Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάλυψη ΤΣΜΕΔΕ στην Αγγλία (2013)


engineer84

Recommended Posts

Χαίρεται και καλή χρονιά σε όλους!

Βρίσκομαι στην Αγγλία για μεταπτυχιακές σπουδές και θα συνεχίσω για διδακτορικές.

Παράλληλα λαμβάνω μια υποτυπώδη οικονομική βοήθεια διότι έχει και στοιχείο έρευνας η σπουδή μου.

Αυτό το βοήθημα ονομάζεται Bursary , δεν φορολογείται και δε θεωρείται μισθός. Επομένως δεν έχω

εισφορές ούτε για σύνταξη ούτε για υγεία.

 

Ως φοιτητής είμαι καλυμμένος από το NHS, National Health Service, για την υγεία μου. Με καλύπτει σε

δημόσια νοσοκομεία.

Ωστόσο επειδή δεν πληρώνω εισφορές στο ΝΗS, με ενημέρωσε το ΤΣΜΕΔΕ ότι πρέπει να συνεχίσω κανονικά

να πληρώνω εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ. Δηλαδή πρέπει να πληρώνω εισφορές είτε στην αγγλία ειτε στην Ελλάδα, ώστε

να διακόψω το ΤΣΜΕΔΕ. Σε διαφορετική περίπτωση δε μπορώ να διακόψω την πληρωμή της υγείας στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Έχω την Ευρωπαική κάρτα υγείας η οποία δε θυμάμαι ακριβώς σε τι με καλύπτει.

Εν πάσει περιπτώσει, το ΤΣΜΕΔΕ με καλύπτει στην υγεία στο εξωτερικό πχ σε εξωτερικούς γιατρούς;

Αν όχι, τότε για πιο λόγο να είμαι στην αγγλία και να συνεχίζω να πληρώνω εισφορές υγείας ΤΣΜΕΔΕ;

Μαλιστα δε γινεται να τις διακοψω. Θα μπορεσω να τις διακοψω οταν ξεκινησω να εργαζομαι στην αγγλια,

και ετσι να πληρωνω εισφορες εδω. Αλλα επειδη ως ερευνητης δεν πληρωνω εισφορες στην αγγλια πρεπει σωνει και καλα

να πληρωνω στην Ελλαδα.

 

Πληρωνω στην Ελλαδα εισφορες κανονικα για συνταξιοδοτηση. Αλλα πληρωνω και για υγεια, Και ελεγα μηπως μπορω

να διακοψω της υγειας εστω. Διοτι οκ για συνταξιοδοτηση δε θελω, διοτι θελω να μεταφερω μελλοντικα τα συνταξιμα χρονια

απο ελλαδα σε αγγλια.

 

Σας ευχαριστώ πολύ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.