπει να έχει αρίθμηση την επόμενη δηλαδή αν σταματήσεις στο 50 το δεύτερο θα αρχίσει από το 51

 

Ρώτησα στην ΔΟΥ σήμερα έχει που σφραγίζουν τα μπλοκ και δεν είχαν ακόμα ενημέρωση μου είπαν εφόσον έχω φύλλα να συνεχίσω με τα υπάρχοντα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η συμβαση τι πρεπει να γραφει γνωριζουμε?μεχρι ποτε πρεπει να κατατεθει και που?

Το θεμα ειναι αν η εταιρεια αρνηθει να κανει την συμβαση για τους παραπανω λογους που αναφερατε(περι Ι.Κ.Α και ελεγχων) υπαρχει αλλος τροπος να αποδειξεις οτι εργαζεσαι σαν ''μισθωτος-μπλοκακιας(οντως ασχημος χαρακτηρισμος)''?

Πολλα παντως ερωτηματα εχουν προκυψει με τις νεες αλλαγες και αρκετοι εχουμε πονοκεφαλιασει!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κι αν τελειώσει η χρήση και δεν έχει τελειώσει το μπλοκ σου? Με το νέο έτος παίρνεις καινούριο?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ κατά την περιοδική δήλωση το εκπιπτουμε κανονικά. στο τέλος μόνο κατα την φορολογικη δήλωση δεν θα δηλώσουμε εξοδα παρά μόνο τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ.

 

 

Διάβασα κάπου οτι και φέτος οτι οι μπλοκακιδες μπορουν να πληρώσουν 500 αντι 650 ευρω τέλος επιτιδεύματος εαν κοψανε εως 3 εργοδοτες ΑΠΥ ή 75% το εσοδων τους να αφορούν έναν εργοδότη. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Για τη δήλωση που θα κάνουμε φέτος (έσοδα 2012) οι μπλοκάκηδες θα πληρώσουν μειωμένο τέλος επιτηδεύματος. Δεν έχω ψάξει τις προϋποθέσεις.

 

Για τα φετινά έσοδα (2013) όσοι κόψουν ως 3 ΑΠΥ ή έχουν έσοδα το 75% από έναν και εργοδότη ασχέτως αριθμού ΑΠΥ, θα φορολογηθούν του χρόνου ως μισθωτοί, ήτοι αφορολόγητο, υποχρέωση να προσκομίσεις αποδείξεις κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Για τη δήλωση που θα κάνουμε φέτος (έσοδα 2012) οι μπλοκάκηδες θα πληρώσουν μειωμένο τέλος επιτηδεύματος. Δεν έχω ψάξει τις προϋποθέσεις.

 

Για τα φετινά έσοδα (2013) όσοι κόψουν ως 3 ΑΠΥ ή έχουν έσοδα το 75% από έναν και εργοδότη ασχέτως αριθμού ΑΠΥ, θα φορολογηθούν του χρόνου ως μισθωτοί, ήτοι αφορολόγητο, υποχρέωση να προσκομίσεις αποδείξεις κτλ.

 

Διαβάστε με προσοχή τη σχετική νομοθετική διάταξη για να δείτε τις προυποθέσεις που απαιτούνται ώστε να ισχύσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρ. 1 άρ. 45 του Κ.Φ.Ε. (Ν.2238/1994), όπως συμπληρώθηκε με την παρ. 2 άρ. 1 Ν.4110/2013 (ΦΕΚ Α' 17/23-01-2013)

 

Επίσης πολύ βασικό:

παρ. 6 άρ. 9 του Κ.Φ.Ε., όπως αντικαταστάθηκε με την παρ. 1 άρ. 1 Ν.4110/2013: "Τα πρόσωπα του προτελευταίου εδαφίου της παρ.1 του άρθρου 45 του Κ.Φ.Ε. δεν δικαιούνται την έκπτωση των δαπανών του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε.."

 

Ισχύουν από 1/1/2013 (ΟΕ2014)

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ κατά την περιοδική δήλωση το εκπιπτουμε κανονικά. στο τέλος μόνο κατα την φορολογικη δήλωση δεν θα δηλώσουμε εξοδα παρά μόνο τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ.

 

 

Διάβασα κάπου οτι και φέτος οτι οι μπλοκακιδες μπορουν να πληρώσουν 500 αντι 650 ευρω τέλος επιτιδεύματος εαν κοψανε εως 3 εργοδοτες ΑΠΥ ή 75% το εσοδων τους να αφορούν έναν εργοδότη. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σχετικά με την καταχώρηση δαπανών σε όλους εμάς που είμαστε κατ' ουσίαν μισθωτοί αλλά δουλεύουμε με μπλοκάκι:

 

Εξακολουθούμε να καταχωρούμε κανονικά τις δαπάνες μας, τόσο αυτές με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ, όσο και αυτές χωρίς δικαίωμα έκπτωσης;

Εάν καταχωρούμε δαπάνες τότε στο Ε3 το συνολικό μας εισόδημα θα πρέπει να είναι Έσοδα - Δαπάνες + Φορολογική Αναμόρφωση. Αυτό όμως δεν αντίκεται στο γεγονός ότι θα φορολογηθούμε ως μισθωτοί;

Μήπως δεν πρέπει να καταχωρήσουμε καθόλου δαπάνες παρά μόνον το ΤΣΜΕΔΕ;

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σχετικά με την καταχώρηση δαπανών σε όλους εμάς που είμαστε κατ' ουσίαν μισθωτοί αλλά δουλεύουμε με μπλοκάκι:

 

Εξακολουθούμε να καταχωρούμε κανονικά τις δαπάνες μας, τόσο αυτές με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ, όσο και αυτές χωρίς δικαίωμα έκπτωσης;

Εάν καταχωρούμε δαπάνες τότε στο Ε3 το συνολικό μας εισόδημα θα πρέπει να είναι Έσοδα - Δαπάνες + Φορολογική Αναμόρφωση. Αυτό όμως δεν αντίκεται στο γεγονός ότι θα φορολογηθούμε ως μισθωτοί;

Μήπως δεν πρέπει να καταχωρήσουμε καθόλου δαπάνες παρά μόνον το ΤΣΜΕΔΕ;

 

Γιώργος

 

Την ίδια απορία έχω και εγώ... Επίσης, κάνοντας την εκκαθαριστική ΦΠΑ για τη χρήση του 2012 έβαλα τις δαπάνες (ΦΠΑ εκπίπτει) που είχα δηλώσει στις περιοδικές του '12 καθώς και κάποια αεροπορικά που είχα κόψει με τιμολόγιο (χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ καθώς δεν έχουν τέτοιο) Ελλάδα (έδρα μου) -Γερμανία (εργασία). Σύμωνα με αυτά που γράφονται εδώ πλέον θεωρούμαι μισθωτός, κάτι που το '12 που αγόρασα τα εισητήρια δεν το ΄ηξερα.

 

Μπέρδεμα...

 

 

Νόμπελ οικονομικών για τους φωστήρες μας και το "σταθερό" φορολογικό που ευαγγελίζονται, πότε προβλέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.