Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

Kαι να μην δηλώσεις εσύ , εις ότι αφορά το ΙΚΑ΄και τους ελέγχους του είναι ενα και το αυτό . Υπάρχει ο κίνδυνος με την μορφή αυτή της απασχόλησης , ειδικά αν υπάρχουν συμβάσεις επαναλαμβανόμενες , η αν δεν υπάρχουν και εχει παρέλθει το ενιάμηνο ή ενας συνδιασμός αυτών των δύο. Ο κίνδυνος ελοχεύει, απλά τώρα μπορεί η φορολογική αυτή ρύθμιση να γίνει το ερέθισμα που θα προκαλέσει τον σεισμό.

Οι συνέπειες για εργοδότη και εργαζόμενο ποιες θα ήταν σε περίπτωση επέμβασης του ΙΚΑ;
Link to comment
Share on other sites

Έστω σήμερα κόβω απόδειξη για αυθαίρετο που ο ιδιοκτήτης είναι πχ. δικηγόρος Ε.Ε. ή ένας καταστηματάρχης. Κόβουμε σ' αυτό το αθεώρητο για τους επαγγελματίες ανεξαρτήτου ποσού? Δηλαδή αν η απόδειξη είναι κάτω των 300 πάλι υποχρεωτικά σ' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Οι συνέπειες για εργοδότη και εργαζόμενο ποιες θα ήταν σε περίπτωση επέμβασης του ΙΚΑ;

 

Εξαρτάται πόσα θα τους λείπουν εκείνη τη στιγμή! Γνώμη μου....

Link to comment
Share on other sites

τελικά χρειάζεται έγγραφη σύμβαση με όλους τους πελάτες (και τις υπόλοιπες προϋποθέσεις με το 75% κτλ φυσικά )για να ενταχθείς στους μισθωτούς?και τι κάνουμε?αν πχ έχουμε εγγραφη σύμβαση με εναν εργοδότη, και κάνουμε και καμιά δουλειά όποτε τύχει (καμια τακτοποίηση αυθαιρέτου π.χ.), πρέπει να υπάρχουν έγγραφες συμβάσεις με όλους?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Άλλαξε κάτι με την παρακράτηση φόρου 20%; Ισχύει από το πρώτο ευρώ ή όπως ήταν για πάνω από 300€;

Όποιος ξέρει ας δώσει τα φώτα του γιατί από λογιστές ακούω διφορούμενα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση και από εμένα.

 

Για εργασία μέσω Η/Υ από το σπίτι μου, με εργοδότη εταιρεία του εξωτερικού (όχι ευρωπαϊκή), με ποιο καθεστώς πηγαίνω;

 

Εννοείται πως το 100% των ΑΠΥ μου είναι προς την μία αυτή συγκεκριμένη εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Άλλαξε κάτι με την παρακράτηση φόρου 20%; Ισχύει από το πρώτο ευρώ ή όπως ήταν για πάνω από 300€;

Όποιος ξέρει ας δώσει τα φώτα του γιατί από λογιστές ακούω διφορούμενα πράγματα!

Αυτό που ισχύει για την παρακράτηση στα ελεύθερα επαγγέλματα, αναφέρεται στο άρθρο 6 παράγραφος 9 του ν.4110/2013 (ΦΕΚ Α17/2013) και λέει:

9. Τα τρία πρώτα εδάφια της παραγράφου 1 του

άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. αντικαθίστανται ως εξής:

«Στο εισόδημα από αμοιβές ελευθέριου επαγγέλματος

ενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή είκοσι

τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών αυ−

τών εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300)

ευρώ.......

 

Οπότε αν είναι για έναν μηχανικό τόσο εύκολο να βρει το τι ισχύει, φαντάζομαι ότι θα είναι αρκετά ευκολότερο για έναν λογιστή να το κάνει.

Οπότε μείνε μακριά από τους λογιστές αυτούς...

Βρες λογιστή όπως π.χ. τον Σωτήρη.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.