Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέος υπολογιστής για φοιτήτρια Αρχιτεκτονικής


karofilakis

Recommended Posts

Θα διαφωνήσω. Το μηχάνημα τούμπανο είναι πραγματικά αχρηστο ή πιο ορθά, εχει το χείριστο value for money. Διότι δε θα αξιοποιηθεί πουθενά (εκτός και αν ασχολήσαι επαγγελματικά με 3d rendering σε καμμια lucas arts και ασχολείσαι ολη μερα με το 3d studio max και συναφή) ή αν είσαι καμμένος gamer. Καμμένος όμως, να κυνηγάς το παραμικρό frame σε eyefinity.

Και το λέω, επειδή τα πισι ειναι και χόμπυ μου, στο οποίο πετάω αρκετά χρήματα...άχρηστα φυσικα.

 

Σήμερα που μιλάμε, έναν πισί των 1500-1700ε ειναι πραγματικά θηριώδες. Απο κεί και πάνω, κατ'εμέ, δεν αξίζει και να μου περίσσευαν, δε θα το αγόραζα.

 

Ομιλώ οσο πιο αντικειμενικά μπορώ, αλλά βέβαια, στη τσέπη του καθενός δε μπορεί να κάνει κουμάντο κανείς, πρός θεού...

 

Υ.Γ. Τα βασικα προγράμματα, βλ. Win7 64bit με ολες τις ενημερώσεις μεχρι σήμερα, ενα Photoshop, ένα Autocad πχ 2007 και 2011 που εχω εγώ, και καποια άλλα βασικα προγραμματάκια, πιάνουν άνετα τα 40GB παρά. Οπότε, έναν ssd 80ρης (ονομαστικά 80) δεν αρκεί. Οι 120ρηδες σήμερα ειναι η πιο λογικη αγορά. 100ε για εναν υπεργρήγορο 120ρη. (εγώ τη 2η γενικα SSD την ειχα πληρώσει 240ε προ 1.5 έτους).

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να το εξαντλούμε το θέμα.

(εξάλλου δεν έχω δει και κανένα μήνυμα του "ενδιαφερόμενου" karofilakis εκτός το 1ο και μοναδικό του)

 

1. Το μηχάνημα που περιγράφει είναι μια χαρά.

2. Το value for money είναι σχετικό ανάλογα με το τι money έχεις να διαθέσεις...

3. Πρωτοετής φοιτητής θα το λιώσει στο gaming. Δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει σε 5 χρόνια στο γραφείο που θα ανοίξει.

4. SSD οπωσδήποτε, όμως και έναν HDD για αποθήκευση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να συμπληρώσω ότι εφόσον πρόκειται για κοπέλα και εφόσον δεν πρόκειται να ασχοληθεί ποτέ με υπερχρονισμό τότε δεν αξίζει να αγοράσει τον 3570Κ . Η διαφορά ανάμεσα στους 2 επεξεργαστές είναι μόνο στον ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή που έχει ο Κ.

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

μη με παρεξηγήσετε

δεν υπονοώ τίποτα

απλά δεν ήξερα που να το βάλω (ίσως έπρεπε στα αστεία ή αν είχαμε κάποιο θρεντ με παράδοξα)

http://www.enikos.gr/various/269415,FWTO-Koyzina_h_forhtos_ypologisths;.html

δεν ξέρω αν το λάδι που θα πετάγεται θα έχει επίδραση στην οθόνη αφής

πάντως το facebook το βλέπεις άνετα χωρίς να καις το φαΐ 

και ξεπερνάει την ρήση "κάνει τα πάντα, μέχρι καφέ ψήνει"

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα λάπτοπ που να έχει πάνω γνήσια windows 8.1 και καλό

θα ήταν να είναι ελληνική αντιπροσωπίας.

 

υγ Άργησα δύο χρόνια.

Edited by andreastz
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Kαλημέρα σας,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την επιλογή ενός laptop για χρήση σε πρωτοετή φοιτητή του Τ. Χωροταξίας. Τα προγράματα θα είναι Autocad Architecture, Sketch up κ. άλ.   Κάπου διάβασα και για αναπαράσταση 3Δ μοντέλων με πολλαπλούς τρόπους ( surfaces rending, edges rending). Περυσινοί φοιτητές που ρωτήσαμε, θεωρούν ως απαραίτητο σε ένα laptop, τον τετραπύρινο επεξεργαστή και καλύτερα σε i7, Ram 8GB και ανεξάρτητη κάρτα  2GB. Εάν τώρα πάμε και σε SSD, τότε το budget  βρίσκεται στα 850ε. Εάν πάμε και σε 17" οθόνη ξεφεύγουμε κι άλλο: 925ε. Πολλά δεν είναι? Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχάς, για σχεδίαση cad, 3d, κλπ η 17ρα οθόνη είναι μικρή. Θα χρειαστεί μεγαλύτερη (εξωτερική). Κατά τα λοιπά, ισχύουν τα λεχθέντα από τους "περυσινούς"

Αλλά μην ξεχνάς, πως το "μηχάνημα" που θα πάρεις θα το έχεις για πολλά χρόνια, οπότε η δαπάνη των 1000 € μπορεί να φαντάζει υψηλή, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι αν υπολογίσεις την "απόσβεση". 

 

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις 15" laptop και μια ξεχωριστή οθόνη (22" πχ), στην οποία συνδέεις το μηχάνημα. Έτσι, δεν στερείσαι ούτε φορητότητας ούτε μεγάλης οθόνης. Το ίδιο πράγμα κάνεις και με το πληκτρολόγιο. Θεωρώ ότι αυτή είναι η τάση πια. Αν κάνεις το λάθος και πάρεις απευθείας 17" laptop, θα μετανιώσεις την ώρα και τη στιγμή (κυρίως λόγω βάρους). 

Ως προς τα χαρακτηριστικά (επεξεργαστής, solid state disk, καρτα γραφικών κ.λπ.), ισχύει ο, τι αναφέρθηκε και παραπάνω. 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Μάλλον έχω καταλήξει στο παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/13702327/Lenovo-Legion-Y520-15IKBN-i7-7700HQ-8GB-256GB-GeForce-GTX-1050M-FHD-No-OS.html

...μιας και δεν με ενδιαφέρει η ΗΡ και η Acer με αυτό:https://www.skroutz.gr/s/13326417/Acer-Aspire-7-A715-71G-71R7-i7-7700HQ-8GB-256GB-GeForce-GTX-1050-FHD-Linux.html

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Lenovo είναι και ο desktop μου (i7, μοντέλο του 2017, με κάρτα γραφικών την 1050 που έχει και αυτός που προτείνεις στο λινκ) και ο φορητός μου (13"). Απόλυτα ευχαριστημένος (μικρές ενστάσεις στην ποιότητα κατασκευής του laptop, αλλά αμελητέας σημασίας). 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.