Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δώμα απο πάνω μου στον 6ο ... ΘΟΡΥΒΟΣ!


alexandros_1978

Recommended Posts

Καλημέρα σας και καλη χρονιά.

Αντιμετωπίζω ενα προβλημα στην πολυκατοικία που μένω στον 5ο, ακριβώς απο πάνω μου υπάρχει δώμα και υποθέτω πως ειναι αυθαιρετο, διοτι: κατασκευη με γυψοσανίδες, θερμοσίφωνας στις σκάλες, ύψους το ταβάνι με το ζόρι 1.80 , πόρτα χάρτινη κτλπ.

Φαντάζομαι οτι ειναι αυθαιρετο επισης γιατι πριν 2 μηνες ειχε ερθει ο ιδιοκτητης και εψαχνε αυτον που τον νοικιάζει για να του κάνει "και καλα" εξωση γιατι του χρωστάει κοντά 10 νοίκια.

Εχει περασει τοσος καιρός και τιποτα, αρα φανταζομαι οτι δεν τον περνει νομικά.

Δυστηχώς για εμένα έχει προστεθεί και ο χειρότερος συνδιασμός δηλαδη σε αυτον που τον νοικιάζει, για να μην τα πολυλογώ το προβλημα ειναι ο ΘΟΡΥΒΟΣ και η ΦΑΣΑΡΙΑ.

Παλιες πολοικατικίες δεν λέω αλλα λογω αυθαιρετης κατασκευης του δωματος δεν υπαρχει η παραμικρή μονωση.. ακουω τα πάντα απο πάνω, βηματα λες και περπατάει τανκς, ειδικά το βραδυ που ειναι ησυχα εξω αν ειναι πανω ο αλλος δεν παιζει να κοιμηθω.

Του μιλησα πολλες φορές αλλα και αυτος δεν καταλαβαίνει ή φαινεται να τον νοιάζει, τωρα θελω να μιλησω τον ιδιοκτητη και να του πω να βαλει μονωση ή θα τον καταγγείλω.

Θελω την ησυχία μου, προσφατα μετακόμισα τον Σεπτεβρη και δεν το ήξερα..

Τι ισχύει σε αυτες τις περιπτώσεις;

μπορώ να τον πιέσω λίγο μπας και βάλει καποια μόνωση αναμεσα και ησυχάσω;

Παρακαλώ οποιος γνωρίζει επι του θέματος να μου δώσει αναλυτικές πληροφορίες γιατι με απασχολεί πραγματικα ή παω ξανα για μετακόμιση.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθήστε να τα βρείτε με φιλικό τρόπο. Ηχομόνωση δεν υπάρχει στην μεγάλη πλειοψηφία των συνήθων οικοδομών.

Για το αυθαίρετο, αν τελικά θέλεις να το κυνηγήσεις, μπορείς να του κάνεις καταγγελία στην πολεοδομία ή να τον απειλήσεις ότι θα το κάνεις αλλά επειδή ουδείς αναμάρτητος, τέτοια μπλεξίματα καλύτερα να τα αποφεύγεις...

Link to comment
Share on other sites

Και καταγγελια να γινει, οσο υπαρχει ενεργος ο 4014, μπορει να το τακτοποιησει οποτε δε μπορεις να κανεις τιποτα. Ακομα και να υπηρχε τροπος ηχομονωσης, αν εχει 1.80 υψος δε θα μπορουσε και πρακτικα να εφαρμοστει.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως ο θόρυβος είναι ανυπόφορος σε βλέπω να σχεδιάζεις τη ...μετακόμιση!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες φυσικά, και μια απλή ίσως χρήσιμη πρόταση.

Κάνε του δώρο μοκέτες (έστω κάτι φτηνό) για το σπίτι του να τα βάλει. Όλο και κάτι θα κόψει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στις παλιές πολυκατοικίες επιτρέπονταν και δωμάτια βοηθητικά του δώματος. ΓΟΚ 55' , άρθρο 29:

 

"....5......Υπέρ το οριζόντιον επίπεδον, το ορίζον το ανώτατον ύψος της οικοδομικής (παρ. 2) επιτρέπεται κατ

εξαίρεσιν να υπερέχουν μόνον αι ακόλουθοι κατασκευαί εφ όσον εξ ειδικών διατάξεων δεν

αποκλείονται αυται:

....ζ. Απολήξεις κλιμακοστασίων ή και μικρά δωμάτια βοηθητικά δια την χρησιμοποιήσιν του

δώματος. Η μεγίστη επιτρεπόμενη συνολική κάτοψις δια τα βοηθητικά ταύτα δωμάτια,

περιλαμβανομένων και των παχών των τοίχων αυτών δεν δύναται να υπερβαίνη (10) μ. τετρ.

Το ύψος αυτών ως και της απολήξεως των κλιμακοστασίων κατά το υψηλότερον σημειον των

δεν δύναται να υπερβαίνη πλέον των δύο και ήμισυ (2,50) μ. το ανώτατον επιτρεπόμενον ύψος

της οικοδομής (Σχ. 55)...."

 

Μέσα από πολεοδομικές διαδικασίες δεν θα βγάλετε καμία άκρη πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, πέρα από το σοβαρό/αστείο του θέματος, 2 παρατηρήσεις:

 

1ον. Το αν είναι αυθαίρετο ή όχι σημαίνει αν έχει φτιαχτεί σύμφωνα με την οικοδομική άδεια της πολυκατοικίας ή όχι. Άρα, μαζί με κάποιον μηχανικό βρείτε την οικοδομική άδεια.

 

2ον. Το ιδιοκτησιακό καθεστώς είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Πιθανότατα υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (και πίνακας χιλιοστών και και και). Μαζί με κάποιον μηχανικό ή/και δικηγόρο μπορείς να εξακριβώσεις αν η ενοικίαση του δώματος είναι νόμιμη ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πρέπει να σε νοιάζει αν είναι αυθαίρετο ή νόμιμο, αλλά με ποιον τρόπο θα σου λυθεί το πρόβλημα του θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις..

@αστέριε αυτο με νοιάζει αλλα οσο και να σκέφτομαι τρόπους δεν υπάρχει τιποτα γιατι έχει να κανει με το ατομο..

Δυστηχως η κατασταση ειναι αφόρητη, το άτομο ειναι γίδι δεν καταλαβαίνει τίποτα, δεν έχει να κανει μονο οτι δεν υπάρχει μόνοση.

Ντρέπομαι πλέον να τον αντικρύσω γιατι μονο μου τον βλέπω μου γυρνάει τα λαμπάκια ..

Ενω κανονικά κοιμάμαι και εγώ σχετικά αργά, μόνο που τον ακούω μετα τις 00.00 να τα σπάει και να μην σέβεται τι ώρα είναι με τρελαίνει και δεν μπορώ να ηρεμήσω και να κοιμηθώ εστώ και στις 02.00.

Αυτο γίνεται ΚΑΘΕ βραδυ και όχι μια στις τόσες.

Εγω απο την άλλη είχα μάθει όταν έχω κόσμο στο σπίτι καθημερινή μετα τις 00.00 να προσπαθώ να κάνω ησυχία.

Αυριο ειμαι ικανός να γράψω με σπρει και τεράστια γράμματα στην σκάλα που ανεβαίνει για το δώμα "Ησυχία μετα τις 12.00!!!"

Του έχω μιλήσει αρκετές φορές στο παρελθόν, του έχω τοιχοκολήσει και χαρτί να το θυμάται αλλα με γράφει στα @@ του.

Για παράδειγμα τώρα πάει 01.00 και αν βγεις στον διαδρομο ακουγεται η τηλεόραση του τερμα, σε ολες τις σκάλες τις πολυκατοικίας.

Βαράει ντουλάπια, φωνάζει ...

 

Δεν νομίζω οτι μπορώ να κάνω τίποτα, μαλλον θα πάει "ποιος θα μετακομίσει πρώτος"

Μπορώ να ανεβαίνω και εγώ στο ταρατσάκι απο πάνω του και να χοροπηδάω τις νύχτες για να καταλάβει αλλα ντάξει .. πόση τρέλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.