Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση ως τις 31 Μαΐου 2013 για τα αυθαίρετα


bati7xanthi

Recommended Posts

το θεμα ειναι να μην εχει βγει το προστιμο το εφαπαξ η δοσεις!!!

 

αν απλα εχεις πληρωσει το παραβολο και ακομα δεν πηγες σε δοσεις η εφαπαξ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ

 

 

θα ηταν παραλογο καποιος που επειδη εριξε τη δηλωση πιο νωρις να πρεπει να πληρωσει νωριτερα απο ακποιον που την εριξε αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 309
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει επιλεγεί το εφάπαξ από τότε (αλλιώς δεν πήγαινε σε "προσωρινή υπαγωγή" ώστε να θεωρείται "υπαχθέν" στο νόμο...)

Edited by gglezos
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ρύθμιση Η.Χ. με τον 3843/2010 και έχω εξοφλήσει τις δόσεις τον Οκτώβριο του 2012 (η προθεσμία ήταν έως τέλος Οκτωβρίου 2012) , αλλά δεν έχω πάει να πάρω την τελική υπογραφή.

Θα πάω τις προσεχείς ημέρες. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ

Edited by dman
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα μία επιβεβαίωση αν το έχω καταλάβει σωστά.

 

Εχω μία δήλωση ν. 4014 που έχει πληρωθεί το παράβολο, έχει γίνει προσωρινή υπαγωγή και είχε επιλεχθεί εφάπαξ πληρωμή η οποία και πληρώθηκε από το γενάρη του 2012. Τελικά υπάρχει και επιπλέον αυθαιρεσία. Αυτή μπορώ να τη βάλω στο σύστημα μέχρι την οριστική υπαγωγή, δηλαδή μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου του 2013. Σωστά τα λέω?

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος ισχύει έως την 31.5.2013.

Θεωρώ ότι, θα μας αφήσουν να κάνουμε αλλαγές στις δηλώσεις που έχουν ενταχθεί και μετά από αυτή την ημερομηνία και έως τον Σεπτέμβριο...

Δεν είναι όμως βέβαιο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα μία επιβεβαίωση αν το έχω καταλάβει σωστά.

 

Εχω μία δήλωση ν. 4014 που έχει πληρωθεί το παράβολο, έχει γίνει προσωρινή υπαγωγή και είχε επιλεχθεί εφάπαξ πληρωμή η οποία και πληρώθηκε από το γενάρη του 2012. Τελικά υπάρχει και επιπλέον αυθαιρεσία. Αυτή μπορώ να τη βάλω στο σύστημα μέχρι την οριστική υπαγωγή, δηλαδή μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου του 2013. Σωστά τα λέω?

 

 

Ναι, μπορείς να την περάσεις πάλι στο σύστημα την καινούρια αυθαιρεσία, να κάνεις επαναυποβολή (προσοχή σε αυτό μην αλλάζουν οι συντελεστές υπολογισμού του προστίμου ) και να βγεί το υπόλοιπο πρόοστιμο .

 

Ο νόμος ισχύει έως την 31.5.2013.

Θεωρώ ότι, θα μας αφήσουν να κάνουμε αλλαγές στις δηλώσεις που έχουν ενταχθεί και μετά από αυτή την ημερομηνία και έως τον Σεπτέμβριο...

Δεν είναι όμως βέβαιο.....

 

με βάση το παραπάνω και με κάθε επιφύλαξη σαν απάντηση για αυτό που σου είπα .

Νομίζω οτι δεν θα προκύψει πρόβλημα ΙΑΣΟΝΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Στη μία περίπτωση που έχω δεν είχα βάλει παράβση με αναλυτικό , δηλαδη 500 ευρώ.

 

Στην άλλη περίπτωση είχα κάνει λάθος το συντελεστη υπέρβαση κάλυψης σε ένα υπολογιστικό φύλλο και σε ένα άλλο σε αυθαιρεσία που είχε και υπέρβαση Δ είχα βάλει συντελεστή υπέρβασης Δ και δεν είχα βάλεο συντελεστή υπέρβασης κάλυψης ( που χρειάζεται σύμφωνα με την ερωτοαπάντηση Θ4).

 

τΙς αλλαγές πρέπει να τις κάνω μέχρι 31/5/2013 ή μέχρι 30/9/2013?

a_KIR_a και ΙΑΣΩΝΑ μήπψς θυμάστε που τα λέει αυτά?

 

Μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση οτι μέχρι την οριστική υπαγωγή μπορείς να κάνεις όσες αλλαγες θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την λήξη της β φάσης μπορούμε να τροποποιούμε τις δηλώσεις καθώς με την υποβολή της αίτησης δεν απαιτείται να έχουμε ολοκληρώσει την όλη επεξεργασία και μεγέθη όπως ποσοστά υπέρβασης κάλυψης, αποστάσεις Δ μπορούν να διαφέρουν από την αρχική καταγραφή των φύλλων υπολογισμού καθώς όταν κάνουμε την τελική επεξεργασία να προκύψουν υπερβάσεις που αρχικά δεν είχαμε υπολογίσει.

 

Προσωπικά από λάθος μου καταχώρησα επιφάνεια αυθαιρέτου μικρότερη κατά 0,5 τ.μ σε φάκελο που είχε πληρώσει ο ιδιοκτήτης με εφάπαξ καταβολή το καλοκαίρι, το κατάλαβα μία μέρα μετά την υποβολή σε ολοκληρωμένη υπαγωγή αρχές Δεκεμβρίου, έκανα αίτημα να ανοίξει το σύστημα και πέρασα την σωστή επιφάνεια, ο υπολογισμός του υπόλοιπου ποσού είχε και την έκπτωση του 20%.

Συνεπώς και μετά την ολοκληρωμένη υπαγωγή μπορείς να κάνεις τροποποιήσεις, όπως φαίνεται καθώς σε αφήνει το σύστημα τώρα το θέμα είναι να είμαστε προσεκτικοί και να μην γινόμαστε ρεζίλι στους πελάτες μας

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίσθηκε και στο σύνολο το νομοσχέδιο στις 24.01.2013.

Από τα πρακτικά σελ.126.

Οπότε περιμένουμε εδώ να βγει και το τελικό κείμενο. Λογικά εντός της ημέρας ή Δευτέρα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.