Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντοχή καλωδίου στην θερμοκρασία


Giorgos1987

Recommended Posts

Σε έναν τοίχο στο σαλόνι μου έχω περάσει μια γραμμή για το κλιματιστικό μου, το καλώδιο είναι εξωτερικά του τοίχου. Τώρα στο σημείο εκείνο υπάρχει περίπτωση να τοποθετήσουμε καλοριφέρ για την εγκατάσταση θέρμανσης που θα φτιάξουμε. Αν το καλοριφέρ απέχει 2-3 εκατοστά από το καλώδιο υπάρχει περίπτωση να λιώσει? Η εξωτερική θερμοκρασία του καλοριφέρ λογικά θα είναι 90 βαθμοί. Το μονωτικό υλικού του αγωγού δεν το ξέρω, αλλά είναι είναι ένα τυπικό καλώδιο που είχα αγοράσει από κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν έχει ανάγκη!!!!

Αλλά να μην ακουμπάει έτσι? Όχι πως θα λιώσει, αλλά το καταπονείς!!

Καλά δεν τα κάνατε στο θεσπέσιο μάθημα της μετάδοσης θερμότητας;;;!!!

Τι θυμήθηκα τώρα!!!

Ελπίζω να μην είναι στο forum ο Ρ_μπιας!!! Θα μας κρεμάσει!!! ξέρεις εσύ τι λέω!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και κάναμε μετάδοση. Μετά από ταλαιπωρία (ανέβηκα σε μια σκάλα ψηλά να δώ ένα μέρος του καλωδίου) βρήκα τον κωδικό του μονωτικού υλικού του καλωδίου (H05VV-F) και ψάχνοντας από το ίντερνετ είναι το PVC. Το PVC έχει αντοχή σε εσωτερική θερμοκρασία του αγωγού 70 βαθμούς. Σε ένα άλλο δωμάτιο θα υπάρχει από πίσω καλώδιο τηλεφώνου πολύ παλιό. Το καλώδιο δεν θα ακουμπάει στο σώμα, είναι καρφωμένο πάνω σε ένα σοβατεπί το οποίο βρίσκεται σε απόσταση 0.9μέτρα από το έδαφος. Μακάρι να μην υπάρξει πρόβλημα γιατί αγχώθηκα. Τώρα σκέφτηκα την τοποθετηση κανενός θερμομονωτικού πίσω από το καλοριφέρ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

.....Η εξωτερική θερμοκρασία του καλοριφέρ λογικά θα είναι 90 βαθμοί.....

 

αν η θερμοκρασια επιφανειας του θερμαντικου σωματος (του καλοριφερ οπως λες) ηταν 90C θα ειχαν παει πολλοι στο νοσοκομειο για εγκαυματα.

 

Η μονωση του αγωγου ειναι για θερμοκρασιες μεχρι 70C (δεν θα τις φθασει).

Το "προβλημα" θα ηταν η μειωμενη ικανοτητα παροχης ισχυος (ενταση) λογω αποκλισης της θερμοκρασιας, αλλα αυτο δεν ισχυει σε αυτην την περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.