Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Μου έχει τύχει η εξής περίπτωση. Πελάτης μου, ο οποίος κατέχει διαμέρισμα σε 2όροφη κατοικία, έχει κατασκευάσει μία εξωτερική μεταλλική σκάλα, η οποία συνδέει το μπαλκόνι του με την ταράτσα, χωρίς να εκδόσει κάποια άδεια. Κάποιος καλοθελητής γείτονας, φρόντισε να καταγγείλει αυτή την παρανομία, με αποτέλεσμα να γίνει κοινοποίηση της παρανομίας στις αρμόδιες αρχές, πολεοδομία, ΙΚΑ κλπ. και να του έρθει σχετικό πρόστιμο από αυτές. Αν πούμε οτι ξεκινάμε τακτοποίηση με το 4014, ως τι παράβαση προσμετράται; Αν υποθέσουμε οτι το κόστος νομιμοποίησης υπερβαίνει κατά πολύ το κόστος κατασκευής της σκάλας, υπάρχει δυνατότητα να πληρωθούν τα πρόστιμα πολεοδομίας και ΙΚΑ και να γίνει καθαίρεση της σκάλας;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Edited by sl
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μια περιπτωση εξωτερικης σκαλας σε μπαλκονι που οδηγει στην ταρατσα, σου λεω σε τι εχω καταληξει:

 

1) Αν υπαρχει και αλλη διεξοδος προς την ταρατσα (πχ. απο το κλιμακοστασιο του κτιριου), τοτε ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ(αναλυτικο)

2) Αν ειναι η μοναδικη διεξοδος, τοτε Υπερβαση Δομησης Χωρων Κυριας Χρησης (ΥΔΚΧ). (και αυξητικοι συντελες αν προκυπτουν)

Edited by Clemenza
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσα αναφέρονται στο #2 ισχύουν ακόμα και εάν η σκάλα είναι η κλασσική μεταλλική κατασκευή?

 

edit

Μόλις πρόσεξα ότι και στο αρχικό μήνυμα για μεταλλική σκάλα γίνεται η ερώτηση...'Ημουν σχεδόν σίγουρος ότι πάει με αναλυτικό σε κάθε περίπτωση..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ορθότατη απάντηση!

 

Δικη σου ειναι η "θεωρια", την οποια και υιοθετησα. :mrgreen:

(Μεταφραση: Τα παραπονα σας κατευθειαν στον ΙΑΣΟΝΑ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω αναλάβει την τακτοποίηση ακινήτου, το οποίο βρίσκεται σε εκτός σχεδίου περιοχή. Οι αυθαίρετες κατασκευες βρίσκονται σε γηπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο (συνεπώς δεν έχει εκδοθεί ποτέ καμία Οικοδομική Άδεια).

Η "βασική" αυθαίρετη κατασκευή είναι ισόγειο κτίσμα. Επίσης, ο ιδιοκτήτης έχει κατασκευάσει εξωτερική σκάλα με φέροντα οργανισμό από οπλισμένο σκυρόδεμα. Η σκάλα, η οποία εφάπτεται με το κτίσμα, εξυπηρετεί την πρόσβαση στην ταράτσα του ισόγειου κτίσματος. Σημειώνω ότι τοσο το κτίσμα όσο και η σκάλα κατασκευάστηκαν την περίοδο 1986-1988.

Το ερωτημά μου είναι ποια από τις παρακάτω τρεις περιπτώσεις ισχύει:

(α) Η εξωτερική σκάλα μετρά ώς υπέρβαση δόμησης

(β) Η εξωτερική σκάλα μετρά ως πρόσθετη κατασκευή (500ρικο)

(γ) Δεν μετρά ούτε ως υπέρβαση δόμησης ούτε ως πρόσθετη κατασκευη (δηλ. η εξωτερική σκάλα δεν προσθέτει πρόστιμο) δεδομένου ότι σύμφωνα με ΝΟΚ, αρ.11, παρ6.στ στο συντελεστη δόμησης δεν προσμετράται η επιφάνεια έως και δύο ανοικτών κλιμακοστασίων εφόσον εξυπηρετείται στάθμη ορόφου έως 7,50 μ. από το οριστικά διαμορφωμένο έδαφος στη θέση αυτή.Επίσης, σύμφωνα με ΝΟΚ, αρ.12, παρ3 οι ανοικτές κλίμακες δεν μετρούν ούτε στην κάλυψη.

 

Εγώ τείνω να υιοθετήσω την (γ) περίπτωση, ωστόσο διαβάζοντας τα "θέματα αυθαιρετων αλφαβητικά" από Λεμπέση, διαπίστωσα ότι σύμφωνα με την κα Λεμπέση όταν η εξωτερική σκάλα έχει ύψος αναβασης πάνω από 1,50μ. (στη δική μου περίπτωση έχει ύψος αναβασης 3,0μ.) είναι υπέρβαση δόμησης και κάλυψης.

 

Εσείς, σε αντιστοιχες περιπτώσεις τι έχετε επιλέξει?

Edited by CHRIS_M
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

έχω μια παρόμοια περίπτωση .
μεζονέτα ... ο μηχανικός δεν προέβλεψε σκάλα για το δώμα .
και η ιδιοκτήτρια αναγκάστηκε στον πίσω ακάλυπτο να κατασκευάσει 2η κλίμακα (οπλισμένο σκυρόδεμα)
ώστε να έχει πρόσβαση στην ταράτσα και μόνο (η κατοικία περιέχει εσωτερική σκάλα) .

α) αναλυτικός ?
β) υπέρβαση ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.