Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να ισχύουν σωρρευτικά (αθροιστικά) και οι δύο  προυποθέσεις (που γίνονται τρεις από 01/01/2014).

 O SOTHRIS κάτι πέταξε, αλλά εμείς δεν το καταλάβαμε, τρίτη προϋπόθεση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο συνολικός φόρος θα είναι το αθροισμα του φόρου από το εισόδημα του μισθού και του φόρου από το εισόδημα εξ επιχειρήσεων  (γενικά με το καθεστώς συτό είναι καλύτερο να εχουμε εισόδημα από δύο πηγές παρά από μία γιατί για το ίδιο συνολικό ποσό εισοδήματος προκύπτει διαφορετικός συνολικός φόρος. Μικρότερος είναι όταν το εισόδημα προέρχεται από δύο πηγές.

 

 

 

Πως θα γίνει διπλή φορολόγηση αφού στο Ε1 μεταφέρεται ένα ποσό από τα καθαρά εισοδήματα από το Ε3. Μόνο αν υπάρξει πρόβλεψη για δυο κωδικούς στο Ε1.

Edited by kosbar
Link to comment
Share on other sites

Πως θα γίνει διπλή φορολόγηση αφού στο Ε1 μεταφέρεται ένα ποσό από τα καθαρά εισοδήματα από το Ε3. Μόνο αν υπάρξει πρόβλεψη για δυο κωδικούς στο Ε1.

   

 

Δεν κατάλαβες, που είδες τα περί διπλής φορολογήσεως ? Δεν έγραψα εγώ κάτι τετοιο. Είπα απλά ότι κάθε πηγή εισοδήματος έχει τη δική της φορολογική κλίμακα και για ίδιο ποσό συνολικού εισοδήματος προκύπτει διαφορετικός συνολικός φόρος ανάλογα με την κατανομή του εισοδήματος σε πηγές. Γενικά το εισόδημα από μια πηγή φορολογείταιο βαρύτερα από το ίδιο εισόδημα (ύψος) το οποίο πρέρχεται από δύο πηγές. Αυτό το απλό έγραψα. 

Link to comment
Share on other sites

Η ορολογία που χρησιμοποίησα μάλλον δεν ήταν σωστή (διπλή φορολόγηση). Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει είναι όταν έχω κόψει αρκετές αποδείξεις, πάνω από 3 (εκτός από μπλοκάκιας σε γραφείο -ενεργειακά-αυθαίρετα κτλ...), και ο κύριος εργοδότης μου δεν καλύπτει το όριο του 75%(<75% των συνολικών εισοδημάτων) θα φορολογηθώ ως ελεύθερος επαγγελματίας(26%) για το σύνολο των εισοδημάτων μου  ή θα φορολογηθεί κάθε πηγή εισοδήματος με τη δική της φορολογική κλίμακα?

SOTHRIS ευχαριστώ πάνω από όλα για το χρόνο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

 To  ζήτημα είναι αν μπορείς τη μια πηγή να την κάνεις δύο , αν συμφέρει να είναι δύο ή πως τις δύο πηγές να τις κάνεις μία , αν η μία αποτελεί μονόδρομο νομοθετικά. Είναι θέμα πραγματικό και χρειάζεται ανάλυση των δεδομένων για μια σοβαρή απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Έστω ότι κόβω αποδείξεις σε 2 εργολάβους, από 3000€ στον καθένα οπότε πληρώνω συνολικό ΦΕΜ 600€

 

Επίσης κόβω 4 αποδείξεις, 1500€ η καθεμία, σε έναν άλλο μηχανικό που δουλεύω περιστασιακά με μπλοκάκι, οπότε μου παρακρατείται συνολικά 6000*20%=1200€

 

Σ'  αυτή τη περίπτωση το συνολικό μου εισόδημα είναι 3000€+3000€+6000€=12000€ και φορολογούμαι σαν μισθωτός δηλ. 12000*22%=2640€ συν το μειωμένο τέλος επιτηδεύματος 500€ έχω τελικά 2640 + 500 = 3140€. 

 

Από το παραπάνω ποσό αφαιρούμαι την μείωση φόρου για μισθωτούς ( 2100€) άρα έχω 3140-2100=1040

 

Στην εφορία μέσω των παρακρατήσεων και των ΦΕΜ έχω αποδόσει συνολικά 600+1200=1800

 

Άρα έχω επιστροφή φόρου  1800 - 1040 = 760

 

Σωστός ο παραπάνω υπολογισμός? Τι είδους συμβάσεις πρέπει να έχω με τους εργολάβους (μας καλύπτει το γνωστό συμφωνητικό ανάθεσης μελετών?) και τι με τον μηχανικό?

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λέμε:

ΦΕΚ 17Α/2013, Ν. 4110
Κεφάλαιο Α,
2. Στην παράγραφο 1 του άρθρου 45 του Κ.Φ.Ε. προστίθεται προτελευταίο εδάφιο ως εξής:
Επίσης, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών, θεωρείται
το εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν
σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:
αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες
τους,
και
ββ) Τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα
τρία (3), ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%)
των ακαθαρίστων εσόδων του εισοδήματος από ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα
προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες
αυτές.
 
 
Σωστός ο υπολογισμός αλλά το φορολογητέο σου θα προκύψει αν απο τα 12.000 αφαιρέσεις και το ΤΣΜΕΔΕ και άρα με το 22% θα πολλαπλασιάσεις το αποτέλεσμα της αφαίρεσης εφόσον βέβαια είνα μεγαλύτερο από τα τεκμήρια αλλιώς τα τεκμήρια επί 22%
και αναφορικά με τα συμφωνητικά απλά λέει εγγραφη σύμβαση την οποία έχεις, άρα οκ.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Σωστός ο παραπάνω υπολογισμός?

Εισφορά αλληλεγγύης ?

 

Λάθος αυτό το γλυτώνουμε μέχρι 12000 :smile:

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.