Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


Recommended Posts

Καλησπέρα , θέλω μια επιβεβαιωση εαν ειναι δυνατον. Εαν κλείσω τα βιβλια , μεχρι ποιο ποσο μπρω να κοψω ΑΠΥ ( χωρις φυσικα να μπορω να τα περασω στο βιβλιο εξοδων). ειναι 5000 ευρο? αυτο με τι φορολογειται? πρεπει πανω στην ΑΠΥ τι φορο να βαλω?

εαν ξεπερασω το ποσο των 5000 ευρο τι αλλο μπορω να κανω?

ευχαριστω

κανεις?

Edited by Mechanical2010
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mχρι κανένα ποσό. Το επάγγελμά σας δεν διακιλογεί λήψη αμοιβής χωρίς κεδοση απόε σας ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ή ΑΠΥ . Αν πληρωθείτε με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης (εστω για υπηρεσία σε επιχείρηση ) εχετε διαπράξει φορολογική παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

3. Πάλι για τα μπλοκάκια. Ο ΦΠΑ αποτελεί άλλη φορολογία και το ΕΙΣΟΔΗΜΑ άλλη . Επομένως μπορεί να υπάρξει φορολόγηση στο εισόδημα με την κλίμακα των μισθωτών και με μόνο έξοδο τις ασφαλιστικές εισφορές , ενώ παράλληλα να καταχωρούμε όλες τις δαπάνες στο βιβλίο και να αποδίδουμε κανονικά τον ΦΠΑ .

 

 

δλδ. εγω σαν μπλοκακιας με εισοδημα απο εναν εργοδοτη και μονο, που θελω να αγορασω ενα λαπτοπ μπορω να καταχωρησω το λαπτοπ σαν δαπανη και  το ΦΠΑ της δαπανης αυτης να το αφαιρεσω απο το ΦΠΑ που ειναι να αποδωσω στο τελος του τριμηνου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το αφαιρείς από το ΦΠΑ κανονικά, το βάζεις και στα βιβλία σου... όμως στη δήλωση εισοδήματος, εφόσον έχεις τα κριτήρια να ενταχθείς σαν "μισθωτός", τα καθαρά φορολογητέα δεν θα προκύψουν από το λογιστικό υπολογισμό έσοδα-έξοδα, αλλά από τα έσοδα-εισφορές ΤΣΜΕΔΕ...

Αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει...

 

 

Οι συμβάσεις που απαιτούνται για να φορολογηθείς ως μισθωτός πρέπει να έχουν κατατεθεί στην ΔΟΥ;

 

και να προσθέσω, πρέπει να έχουμε καταθέσει τρίμηνες καταστάσεις? ετήσιες? 

Εγώ τουλάχιστον υπογράφω κάποιες συμβάσεις κατα καιρούς με τον "εργοδότη" μου, τις οποίες τις θεωρεί αυτός στην εφορία, αλλά μέχρι τώρα δεν έχω κάνει καμμιά κατάσταση ούτε έχω καταθέσει κάτι στη δική μου ΔΟΥ...

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

Οι συμβάσεις που απαιτούνται για να φορολογηθείς ως μισθωτός πρέπει να έχουν κατατεθεί στην ΔΟΥ;

Να προσθέσω κι εγώ: οι συμβάσεις αυτές πρέπει να είναι για εργασίες προς επιτηδευματίες (πχ μπλοκάκιας σε εταιρεία) ή μπορούν να είναι και προς ιδιώτες (πχ τακτοποίηση αυθαιρέτου)?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια μικρη προσοχη μονο σχετικα με αυτα τα εξοδα..... λαπτοπ, γραφεια , καρεκλες....τα παγια εξοδα που λεμε.

 

Αν ποτε, πειτε να κλεισετε τα βιβλια σας, θα σας πει ο εφορος....τα πραγματα που ειναι? Επι του πρακτεον, θα πρεπει να θεωρησετε και ενα μπλοκακι δελτιο αποστολης και να κοψετε το αντιστοιχο παραστατικο

για να γινει δεκτη η απαντηση "τα πηγα σπιτι μου". Καμια αλλη απαντηση δεν ειναι δεκτη.

 

Ουτε τα παρατησα εκει που ηταν, ουτε τα πεταξα, ουτε μου τα κλεψαν 8-) . Γιατι όλες αυτες οι περιπτωσεις απαιτουν και το αντιστοιχο παραστατικο...Οποτε δεν ειστε καλλυμενοι....

Επισης, καθε ειδος εχει ενα θεωρητικο χρονο αποσβεσης. Το ΦΠΑ θα αφαιρειται καθε χρονο σε καποιο ποσοστο. Τι εννοω?

Ας πουμε οτι ενα λαπτοπ εχει χρονο αποσβεσης 5 χρονια. Καθε χρονο θα αφαιρειται το 1/5 του ΦΠΑ και οχι ολο το ποσο μαζι.

Και! Αν κανετε διακοπη πριν το χρονο αποσβεσης καποιων πραγματων, θα επιστρεψετε (με τη μορφη βεβαιωμενου φορου) το ποσο του ΦΠΑ που εχει αποσβεστει ηδη.

 

Ο παθων μαθων  που λενε....

Link to comment
Share on other sites

Μου ανατρέπεις αξιώματα της φορολογίας....

Το ΦΠΑ δηλώνετε άπαξ την χρονιά λήψης και συμψηφίζεται κτλ.

Ασχέτως του χρόνου απόσβεσης.

 

Τόσο λάθος το ήξερα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση , είναι ο ΦΠΑ και όχι το ΦΠΑ.

Μια δεύετρη διευκρίνηση για τον Σταύρο , είναι διαφορετικό ζήτημα η εκπτωση του ΦΠΑ των παγίων από τον ΦΠΑ των εσόδων και διαφορετικό ο πενταετής διακανονισμός του ΦΠΑ των παγίων. Τη δεύτερη διαδικασία την ακολουθούμε όταν πουλάμε πάγια ή αλλάζουμε το καθεστώς έκπτωσης . Μια υποπερίπτωση της τελευταίας περιπτώσεως είναι και η διακοπή εργασιών.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Σωστά.. Ο ΦΠΑς :smile: :-)

Για να το καταλάβω.

Αγοράζω υπολογιστή με 1000€ το 2013.

Θελω να του κάνω απόσβεση σε 5 χρόνια.

Τα 230€ θα τα κάνω έκπτωση το 2013 ασχέτως που θα αποσβαίνω με 20% για 5 χρόνια την αξία του.

 

Αν μέσα σε αυτά τα 5 χρόνια πουλήσω, διακόψω κτλ είναι άλλη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω τότε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.