Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

Ισχύει αυτό που λές, μεχρι κάποιο φορολογητέο ποσό (αν δεν κανω λάθος 12.000).

 

Σε παρακαλώ κάνε ένα κόπο να συμπληρώσεις την ιδιότητα σου στο προφίλ. Βοηθάει στις συζητήσεις που γίνονται. Διάβασε επίσης και τους κανόνες συμμετοχής πάνω δεξιά.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ρωτάω άλλο πράγμα. Έστω οτι είμαι μπλοκάκιας απο έναν εργοδότη. Για να κόψω σε δεύτερο πρέπει να έχω σύμβαση ΚΑΙ με τον δεύτερο?

 

Συμβαση από το φορολογικό νόμο δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις . Αν επιθυμείς να φορολογηθείς με την κλιμακα των μισθωτών τότε θα κάνεις σύμβαση .

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Συμβαση από το φορολογικό νόμο δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις . Αν επιθυμείς να φορολογηθείς με την κλιμακα των μισθωτών τότε θα κάνεις σύμβαση .

 

Οκ...Κατάλαβα...Το κλείνω το μαγαζί.  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Τα τεκμήρια είναι μαχητά και με το καθέστώς του Ν 2238/94 και με αυτό του νέου φορολογικού νόμου 4172/2013. Ωστόσο η μάχη κατά των τεκμηρίων έχει γίνει πλέον δύσκολη και μάλλον άνιση για τον θιγόμενο πολίτη (στην πλειοψηφία) , ύστερα από τις πολλές τροποποιήσεις που εγιναν στη σχετική διαδικασία. Είναι ακριβή διαδικασία πλέον αυτή , οι αμοιβές δικηγόρων και τα παράβολα πολλές φορές ξεπερνούν το ύψος της ωφέλειας που θα έχεις αν κερδίσεις στη διαδικασία αυτή.

Υπόψιν ότι με τις διατάξεις του Ν 4174/2013 καθιερώθηκε η ενδικοφανής προσφυγή ως πρώτο στάδιο της διοικητικής επιλύσεως της διαφοράς , αντί πχ να έχει τη δυνατότητα ο προιστάμενος στη ΔΟΥ να μειώσει την τεκμαρτή σου δαπάνη . Η ενδικοανής προσφυγή εξετάζεται από μια υπηρεσία του ΥΠ ΟΙΚ , στην Αθήνα  (μία για όλη την Ελλάδα). Στην υπηρεσία αυτή , που απασχολούνται σήμερα περι τους  20 υπαλλήλους , λιμνάζουν ήδη πάνω από 2.000 υποθέσεις , μέσα στους πρώτους 7 μήνες λειτουργίας της . 

+1 για την απάντηση.

 

Μάλιστα, δλδ κοινώς δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις κάτω από τα τεκμήριά σου, εκτός πια και αν είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άδικα (πχ είσαι άνεργος, αλλά ταυτόχρονα κληρονόμησες ακίνητα που σου εκτινάσσουν τα τεκμήρια φαντάζομαι).

 

ΥΓ 1: Άλλος ένας λόγος από φέτος να πληρώνω για κάθε ΑΠΥ το ΦΕΜ...

ΥΓ 2: Χωρίς να έχω γνώσεις οικονομικών, απλά με λογική, ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν θα έπρεπε ότι ξοδεύεις λόγω δουλειάς να μπαίνει στα βιβλία σου? Όπως δλδ το τέλος επιτηδεύματος??? Ξέρω, είναι "τέλος". ΟΝΤΩΣ είναι "τέλος"... είναι η αρχή του ΤΕΛΟΥΣ μας!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Η χρήση από 01-01-2013  - 31-12-2013 θα φορολογηθεί με τις διατάξεις του Ν 2238/1994 , οπως  διαμορφώθηκαν με  τις τροποιποιήσεις που επέφερε ο Ν 4110/2013, ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΎΝ ΜΕ ΤΟΝ 4172/2123.

 

 

2) Το εδάφιο του Ν 4172/2013 ,στο οποίο παραπέμπεις , αυτό το στ δηλ. είναι από παλιότερη εκδοχή του νόμου . Σήμερα είναι διαφορετικό , αυτή η προυπόθεση για το ύψος των δαπανών , αυτό το 9250 δεν υπάρχει πλέον,

 

 

3) Δεν κατάλαβα την ερώτηση που έκανες .

Αγαπητέ Σωτήρη,

 

Είσαι σίγουρος πως προϋπόθεση για το ύψος των δαπανών 9250 δεν ισχύει πλέον? Μιλώντας με τον λογιστή μου την προηγούμενη εβδομάδα μου είπε πως ισχύει. Στην περίπτωση μου δεν θέλω να φορολογηθώ ως μισθωτός μιας και έχω αρκετά έξοδα να παρουσιάσω. Έχω ωστόσο μονό μια σύμβαση το 2013. 

Link to comment
Share on other sites

Mια παρατήρηση πάνω στο ΥΓ 1.

 

Αν με βάση το νόμο δεν προβλεπεται προκαταβλητέος φόρος αλλα εσύ προκαταβάλεις φόρο τότε αυτός ο φόρος , πάνατ σύμφωνα με τις κέιμενες διατάξεις , δε θα σου επιστραφεί με τη δήλωση Ε1 , αλλά με άλλη διαδικασία , αυτή των αχρεωστήτως καταβληθέντων στο δημόσιο. Επομένως θέλει προσοχή μεγάλη.   

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμβαση από το φορολογικό νόμο δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις . Αν επιθυμείς να φορολογηθείς με την κλιμακα των μισθωτών τότε θα κάνεις σύμβαση .

 

Άρα μισό λεπτό να τα βάλω σε μία σειρά.

Κόβω μπλοκάκι σε ένα εργοδότη. Έχω σύμβαση με αυτόν. Πληρώνω ένα 22% φόρου γιατί η εφορία με βλέπει μισθωτό.

 

Μου σκάει παράλληλα μία μελέτη 150 ευρώ. Κόβω μπλοκάκι χωρίς σύμβαση.

Η εφορία δέν με βλέπει τώρα μισθωτό αλλα ΕΕ. Αποτέλεσμα να φορολογηθεί όλο το εισόδημα μου με 26%.

Για να είμαι στο 22% θα πρέπει να κόψω σύμβαση ΚΑΙ για τα .. 150 ευρώ.

 

Κάνω κάτι λάθος?Βλέπω μόνο εγώ κάτι παράλογο?Με λίγα λόγια το να κάνω τη μελέτη είναι αυτοκτονία!!!

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Edited by teachertza
Link to comment
Share on other sites

Κάνε συμφωνητικό για τη μελέτη και ζήσε!!!

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Άρα μισό λεπτό να τα βάλω σε μία σειρά.

Κόβω μπλοκάκι σε ένα εργοδότη. Έχω σύμβαση με αυτόν. Πληρώνω ένα 22% φόρου γιατί η εφορία με βλέπει μισθωτό.

 

Μου σκάει παράλληλα μία μελέτη 150 ευρώ. Κόβω μπλοκάκι χωρίς σύμβαση.

Η εφορία δέν με βλέπει τώρα μισθωτό αλλα ΕΕ. Αποτέλεσμα να φορολογηθεί όλο το εισόδημα μου με 26%.

Για να είμαι στο 22% θα πρέπει να κόψω σύμβαση ΚΑΙ για τα .. 150 ευρώ.

 

Κάνω κάτι λάθος?Βλέπω μόνο εγώ κάτι παράλογο?Με λίγα λόγια το να κάνω τη μελέτη είναι αυτοκτονία!!!

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 O νόμος είναι γνωστός πλέον , κάνεις τους υπολογισμούς σου και ανάλογα θα πράξεις.

Link to comment
Share on other sites

... δεν αποτρέπεις τον συνάδελφο από αυτό που γράφει ...."Με λίγα λόγια το να κάνω τη μελέτη είναι αυτοκτονία!!!"  :smile: 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.