Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

Aυτές που καταχώρισες στο βιβλίο δεν κάνουν , άλλες  , αχρησιμοποίητες ,  θέλει  και άντε για το 2013 κάτι γίνεται και μπορεί να βολευτεί το πράγμα κάπως , όσο νάναι τα αθεώρητα βιβλία θα χρησιμεύσουν , για το 2014 τι θα γίνει΄γιατί 1) δε γνωρίζουμε ακόμη ποιές αποδείξεις θα μετράνε και πόσο θα μετράνε (άρα μαζεύουμε γενικώς για να έχουμε όταν φθάσει η ώρα ) 2) υπάρχουν πλέον οι μηνιαίες συγκεντρωτικές με αποτέλσμα να μη μπορύμε εύκολα να γράφουμε και να ξεγράφουμε στο βιβλίο . :smile:  

... ιδέα  :idea: ... από το σχόλιο του ssouanis.

 

Kαι γιατί να μην περνάμε στην κάρτα αποδείξεων και τις δαπάνες που περνάμε στα βιβλία ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι σωστό.

Με μηνιαίες λοιπόν καταγραφές των εσόδων και 3μηνιαίες των εξόδων,

είναι εύκολο να γίνει διασταύρωση καταστάσεων-κάρτας.

Και εδώ όμως υπάρχει "τρύπα".

Αν έχω καταλάβει σωστά, κάτι βενζίνες κάτι τέτοια, θα τα βάζουμε χύμα ως αθροισμα και όχι ανά ΑΦΜ.

Οπότε εκεί χωράει...

(μπορεί να κάνω λάθος για το χύμα, δεν το έχω κοιτάξει αναλυτικά).

Link to comment
Share on other sites

 

 

Άραγε, ΠΟΣΟ ΜΑΧΗΤΑ είναι τα τεκμήρια???

 

 

Τα τεκμήρια είναι μαχητά και με το καθέστώς του Ν 2238/94 και με αυτό του νέου φορολογικού νόμου 4172/2013. Ωστόσο η μάχη κατά των τεκμηρίων έχει γίνει πλέον δύσκολη και μάλλον άνιση για τον θιγόμενο πολίτη (στην πλειοψηφία) , ύστερα από τις πολλές τροποποιήσεις που εγιναν στη σχετική διαδικασία. Είναι ακριβή διαδικασία πλέον αυτή , οι αμοιβές δικηγόρων και τα παράβολα πολλές φορές ξεπερνούν το ύψος της ωφέλειας που θα έχεις αν κερδίσεις στη διαδικασία αυτή.

Υπόψιν ότι με τις διατάξεις του Ν 4174/2013 καθιερώθηκε η ενδικοφανής προσφυγή ως πρώτο στάδιο της διοικητικής επιλύσεως της διαφοράς , αντί πχ να έχει τη δυνατότητα ο προιστάμενος στη ΔΟΥ να μειώσει την τεκμαρτή σου δαπάνη . Η ενδικοανής προσφυγή εξετάζεται από μια υπηρεσία του ΥΠ ΟΙΚ , στην Αθήνα  (μία για όλη την Ελλάδα). Στην υπηρεσία αυτή , που απασχολούνται σήμερα περι τους  20 υπαλλήλους , λιμνάζουν ήδη πάνω από 2.000 υποθέσεις , μέσα στους πρώτους 7 μήνες λειτουργίας της . 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τις βάζω τις αποδείξεις στην κάρτα αποδείξεων

και ας βγάλουν μετά άκρη αυτοί.

Ας μετρήσουν το 50% ή το 62%.

 .. κι έρχομαι στα λόγια σου !!!!! (μου είπε κανείς να μην τις βάζω !!!)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστό.

Με μηνιαίες λοιπόν καταγραφές των εσόδων και 3μηνιαίες των εξόδων,

είναι εύκολο να γίνει διασταύρωση καταστάσεων-κάρτας.

Και εδώ όμως υπάρχει "τρύπα".

Αν έχω καταλάβει σωστά, κάτι βενζίνες κάτι τέτοια, θα τα βάζουμε χύμα ως αθροισμα και όχι ανά ΑΦΜ.

Οπότε εκεί χωράει...

(μπορεί να κάνω λάθος για το χύμα, δεν το έχω κοιτάξει αναλυτικά).

 

Περιμένε να δεις τι θα γίνει πρώτα με τις αποδείξεις και μετα αποφασίζεις . Το λογικό είναι πάντως για τις βενζίνες να βάλουν μικρό ποσοστό συμμετοχής των αποδείξεων αυτών στο πλαφόν , επειδή τα βενζινάδικα ελέγχονται πλέον με το σύστημα ΗΦΑΙΣΤΟΣ. Αν ισχυσει αυτό ( ο μικρός συντελεστής συμμετοχής ) τότε αποδυναμώνεται το κίνητρο για τη χρήση αυτής της πρακτικής.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μισθωτός τότε μπορεί να υπογράφει χωρίς να κάνει επιπλέον σύμβαση.

Παλιότερα υπήρχε πρόβλεψη ώστε αν η ελάχιστη αμοιβή για ότι υπέγραφε ο μισθωτός ήταν παραπάνω από τον μισθό του, τότε έπρεπε να του καταβληθεί και η διαφορά.

Τώρα που καταργήθηκαν οι ελάχιστες αμοιβές δεν νομίζω να εφαρμόζεται.

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ρωτάω άλλο πράγμα. Έστω οτι είμαι μπλοκάκιας απο έναν εργοδότη. Για να κόψω σε δεύτερο πρέπει να έχω σύμβαση ΚΑΙ με τον δεύτερο?

Link to comment
Share on other sites

... με όλους ... 

Οι προϋποθέσεις του νόμου πρέπει να συντρέχουν....

 

Αλλιώς θεωρούμαι ΕΕ και πάω στο 26%. Βάλε και το τέλος επιτηδεύματος 28?Ουάου!!!

 

Δηλαδή με λίγα λόγια συμφέρει κανείς να μήν κάνει τη μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

... εξαρτάται από το ύψος των επαγγελματικών σου δαπανών  ...

και γενικότερα από τα άλλα σου έσοδα ...

Link to comment
Share on other sites

... εξαρτάται από το ύψος των επαγγελματικών σου δαπανών  ...

και γενικότερα από τα άλλα σου έσοδα ...

Ήθελα να πώ εισφορά αλληλεγγύης και όχι τέλος επιτηδεύματος. Ισχύει για τους ΕΕ αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.