Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

Τα περί απαλλαγής τέλους επιτηδεύματος εφόσον το 75% του εισοδήματος είναι από έναν εργοδότη, έχει δημοσιευτεί σε ΦΕΚ; Αν ναι, σε ποιο;

Με την εις άτοπον απαγωγή.

Οι μισθωτοί πληρώνουν τέλος επιτηδεύματος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχουμε και λέμε

ΑΣΧΕΤΩΣ του τρόπου πληρωμής και σχέσης εργασίας (μπλοκακιας ,τιμολογιάκιας,σε μισθοδοσία,με σύμβαση,χωρίς σύμβαση,εξαρτημένη εργασία ,ανεξάρτητες υπηρεσίες,σύμβαση έργου , αορίστου , ορισμένου και ότι άλλο υπάρχει), όταν έχεις το πολυπόθητο 75% από έναν εργοδότη θεωρείσαι η δηλώνεις μισθωτός με ότι αυτό συνεπάγεται.

Είναι άλλου παπά ευαγγέλιο αν συμφέρει η όχι να είσαι μισθωτός..

Link to comment
Share on other sites

HQ7, άλλο το φορολογικό καθεστώς και άλλο το ασφαλιστικό, πλέον.

Αφού ο καθορισμός μισθωτός/Ε.Ε. ευρίσκεται στο τέλος του έτους, πως θα μπορούσε να πληρώνει ΙΚΑ ο πελάτης-εργοδότης;

Και τι θα συμβεί στην περίπτωση που έχω έναν εργοδότη με μπλοκάκι από 1/13 μέχρι 4/13 και μετά σταματάει η σύμβαση, κάνω κάποιες άλλες δουλειές αλλά το 75% του εισοδήματός μου (στο τέλος του έτους) είναι από τον εργοδότη της αρχής του έτους; Θα φορολογηθώ ως μισθωτός και θα απαιτήσει το ΙΚΑ ένσημα από τον εργοδότη που δεν ήξερε ότι θα φορολογηθώ ως μισθωτός και δεν το έμαθε και ποτέ στο κάτω-κάτω;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Faethon 11

2 λύσεις υπάρχουν

1 Δηλώνεις Ε.Ε. και φορολογείσαι ανάλογα.

2.Αν αποφασίσεις να δηλώσεις μισθωτός θα έπρεπε να γνωρίζεις και εσύ και ο εργοδότης ότι ΠΙΘΑΝΟΝ το ΙΚΑ θα έρθει να μας ελέγξει,

ξανατονίζω ΠΙΘΑΝΟΝ γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα σκαρφιστούν οι (αν)εγκέφαλοι.

Ως γνωστόν πρέπει να γνωρίζουμε τους νόμους.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λέμε

ΑΣΧΕΤΩΣ του τρόπου πληρωμής και σχέσης εργασίας (μπλοκακιας ,τιμολογιάκιας,σε μισθοδοσία,με σύμβαση,χωρίς σύμβαση,εξαρτημένη εργασία ,ανεξάρτητες υπηρεσίες,σύμβαση έργου , αορίστου , ορισμένου και ότι άλλο υπάρχει), όταν έχεις το πολυπόθητο 75% από έναν εργοδότη θεωρείσαι η δηλώνεις μισθωτός με ότι αυτό συνεπάγεται.

Είναι άλλου παπά ευαγγέλιο αν συμφέρει η όχι να είσαι μισθωτός..

 

Το "χωρίς σύμβαση" από που προκύπτει? Πρέπει το 75% να συνοδεύεται από "έγγραφη σύμβαση" από ότι έχω δει μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

HQ7, μα δεν έχω πλέον σχέση με τον εργοδότη μου. Έχει κλείσει την επιχείρηση. Πάπαλα, βάρεσε κανόνι, είναι στην Βραζιλία, είμαι σε άλλον εργοδότη (και ότι άλλο μπορείς να σκεφτείς)....

Και μην μου πεις πως σκέφτεσαι ότι στην περίπτωση που θα ισχύει αυτό που λες, θα ζητήσουν και πρόστιμο από τον εργοδότη για κάτι που δεν γνώριζε ότι όφειλε....

 

Και πολύ σωστά επισημαίνει ο 993cc, αν δεν υπάρχει σύμβαση δεν μπορείς να επικαλεσθείς την δυνατότητα μισθωτού.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αρα έχουμε την κλασσική περίπτωση ΄μπλοκάκιας΄', που σημαίνει ΕΕ.

Και εγώ τα τελευταία 16 χρόνια μπλοκάκιας είμαι (αλήθεια τι κακόγουστη λέξη και τι υποτιμητική) και έφαγα όλα τα φορολογικά αγγούρια των τελευταίων 3 χρόνων (περαιώσεις 2 φορές ,έκτακτες εισφορές κλπ).

Το "χωρίς σύμβαση" από που προκύπτει? Πρέπει το 75% να συνοδεύεται από "έγγραφη σύμβαση" από ότι έχω δει μέχρι τώρα.

Το θέμα για το ΙΚΑ το ανέφερε συνάδελφος πιό πάνω (και πολύ σωστά) και για να ξέρουμε από που μπορεί να μας ερθει η κεραμίδα.

Οσον αφορά τις συμβάσεις, πιστεύω ότι κανείς ιδιώτης-εργοδότης δεν θα κάνει, ακολουθώντας την γνωστή κλασσική πρακτική.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Faethon 11

2 λύσεις υπάρχουν

1 Δηλώνεις Ε.Ε. και φορολογείσαι ανάλογα.

2.Αν αποφασίσεις να δηλώσεις μισθωτός θα έπρεπε να γνωρίζεις και εσύ και ο εργοδότης ότι ΠΙΘΑΝΟΝ το ΙΚΑ θα έρθει να μας ελέγξει,

ξανατονίζω ΠΙΘΑΝΟΝ γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα σκαρφιστούν οι (αν)εγκέφαλοι.

Ως γνωστόν πρέπει να γνωρίζουμε τους νόμους.

 

Kαι να μην δηλώσεις εσύ , εις ότι αφορά το ΙΚΑ΄και τους ελέγχους του είναι ενα και το αυτό . Υπάρχει ο κίνδυνος με την μορφή αυτή της απασχόλησης , ειδικά αν υπάρχουν συμβάσεις επαναλαμβανόμενες , η αν δεν υπάρχουν και εχει παρέλθει το ενιάμηνο ή ενας συνδιασμός αυτών των δύο. Ο κίνδυνος ελοχεύει, απλά τώρα μπορεί η φορολογική αυτή ρύθμιση να γίνει το ερέθισμα που θα προκαλέσει τον σεισμό.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για παροχή υπερισιών προς ιδιώτη, συνεχίζουμε με το γνωστο θεωρημένο μπλοκ: ''αποδειξη παροχης υπηρεσιών''??

δηλαδη για παροχή υπερισιών προς ιδιώτη, συνεχίζουμε με το γνωστο θεωρημένο μπλοκ: ''αποδειξη παροχης υπηρεσιών''??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.