Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


Recommended Posts

Μία ερώτηση και από εμένα.

 

Για εργασία μέσω Η/Υ από το σπίτι μου, με εργοδότη εταιρεία του εξωτερικού (όχι ευρωπαϊκή), με ποιο καθεστώς πηγαίνω;

 

Εννοείται πως το 100% των ΑΠΥ μου είναι προς την μία αυτή συγκεκριμένη εταιρεία.

Πιστεύω ότι δεν μπορείς να θεωρηθείς μισθωτός γιατί η έδρα είναι εκτος Ελλάδας.Δεν γνωρίζω βέβαια μήπως παίζει και τελείως διαφορετικό καθεστως λόγω εξωτερικού. Κάνε κάποια διερευνητική ερώτηση σε κάποια ΔΟΥ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω κατι λεπτομερειες...

Μεχρι στιγμης ειχα ΜΟΝΟ μπλοκ "Αποδειξη Παροχης Υπηρεσιων" τριπλοτυπο θεωρημενο.

Τωρα πρεπει να προμηθευτω και Τ.Π.Υ.

1) Το αθεωρητο μπλοκ "Τιμολόγιο Παροχης Υπηρεσιων" πώς θα ειναι? Διπλοτυπο? Τριπλοτυπο?

Αυτο μου κανει? http://www.aplada.gr/image.php?object_type=detailed&image_id=2201&window=popup

 

2) Επισης λεπτομερεια...οταν δε με χωρα στη μια γραμμη η "αιτιολογια-περιγραφη" της παρεχομενης υπηρεσιας, τοτε τι γινεται? Γραφω και στη δευτερη? Ισως προφανες, αλλά ο έφορος τετοια ψαχνει...

Link to comment
Share on other sites

και ο δικός μου λογιστής ίδιο ακριβώς μου σύστησε να σφραγίσω.Το μπλοκ που χρησιμοποιώ ειναι τριπλότυπο αυτογραφικό. Το λευκό στο πελάτη, το ροζ στο λογιστήριο και το κίτρινο παραμένει μέσα στο μπλόκ.

Όπως και στις Α.Π.Υ , αριθμείς , αν έχεις περισσότερες από μια εργασίες να τιμολογήσεις ή συνεχίζεις στις επόμενες σειρές , αν πχ η περιγραφή σου δεν χωράει σε μια σειρά.

Δε φαντάζομαι οι έφοροι να ασχοληθούν με κάτι τέτοιο .

Link to comment
Share on other sites

Και η αρίθμηση στο αθεώρητο ΤΠΥ ξεκινάει απ'το νο 1 ετσι?δε συνεχίζει εκει που τελειώνει το θεωρημένο ΑΠΥ που πολλοί ήδη έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μπλοκ μπορεί να ξεκινήσει από το 1 ή από το επόμενο του μπλοκ που συνεχίζει.

Link to comment
Share on other sites

Και η αρίθμηση στο αθεώρητο ΤΠΥ ξεκινάει απ'το νο 1 ετσι?δε συνεχίζει εκει που τελειώνει το θεωρημένο ΑΠΥ που πολλοί ήδη έχουμε?

 

Eναι δύο διαφορετικά φορολογικά στοιχεία, το κάθε ένα με τι δική του αρίθμηση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αλλάζουν όνομα, είναι διαφορετικά φορολογικά στοιχεία και πρέπει το νέου τύπου να έχει δική του αρίθμηση από το 1;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αλλάζουν όνομα, είναι διαφορετικά φορολογικά στοιχεία και πρέπει το νέου τύπου να έχει δική του αρίθμηση από το 1;

 

 

Δεν είναι μόνο η αλλαγή του ονόματος. Είναι πλέον διαφορετική και η χρήση τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.