Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

@georgios_m, δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τίποτα... δεν καταλαβαίνω τις έννοιες με τον τρόπο που τις αναφέρεις... πόσο μάλλον να καταλάβω την διαδικασία για μετάβαση από την κάποια κατάσταση στην κάποια άλλη κατάσταση... πόσο μάλλον να δώσω --αν μπορέσω-- κάποιο παράδειγμα ακόμη και αν καταλάβαινα...
Μπορώ όμως να σου τεκμηριώσω με παράδειγμα --αν θες-- αυτό που ανέφερα πριν περί "υποχρεωτικότητας": 

14 hours ago, georgegaleos said:

...τότε η φορολογείσαι υποχρεωτικά και όχι δυνητικά  όπως και τα λοιπά φυσικά πρόσωπα...

μήπως και βοηθηθείς σε αυτό που θέτεις και προφανώς για να ρωτάς, εσύ το έχεις καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η ερώτησή μου προέρχεται από τη λέξη δυνητικά αν θες να μη φορολογηθείς σα μισθωτός, δηλαδή να χάσεις την επιστροφή φόρου. και ρωτάω: πόσος πρέπει να είναι ο μισθός και πόσες οι δαπάνες για να αρχίσει να σε συμφέρει να χάσεις την επιστροφή φόρου;

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν υποθετικά βρούμε έναν τρόπο να "σπάσουμε" τις προϋποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν, αλλά και δεν φορολογηθούμε με τεκμήρια κάνοντας ανάλωση κεφαλαίου, προσωπικά δεν μπορώ να σου βρω τον συνδυασμό που θες "μικτό κέρδος" VS "δαπάνη", γιατί οι "δαπάνη" πρακτικά εμπεριέχει δύο ομάδες δαπανών που την συνιστούν:

("δαπάνη" = "τις εισφορές που ταμειακά θα αποφασίσεις να καταβάλεις" + "τις λοιπές δαπάνες που θα αποφασίσεις να κάνεις")

όπου ως άθροισμα συνιστούν εκπιπτόμενη δαπάνη για το "μη φορολογικό μπλοκάκι",

ενώ ως μέρος συνιστούν εκπιπτόμενη δαπάνη για το "φορολογικό μπλοκάκι".

 

Επίσης μην ξεχνάς ότι ως "μη φορολογικό μπλοκάκι" έχεις τέλος επιτηδεύματος 650€, ενώ ως "φορολογικό μπλοκάκι" έχεις 500€.

 

Επίσης μην ξεχνάς ότι υπάρχει και ο διαφορετικός συντελεστής φόρου κλίμακας.

 

Οπότε δεν ψάχνεις έναν απλό συνδυασμό:

"μικτό κέρδος" VS "δαπάνη",

αλλά έναν πολύ περισσότερο πολύπλοκο συνδυασμό:

"μικτό κέρδος" VS "εισφορές που ταμειακά θα αποφασίσεις να καταβάλεις" VS "λοιπές δαπάνες που θα αποφασίσεις να κάνεις" VS "συντελεστή φόρου κλίμακας" VS "τέλος επιτηδεύματος".

Δηλαδή πρακτικά θα πρέπει να κάνεις αρκετές παραδοχές σε ποσά ή να έχεις πραγματικά γεγονότα και να αποφασίσεις.

Αυτό που θέλω να σου πω, είναι ότι μπορώ να σου πω παράδειγμα όπου με ποσό μικτού κέρδους σταθερό (Α €), ποσό δαπάνης σταθερό (Β €),
ανάλογα το τι "μείγμα" στην "δαπάνη" θα αποφασίσω να έχω, μπορώ να καταλήξω:

i) είτε σε αδιάφορο του αν θα φορολογηθώ ως "μη φορολογικό μπλοκάκι" ή ως "φορολογικό μπλοκάκι", 
ii) είτε στο να συμφέρει να φορολογηθώ ως "φορολογικό μπλοκάκι" ακόμη και αν βγαίνει να πληρώσω φόρο κλίμακας,
iii) είτε στο να συμφέρει να φορολογηθώ ως "μη φορολογικό μπλοκάκι"

Αυτό γιατί πέραν του "μείγματος" που θα αποφασίσεις να έχεις στην δαπάνη παίζει ρόλο και το τέλος επιτηδεύματος που είναι διαφορετικά ποσά.

Οπότε ή σταματάς εδώ την ανάγνωση και περιμένεις να πάρεις από κάποιον συνάδελφο που θα βρει τον συνδυασμό που θες ή συνεχίζεις το διάβασμα όπου θα σου τεκμηριώσω όλα αυτά που έγραψα παραπάνω.

 

Και θα σου πω ένα παράδειγμα κάπως τραβηγμένο (στο θέμα της δαπάνης όπου θα θεωρήσω ότι είναι ίση με το μικτό κέρδος) για να καταλάβεις τι εννοώ και θα περιοριστώ σε μικτό κέρδος στα 20.000,00 για να μην αλλάξουμε και συντελεστή κλίμακας φορολογίας.

Έστω ότι έχουμε:
Μικτό κέρδος------------->20.000,00€ (ήτοι παρακρ. φόρου 4.000,00€)
Σύνολο Δαπάνης---------->20.000,00€
Αφορολόγητο (8.636,00 και για λόγους απλότητας)--->9.000,00€
===================================================================================

i) Αν το "μείγμα" της δαπάνης που θα αποφασίσω να έχω είναι π.χ.:
"λοιπές δαπάνες που θα αποφασίσω να κάνω"----------------->16.500,00€
"εισφορές που ταμειακά θα αποφασίσω να καταβάλω"----->3.500,00€
"Σύνολο Δαπάνης"--------------------------------------------------------------->20.000,00€

ως "μη φορολογικό μπλοκάκι" δεν βγαίνει να πληρώσεις φόρο κλίμακας
ως "φορολογικό μπλοκάκι" βγαίνει να πληρώσεις φόρο κλίμακας 150,00€

αν υπολογίσεις και το τέλος επιτηδεύματος
ως "μη φορολογικό μπλοκάκι" βγαίνει να πληρώσεις φόρο 650,00€ (δηλαδή επιστροφή 3.350,00€)
ως "φορολογικό μπλοκάκι" βγαίνει να πληρώσεις φόρο πάλι 650,00€ (δηλαδή επιστροφή 3.350,00, ίδια με το μη φορολογικό μπλοκάκι)

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ = ΑΔΙΑΦΟΡΟ

-----------------------------------------------------------------------------------

ii) Αν το "μείγμα" της δαπάνης που θα αποφασίσω να έχω είναι π.χ.:
"λοιπές δαπάνες που θα αποφασίσω να κάνω"----------------->14.000,00€
"εισφορές που ταμειακά θα αποφασίσω να καταβάλω"----->6.000,00€
Σύνολο Δαπάνης----------------------------------------------------------------->20.000,00€

ως "μη φορολογικό μπλοκάκι" δεν βγαίνει να πληρώσεις φόρο κλκίμακας
ως "φορολογικό μπλοκάκι" βγαίνει να πληρώσεις φόρο κλίμακας 100,00€

αν υπολογίσεις και το τέλος επιτηδεύματος
ως "μη φορολογικό μπλοκάκι" βγαίνει να πληρώσεις φόρο 650,00€ (δηλαδή επιστροφή 3.350,00€)
ως "φορολογικό μπλοκάκι" βγαίνει να πληρώσεις λιγότερο φόρο 600,00€ (δηλαδή επιστροφή 3.400,00€, περισσότερη σε σχέση με το μη φορολογικό μπλοκάκι)

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ = συμφέρει ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΜΠΛΟΚΑΚΙ

-----------------------------------------------------------------------------------

iii) Αν το "μείγμα" της δαπάνης που θα αποφασίσω να έχω είναι π.χ.:
"λοιπές δαπάνες που θα αποφασίσω να κάνω"----------------->19.000,00€
"εισφορές που ταμειακά θα αποφασίσω να καταβάλω"----->1.000,00€
Σύνολο Δαπάνης----------------------------------------------------------------->20.000,00€

ως "μη φορολογικό μπλοκάκι" δεν βγαίνει να πληρώσεις φόρο κλίμακας
ως "φορολογικό μπλοκάκι" βγαίνει να πληρώσεις φόρο κλίμακας 200,00€

αν υπολογίσεις και το τέλος επιτηδεύματος
ως "μη φορολογικό μπλοκάκι" βγαίνει να πληρώσεις φόρο 650,00€ (δηλαδή επιστροφή 3.350,00€)
ως "φορολογικό μπλοκάκι" βγαίνει να πληρώσεις λιγότερο φόρο 700,00€ (δηλαδή επιστροφή 3.300,00€, λιγότερη σε σχέση με το μη φορολογικό μπλοκάκι)

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ = συμφέρει ΜΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΜΠΛΟΚΑΚΙ

Οπότε προσωπικά δεν μπορώ να υπολογίσω τον συνδυασμό "μικτό κέρδος" VS "δαπάνη" που θες, διότι όπως αρχικά έγραψα μιλάμε για έναν πολύ περισσότερο πολύπλοκο συνδυασμό, ήτοι "μικτό κέρδος" VS "εισφορές που ταμειακά θα αποφασίσεις να καταβάλεις" VS "λοιπές δαπάνες που θα αποφασίσεις να κάνεις" VS "τέλος επιτηδεύματος" .... και μην ξεχνάς ότι στο παράδειγμα κάναμε ακόμη την παραδοχή ότι έχουμε λύσει και το θέμα των τεκμηρίων και ότι δεν αλλάξαμε συντελεστή φόρου κλίμακας .

Υ.Γ. Και .... δεν έχω λάβει υπόψη στο παράδειγμά μου τι "αποτύπωμα" θα αφήσει αυτό, στις απαιτούμενες εισφορές του επόμενου έτους --σημαντικό γεγονός-δεδομένο και αυτό-- ...οπότε η απάντηση που ψάχνει κατ' εμέ δεν υπάρχει ... ή τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να την εντοπίσω ... οπότε περιμένεις από κάποιον άλλο συνάδελφο αν έχει όρεξη να ασχοληθεί.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το παράδειγμά σου, κάτι τέτοιο ζητούσα. Εκεί που μου το χαλάς είναι ότι σε όλες τις επιλογές οι δαπάνες τελικά είναι ίδιες και ότι παίζεις με το πόσες ασφαλιστικές εισφορές θα πληρώσεις. Αυτό δηλαδή που περίμενα ότι θα ήταν το μόνο σταθερό έξοδο και ότι θα παίζαμε με το ύψος των λοιπών δαπανών και κυρίως σε ρεαλιστικά για έναν μισθωτό επίπεδα. Πχ σε τι είδους έξοδα της δουλειάς θα χαλάσει μέσα σε ένα χρόνο ένας μισθωτός με μπλοκάκι 14 χιλιάδες ευρώ, τα 3/4 του μισθού του;

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα τις διευκρινήσεις σας σχετικά με ένα λογιστικό θέμα που μου προέκυψε τις τελευταίες ημέρες στη δουλειά μου, καθώς εργαζομαι ως πολιτικός μηχανικός σε μια κατασκευαστική εταιρεία.

Έπειτα από δύο χρόνια σκληρής εργασίας δίχως (κυριολεκτικά) ωράριο εργασίας, αποφάσισα να ζητήσω αύξηση και απο 1000ευρώ (καθαρά, μισθωτός ΙΚΑ) να λάβω 1250ευρω (καθαρά). Μόνο που το καθεστώς εργασίας θα αλλαξει και πλέον θα είμαι μπλοκάκι.

Οι εργοδότες μου λοιπόν, σαν 'έξυπνοι' επιχειρηματίες που ειναι μου δήλωσαν το εξής: '''Πήγαινε στο λογιστή σου, κανε τον ανάστροφο υπολογισμό που χρειάζεται (Ασφαλεια + (παρακράτηση 20% - επιστροφη φόρου) + κ.ο.κ. ) και έλα να μας δηλώσεις τι ποσο θέλεις για να σου μένουν 1250 ευρω καθαρά στην τσέπη.''        Με αυτόν τον τρόπο με παγίδευσαν εις γνώσιν μου και τωρα περιμένουν μία απάντηση.

Τα δεδομένα έχουν ως εξής:

1) Εννοείται πως με μπλοκάκι θα βγαίνω ως μισθωτος ελεύθερος επαγγελματίας καθώς στην ίδια εταιρεια θα κόβονται όλα τα τιμολογια.

2) Αυτή τη στιγμή είμαι με καθεστώς ΙΚΑ ως υπομηχανικός, ανίδεος με το τι εστι μπλοκακι.

3) Συμφωνήσαμε ότι θα μου πληρώνουν την ασφάλεια απλώς δεν διευκρινίσαμε το πως (ας θεωρήσουμε ότι δε θα συμπεριληφθεί μεσα στο ποσο του τιμολογίου).

4) Μηχανικός κάτω τις 5ετιας, αρα όχι τέλος επιτηδεύματος.

Σας παρακαλώ θα ήθελα μία όσο το δυνατόν ακριβής απάντηση. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Προφανως και θα επισκεφτω το λογιστη μου αλλα τη δεδομένη στιγμή και μια δεύτερη γνώμη μου ειναι πολύτιμη.!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ομως δεν μπορω να καταλαβω? Γιατι πρεπει να στο κανουν μπλοκακι?

Χανεις ολα τα προνομια ενος κανονικου υπαλληλου οπως αδειες, επιδομα ανεργειας, αποζημιωση απολυσεως, και αλλα πολλα

Γιατι να γινεις σκλαβακι χωρις αξιοπρεπεια?

ΥΓ. Αν σωνει και καλα θες να γινεις μπλοκακι υπολογισε 12 μισθους αντι για 14, ασφαλεια στο 300αρι.

Οποτε περιπου 1800 + φπα

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, giwrf said:

Γιατι ομως δεν μπορω να καταλαβω? Γιατι πρεπει να στο κανουν μπλοκακι?

Χανεις ολα τα προνομια ενος κανονικου υπαλληλου οπως αδειες, επιδομα ανεργειας, αποζημιωση απολυσεως, και αλλα πολλα

Γιατι να γινεις σκλαβακι χωρις αξιοπρεπεια?

ΥΓ. Αν σωνει και καλα θες να γινεις μπλοκακι υπολογισε 12 μισθους αντι για 14, ασφαλεια στο 300αρι.

Οποτε περιπου 1800 + φπα

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Ασφαλεια στο 300??

Μα φυσικα δε θέλω να γινω μπλοκακι..απλως ηταν ορος δικος τους.

Τα προνόμια δε θα τα σχολιασω, δεν υπηρχαν ούτε τωρα με καθεστως ικα.

Προφανως ειχα 12 μισθους και οχι 14 (παρανομως) προφανως και δεν πηρα ποτε ολες τις ημερες αδειας που δικαιούμουν. 

Link to comment
Share on other sites

Κακώς δεν στα δίνανε αυτά.. Ενεργούσαν παρανόμως. Σε περίπτωση όμως απόλυσης θα ήταν υποχρεωμένοι να σου καταβάλουν την οποία αποζημίωση και να μπεις και στο ταμείο ανεργίας (πιάνω το χειρότερο σενάριο) αλλιώς θα τους έκανες καταγγελία. Και για τις άδειες, μισθούς επίσης 

Τωρα δεν δικαιούσαι ούτε αυτό συν ότι θα μπλέξεις με ασφαλιστικά, φορολογικά... 

Γνωμη μου αν μπορείς ξεχνα την αύξηση,  γυρνά στο παλιό καθεστώς και διεκδίκησε ότι μπορείς από τα νόμιμα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ikaros13 said:

Κακώς δεν στα δίνανε αυτά.. Ενεργούσαν παρανόμως. Σε περίπτωση όμως απόλυσης θα ήταν υποχρεωμένοι να σου καταβάλουν την οποία αποζημίωση και να μπεις και στο ταμείο ανεργίας (πιάνω το χειρότερο σενάριο) αλλιώς θα τους έκανες καταγγελία. Και για τις άδειες, μισθούς επίσης 

Τωρα δεν δικαιούσαι ούτε αυτό συν ότι θα μπλέξεις με ασφαλιστικά, φορολογικά... 

Γνωμη μου αν μπορείς ξεχνα την αύξηση,  γυρνά στο παλιό καθεστώς και διεκδίκησε ότι μπορείς από τα νόμιμα 

Συμφωνώ, αλλά τα γεγονότα έτσι έχουν κ ειδικά στις περισσότερες κατασκευαστικές.. οπότε δεν με βοηθάει κ πολυ η απάντηση σου. Ευχαριστώ πάντως.

Πρέπει να τους δώσω ένα νούμερο..

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου δώσει μια πιο σαφή απάντηση??

Πχ. πόσο είναι ο φόρος μου επί του μικτού??

Πόση είναι η παρακράτηση και πως θα υπολογίσω τον συμψηφισμό προκαταβολής φόρου με το φόρο εισοδήματος??

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο από το γεγονός ότι μπήκες στη διαδικασία να βρεις το αρχικό κεφάλαιο που θα πρέπει να διαθέσει ο εργοδότης για να σε πληρώσει, άρχισες από αυτή τη υπόθεση να βγαίνεις χαμένος. Δεν είναι εύκολο να βρεθεί το νούμερο που ψάχνεις. Το κυριότερο είναι πως ότι και να σου πούμε εμείς ή ο λογιστής ή κάποιο κατάλληλο λογισμικό, δε ξέρεις για πόσους μήνες θα ισχύει και αν θα πρέπει να επαναπροσδιορίσεις το συνολικό ποσό που θα τους ζητάς ώστε να βγαίνουν σταθερά τα 1250 που θέλεις. 

Κάνε ότι λέει ο Ίκαρος: ξέχνα την αύξηση και αρκέσου στο γεγονός ότι αυτή τη στιγμή καλύπτεσαι από μια σύμβαση, έστω κι αν παραβιάζονται τα εργασιακά σου δικαιώματα. Δηλαδή με 250 ευρώ θα τα εξαγόραζες; Μη τους κάνεις τη χάρη να τους απεμπλέξεις από το ΙΚΑ, την εξιλέωση ότι σε αποκατέστησαν για την ως τώρα εκμετάλλευση και το θάρρος να ζητήσουν δικαιωματικά ακόμα περισσότερη εντατικοποίηση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.