Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

Ισχύει αλλά να δούμε αν θα ισχύσει ανεξαρτήτως ύψους ακαθάριστου εισοδήματος γιατί για τη χρήση 2014 ισχύει υπό την προυπόθεση ο κύκλος εργασιών (το ακαθάριστο εισόδημα δηλα΄δη) να μην υπερβαίνει τις 10.000 ευρώ.

 

Α για το εισόδημα μου το 2013, πρέπει να έχω δηλώσει μέχρι 10.000 για να λάβω αυτό το 13%? Εγώ νόμιζα οτι απλά για τις πρώτες 10.000 ευρώ ίσχυε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α για το εισόδημα μου το 2013, πρέπει να έχω δηλώσει μέχρι 10.000 για να λάβω αυτό το 13%? Εγώ νόμιζα οτι απλά για τις πρώτες 10.000 ευρώ ίσχυε...

 

Εγώ πάντως δεν εγραψα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

το εισοδημα μου προερχεται απο μια μονο εταιρεια. Συγκεκριμενες συμβασεις και ποσα. Επισης σαν εξοδα , αν εξαιρεσεις το ΟΑΕΕ και το τηλεφωνο, δεν εχω κατι αλλο. Οποτε λογικα παω σαν μισθωτος και θα εχω το 500ρικο για το τελος επιτ.  + 55% προκαταβολη.

Ευχαριστω για τις απαντησεις

  Οι μισθωτοί δεν έχουν προκαταβολή επόμενου ετους .

Link to comment
Share on other sites

1, Αν υπραχει συμφωνητικό θα πρέπει να κατατεθεί στη ΔΟΥ (κάθε τρίμηνο η υποβολή κατά τα γνωστά ).

 

SOTHRIS εξήγησέ το λιγάκι αυτό γιατί μόνο "γνωστό" δε νομίζω ότι είναι. Καλά για παροχή των υπηρεσιών μας προς άλλους μηχανικούς/εταιρείες. Εκεί γινόταν και παρακράτηση φόρου και η υποχρέωση υπήρχε για το λήπτη της ΑΠΥ. Αλλά πότε πηγαίναμε στη ΔΟΥ μας συμφωνητικό με ιδιώτη (το τονίζω) για μελέτη που αναλαμβάναμε εμείς οι μηχανικοί;;; Ακόμα συζητάμε κάπου για το αν και πότε θα ανοίξει η εφαρμογή "ανεβάσματος" των συμφωνητικών στο taxis και βγαίνει νέα "φάμπρικα" τώρα;

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS εξήγησέ το λιγάκι αυτό γιατί μόνο "γνωστό" δε νομίζω ότι είναι. Καλά για παροχή των υπηρεσιών μας προς άλλους μηχανικούς/εταιρείες. Εκεί γινόταν και παρακράτηση φόρου και η υποχρέωση υπήρχε για το λήπτη της ΑΠΥ. Αλλά πότε πηγαίναμε στη ΔΟΥ μας συμφωνητικό με ιδιώτη (το τονίζω) για μελέτη που αναλαμβάναμε εμείς οι μηχανικοί;;; Ακόμα συζητάμε κάπου για το αν και πότε θα ανοίξει η εφαρμογή "ανεβάσματος" των συμφωνητικών στο taxis και βγαίνει νέα "φάμπρικα" τώρα;

 

 

Eγώ γράφω για την υποχρέωση που υπάρχει από το Ν 1882/1990 , άρθρο 8 παρ. 16 ...(συμφωνητικά μεταξύ επιτηδευματιών και τρίτων ).

Link to comment
Share on other sites

"Μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων" γράφει η παράγραφος που αναφέρεις (όχι και). Υποθέτω ότι στην περίπτωση σύμβασης μεταξύ επιτηδευματία-ιδιώτη θεωρούνται και οι 2 πλευρές "τρίτοι"; Υπενθυμίζω δε, ότι όταν είχαμε αποπειραθεί προ 2ετίας (όταν πρωτοανακοινώθηκε το θέμα με τα συμφωνητικά) κάποιοι να θεωρήσουμε τέτοια στις ΔΟΥ μας, εισπράξαμε άρνηση. Πρέπει επιτέλους να ξεκαθαρίσει αυτό το θέμα ειδικά για εμάς τους μηχανικούς. Έχουν ακουστεί τουλάχιστον 3-4 διαφορετικές εκδοχές (θεώρηση από ΤΕΕ, "ανέβασμα" στο taxis, θεώρηση από ΔΟΥ, διαφύλαξη αυτών για μελλοντικό έλεγχο κλπ.) και άκρη δεν έχει βγει ακόμα...

Άσε που προσωπικά έχω πολύ σοβαρή ανησυχία για το κατά πόσο 3 μόνο συμφωνητικά με πελάτες ιδιώτες μέσα σε ένα έτος αρκούν για να επιτρέψουν στο μηχανικό να φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών. Σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει σχέση εξαρτημένης εργασίας σε τέτοιες περιπτώσεις. Και αυτό πρέπει να ξεκαθαρίσει επειγόντως πριν κλάψουμε. (Δεν περιμένω φυσικά από εσένα να το ξεκαθαρίσεις. Απλά το θέτω ως πρόβλημα).

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Φίλε tpanag είναι το γνωστό πρόβλημα διαφορετικής ερμηνείας των Νόμων στο Ελλαδα από τον κάθε έναν με διαφορετικό τρόπο και στο τέλος όμως την πληρώνει ο υπόχρεος (εμείς οι μηχανικοί) !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άσε που προσωπικά έχω πολύ σοβαρή ανησυχία για το κατά πόσο 3 μόνο συμφωνητικά με πελάτες ιδιώτες μέσα σε ένα έτος αρκούν για να επιτρέψουν στο μηχανικό να φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών. Σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει σχέση εξαρτημένης εργασίας σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

 

Eπί του συγκεκριμένου ο φορολογικός νόμος δεν παίρνει θέση αν εχουμε σύμβαση εξαρτημένης ή μη εργασίας . Απλά για τους σκοπούς της φορολογίας εισοδήματος ΑΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ  (που θέτει ) τότε το εισόδημα που προκύπτει θεωρείται ότι προέρχεται από μισθωτές υπηρεσίες και φορολογείται ανάλογα . Κατα τα λοιπά οι συγκεκριμένοι μπλοκάκηδες εχουν και όλες τις λοιπές φορολογικές υποχρέωσεις πχ υποβολή δηλώσεων ΦΠΑ , υποβολή συγκεκντρωτικών καταστάσεων , τέλος επιτηδεύματος κλπ

Link to comment
Share on other sites

Eπί του συγκεκριμένου ο φορολογικός νόμος δεν παίρνει θέση αν εχουμε σύμβαση εξαρτημένης ή μη εργασίας . Απλά για τους σκοπούς της φορολογίας εισοδήματος ΑΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ  (που θέτει ) τότε το εισόδημα που προκύπτει θεωρείται ότι προέρχεται από μισθωτές υπηρεσίες και φορολογείται ανάλογα . Κατα τα λοιπά οι συγκεκριμένοι μπλοκάκηδες εχουν και όλες τις λοιπές φορολογικές υποχρέωσεις πχ υποβολή δηλώσεων ΦΠΑ , υποβολή συγκεκντρωτικών καταστάσεων , τέλος επιτηδεύματος κλπ

 

 

 

Φοβάμαι μη βγει καμιά ΠΟΛ (ή όπως αλλιώς λέτε τις ερμηνευτικές σας) κατά το Μάιο όμως και πει περίπου "όπως είναι προφανές από το Ν.τάδε εξαιρούνται οι κατ'αποκοπή αμειβόμενες εργασίες όπως μελέτες κλπ. για τις οποίες συνάπτεται σύμβαση με ιδιώτες".και τρέχουμε και δε φτάνουμε... Αυτό εννοώ. Τα υπόλοιπα που γράφεις περί υποχρέωσης υποβολής περιοδικών κλπ. νομίζω είναι πλέον γνωστά, ξεκάθαρα και τα έχουμε εμπεδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τότε γιατί μου θεώρησαν νέο μπλοκ ΑΠΥ πριν 7 μέρες περίπου ?

Και κάτι άλλο ...Σύμφωνα με το νέο φορολογικό οι εργαζόμενοι με «μπλοκάκι» θα φορολογούνται όπως οι μισθωτοί, εφόσον έχουν σύμβαση και έως τρεις εργοδότες (ή περισσότερους, αρκεί να παίρνουν το 75% του εισοδήματός τους από έναν εξ αυτών), γλιτώνοντας την αύξηση του τέλους επιτηδεύματος.

Δλδ αν κάποιος το 75% του εισοδήματος του προέρχεται μόνο από έναν εργοδότη υποχρεούται να έχει σύμβαση με τον ίδιο η δεν χρειάζεται εφόσον το 75% προέρχεται από αυτόν για να φορολογηθεί ως μισθωτός ?

Στον τρόπο φορολόγησης που λες (ως μισθωτός) υπάρχουν προϋποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν (σύμβαση και ποσοστό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.