Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


Recommended Posts

stat αυτό από πού προκύπτει, ότι δηλ όταν πας ως μισθωτός λόγω του ότι >75% των ακαθάριστων εσόδων σου είναι από ένα εργοδότη τότε το μόνο έξοδο που εκπίπτει είναι το ΤΣΜΕΔΕ?

 

εννοώ υπάρχει κάποια διάταξη....που μπορείς να παραθέσεις....μπας και βγάλουμε άκρη στο τι ισχύει

 

Σου απάντησε ο SOTHRIS. Αντιγράφω και το λεκτικό της διάταξης:

"Επίσης, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών, θεωρείται το εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και

ββ) Τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3), ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθαρίστων εσόδων του εισοδήματος από ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες αυτές."

 

 

Υ.Γ. και κάτι άλλο που σκέφτομαι....Από την αρχή της χρονιάς δε μπορεί να γνωρίζεις αν θα "πιάσεις" το 75% από έναν εργοδότη συνεπώς περνάς τα έξοδα στα βιβλία σου και κάνεις περιοδικές κάθε τρίμηνο....Αν στο τέλος της χρονιάς προκύψει το >75% αυτά τα έξοδα και το αντίστοιχο ΦΠΑ που εξέπιπτες όλη τη χρονιά τι γίνονται?

 

Και σ'αυτό απάντησε ο SOTHRIS. Ο ΦΠΑ δεν επηρεάζεται από τη διάταξη αυτή. Στα βιβλία περνάς όλα τα έξοδα. Αν στο τέλος του έτους προκύψει ότι πας ως μισθωτός, τότε στην Κατάσταση Φορολογικής Αναμόρφωσης θα βάλεις όλα τα έξοδά σου εκτός από τις ασφαλιστικές εισφορές.

 

 

Έχω και εγώ μία απορία: εάν παρέχω υπηρεσίες σε ορισμένα πρόσωπα με σύμβαση και σε ορισμένα χωρίς, υπάγομαι στη διάταξη αυτή;

Και δεν είναι καθόλου φιλοσοφικό το ερώτημα. Δίνω δύο παραδείγματα:

 

1ο

Τοπογράφος δουλεύει σε ερευνητικά προγράμματα ΑΕΙ/ΤΕΙ και έχει αμοιβές 12.000 - 4.000 ΤΣΜΕΔΕ = 8.000€ για όλο το χρόνο, με σύμβαση. Θα φορολογηθεί ως μισθωτός , οπότε είναι στο αφορολόγητο, αν προσκομίσει αρκετές αποδείξεις. Του "κάθεται" ένα τοπογραφικό 500€. Εάν το κάνει χωρίς σύμβαση, χάνεται ( ; ) η προϋπόθεση αα) του νόμου και δε φορολογείται πλέον ως μισθωτός; Θα πάει με 26% x (8.500-δαπάνες) ; Εύκολα βγαίνει 1-2 χιλιάρικα φόρος από το πουθενά...

 

2ο

Μεγαλομηχανικός κόβει σε εταιρεία τιμολόγια 155.000€ το χρόνο, με συμβάσεις και το ΤΣΜΕΔΕ του είναι 5.000€. Άρα πάει ως μισθωτός και ο φόρος είναι 56.300€. Εάν κάνει ένα τοπογραφικό (ή ίσως ένα "τοπογραφικό") 300€ χωρίς σύμβαση, θα πάει με 26% x 50.000 + 33% x (100.300-δαπάνες) < 46.100€ ; Είναι τουλάχιστον 10Κ λιγότερος φόρος...

 

[disclaimer: απορία εκφράζω, δε λέω ότι έτσι θα γίνουν τα πράγματα]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Έχω και εγώ μία απορία: εάν παρέχω υπηρεσίες σε ορισμένα πρόσωπα με σύμβαση και σε ορισμένα χωρίς, υπάγομαι στη διάταξη αυτή;

Και δεν είναι καθόλου φιλοσοφικό το ερώτημα. Δίνω δύο παραδείγματα:

 

1ο

Τοπογράφος δουλεύει σε ερευνητικά προγράμματα ΑΕΙ/ΤΕΙ και έχει αμοιβές 12.000 - 4.000 ΤΣΜΕΔΕ = 8.000€ για όλο το χρόνο, με σύμβαση. Θα φορολογηθεί ως μισθωτός , οπότε είναι στο αφορολόγητο, αν προσκομίσει αρκετές αποδείξεις. Του "κάθεται" ένα τοπογραφικό 500€. Εάν το κάνει χωρίς σύμβαση, χάνεται ( ; ) η προϋπόθεση αα) του νόμου και δε φορολογείται πλέον ως μισθωτός; Θα πάει με 26% x (8.500-δαπάνες) ; Εύκολα βγαίνει 1-2 χιλιάρικα φόρος από το πουθενά...

 

2ο

Μεγαλομηχανικός κόβει σε εταιρεία τιμολόγια 155.000€ το χρόνο, με συμβάσεις και το ΤΣΜΕΔΕ του είναι 5.000€. Άρα πάει ως μισθωτός και ο φόρος είναι 56.300€. Εάν κάνει ένα τοπογραφικό (ή ίσως ένα "τοπογραφικό") 300€ χωρίς σύμβαση, θα πάει με 26% x 50.000 + 33% x (100.300-δαπάνες) < 46.100€ ; Είναι τουλάχιστον 10Κ λιγότερος φόρος...

 

[disclaimer: απορία εκφράζω, δε λέω ότι έτσι θα γίνουν τα πράγματα]

 

Πώς θα κάνεις τοπογραφικό χωρίς σύμβαση? δεν είναι υποχρεωτικό σύμφωνα με τον Ν.3919/2011..... 

 

"αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και......"

 

έγγραφη σύμβαση με φυσικό πρόσωπο δεν είναι και το συμφωνητικό αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα κάνεις τοπογραφικό χωρίς σύμβαση? δεν είναι υποχρεωτικό σύμφωνα με τον Ν.3919/2011..... 

 

"αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και......"

 

έγγραφη σύμβαση με φυσικό πρόσωπο δεν είναι και το συμφωνητικό αυτό???

 

OK, όπου 'τοπογραφικό' βάλε 'Τεχνική Έκθεση αυτοψίας', 'ΠΕΑ', ... . Υπάρχουν πολλές (μικρές) εργασίες που γίνονται χωρίς σύμβαση.

Ας μείνουμε στην ουσία της ερώτησης: τι ισχύει φορολογικά, όταν έχουμε και με σύμβαση και χωρίς;

Link to comment
Share on other sites

. Αντιγράφω και το λεκτικό της διάταξης:

"Επίσης, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών, θεωρείται το εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και

ββ) Τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3), ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθαρίστων εσόδων του εισοδήματος από ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες αυτές."

 

 

 

Έχω και εγώ μία απορία: εάν παρέχω υπηρεσίες σε ορισμένα πρόσωπα με σύμβαση και σε ορισμένα χωρίς, υπάγομαι στη διάταξη αυτή;

 

Πρέπει να ισχύουν σωρρευτικά (αθροιστικά) και οι δύο  προυποθέσεις (που γίνονται τρεις από 01/01/2014).

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν ισχύουν σωρρευτικά (αθροιστικά) και οι δύο  προϋποθέσεις για να φορολογηθούμε για εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες μπορούμε (επειδή π.χ. δε μας συμφέρει) να επιλέξουμε να φορολογηθούμε με έσοδα-έξοδα και 26% ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θέλω μια επιβεβαιωση εαν ειανι δυνατον. Εαν κλείσω τα βιβλια , μεχρι ποιο ποσο μπρω να κοψω ΑΠΥ ( χωρις φυσικα να μπορω να τα περασω στο βιβλιο εξοδων). ειναι 5000 ευρο? αυτο με τι φορολογειται? πρεπει πανω στην ΑΠΥ τι φορο να βαλω?

εαν ξεπερασω το ποσο των 5000 ευρο τι αλλο μπορω να κανω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

OK, όπου 'τοπογραφικό' βάλε 'Τεχνική Έκθεση αυτοψίας', 'ΠΕΑ', ... . Υπάρχουν πολλές (μικρές) εργασίες που γίνονται χωρίς σύμβαση.

Ας μείνουμε στην ουσία της ερώτησης: τι ισχύει φορολογικά, όταν έχουμε και με σύμβαση και χωρίς;

εγώ μαζί σου είμαι ότι με αυτή τη διάταξη το χουν χάσει εντελώς αυτό που, αμφιβάλω αν και οι ίδιοι ξέρουν, πήγαν να κάνουν....

δηλ αν εγώ το διάστημα Ιαν - Ιουνιο έκανα 2 αυθαιρετα και 3 ΠΕΑ και έχω εισόδημα 3.000ευρω (πολλά είπα το ξέρω, αλλά υποθετικό ειναι το πα΄ραδειγμα)

και τον Ιούλιο πιάνω δουλειά σε εργοτάξιο και έχω κι απο κει 10.000 εσοδα Συνολο 13.000........10.000/13.000=77% αρα φορολογούμια με την κλίμακα του μισθωτού.....

 

τα έξοδα που είχα το α' εξάμηνο τα "χανω"???

 

μάλλον άλλοι το χουν χαμένο.....

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν ισχύουν σωρρευτικά (αθροιστικά) και οι δύο  προϋποθέσεις για να φορολογηθούμε για εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες μπορούμε (επειδή π.χ. δε μας συμφέρει) να επιλέξουμε να φορολογηθούμε με έσοδα-έξοδα και 26% ? 

 

Και εγώ θα ήθελα μία απάντηση επί αυτού από όποιον γνωρίζει.

 

1)Εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις είναι στην επιλογή μας αν θα πάμε ως μισθωτοί ή ως ελεύθεροι επαγγελματίες? Ή εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις πρέπει υποχρεωτικά να πάμε ως μισθωτοί?

 

2)Αν κάποιος τελικά φορολογηθεί ως μισθωτός, θα συμπληρώσει κανονικά το Ε3 του, (αναμορφώσεις κτλ) αλλά δεν θα μεταφερθούν τα αντίστοιχα πεδία στο Ε1?

 

3)Από το τέλος επιτηδεύματος εξακολουθούν να εξαιρούνται επαγγελματίες για τα πέντε πρώτα χρόνια από την έναρξη ή έχει αλλάξει και έχει γίνει τρία χρόνια όπως είπε κάποιος πιο πριν?

 

4)Αν έχει κανείς και μισθωτές υπηρεσίες και έχει και έσοδα ως ελ. επαγγελματίας και δεν συντρέχουν οι προϋποθέσεις για να πάει ως μισθωτός συνολικά, φορολογείται για τις μισθωτές υπηρεσίες με την κλίμακα των μισθωτών και χωριστά για τις υπηρεσίες από ελ. επάγγελμα με την κλίμακα των ελ. επαγγελματιών, σωστά??

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα ήθελα μία απάντηση επί αυτού από όποιον γνωρίζει.

 

1)Εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις είναι στην επιλογή μας αν θα πάμε ως μισθωτοί ή ως ελεύθεροι επαγγελματίες? (OXI) Ή εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις πρέπει υποχρεωτικά να πάμε ως μισθωτοί? (ΝΑΙ)

 

2)Αν κάποιος τελικά φορολογηθεί ως μισθωτός, θα συμπληρώσει κανονικά το Ε3 του, (αναμορφώσεις κτλ) (ΝΑΙ) αλλά δεν θα μεταφερθούν τα αντίστοιχα πεδία στο Ε1?  (OXI)

 

 

3)Από το τέλος επιτηδεύματος εξακολουθούν να εξαιρούνται επαγγελματίες για τα πέντε πρώτα χρόνια από την έναρξη (ΝΑΙ) ή έχει αλλάξει και έχει γίνει τρία χρόνια όπως είπε κάποιος πιο πριν?

 

4)Αν έχει κανείς και μισθωτές υπηρεσίες και έχει και έσοδα ως ελ. επαγγελματίας και δεν συντρέχουν οι προϋποθέσεις για να πάει ως μισθωτός συνολικά, φορολογείται για τις μισθωτές υπηρεσίες με την κλίμακα των μισθωτών και χωριστά για τις υπηρεσίες από ελ. επάγγελμα με την κλίμακα των ελ. επαγγελματιών, σωστά?? (ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ)

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4)Αν έχει κανείς και μισθωτές υπηρεσίες και έχει και έσοδα ως ελ. επαγγελματίας και δεν συντρέχουν οι προϋποθέσεις για να πάει ως μισθωτός συνολικά, φορολογείται για τις μισθωτές υπηρεσίες με την κλίμακα των μισθωτών και χωριστά για τις υπηρεσίες από ελ. επάγγελμα με την κλίμακα των ελ. επαγγελματιών, σωστά??

  

Ο συνολικός φόρος θα είναι το αθροισμα του φόρου από το εισόδημα του μισθού και του φόρου από το εισόδημα εξ επιχειρήσεων  (γενικά με το καθεστώς συτό είναι καλύτερο να εχουμε εισόδημα από δύο πηγές παρά από μία γιατί για το ίδιο συνολικό ποσό εισοδήματος προκύπτει διαφορετικός συνολικός φόρος. Μικρότερος είναι όταν το εισόδημα προέρχεται από δύο πηγές.

 

Ερώτηση: Αν ισχύουν σωρρευτικά (αθροιστικά) και οι δύο  προϋποθέσεις για να φορολογηθούμε για εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες μπορούμε (επειδή π.χ. δε μας συμφέρει) να επιλέξουμε να φορολογηθούμε με έσοδα-έξοδα και 26% ? 

 

 

Οπως είναι διατυπωμένη η διάταξη είναι μονόδρομος η φορολογήση ως εισόδημα από μισθούς., εφόσον υπάρχει η συρροή των προυποθέσεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.