Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωριστικά μπαλκονιών


Recommended Posts

Συνεχίζοντας από τον man21: Από πολλές αναφορές, μάλλον συμφωνούμε όλοι ότι ο συγκεκριμένος νόμος έχει πολλές ατέλειες και κενά. Αυτό δυστυχώς δημιουργεί προβλήματα και θα δημιουργήσει πολλά στο μέλλον, όπου ο καθένας μας θα ελέγχει τον άλλο. Η αδυναμία του κράτους μας μεταβίβασε μία ευθύνη τεράστια. Από εκεί και πέρα κάποιοι θα το δούν πολύ ''γραφειοκρατικά'' και ''ευθυνόφοβα''. Κάποιοι θα το δούν ''υστερόβουλα'' ( γιατι να πάρει αυτός την δουλειά και όχι εγώ ) και κάποιοι '' θα δηλώνουν αυθαιρεσίες'' χωρίς να δίνουν βεβαιώσεις νομιμότητας (επειδή έπρεπε το πρόστιμο να βγεί φθηνό για να μην χαθεί η δουλειά). Στο χέρι μας είναι να είμαστε μηχανικοί και όχι διεκπεραιωτές γραφειοκρατικών διαδικασιών.

(αυτό με το διάκενο στα κάγκελλα που ανέφερα στο #2, έτυχε σε γνωστό μου μηχ/κό και ''μας άφησε κάγκελλο'')

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το κάγκελο αφορά ουσιώδες θέμα ασφάλειας του παραγόμενου προϊόντος και,

ως εκ τούτου, έπρεπε με κάποιο τρόπο να ελέγχεται με εσωτερική διαδικασία (δειγματοληπτικά και ενδεχομένως από κλιμάκια του κλάδου, ΤΕΕ ή σύλλογοι) ...

΄Ετσι θα υπήρχε "πιστοποίηση" των εμπλεκομένων μηχανικών στη διαδικασία παραγωγής (μελετητής, επιβλέπων).

Σε αντίθετη περίπτωση, όλα θα γίνονται για ένα πιστοποιητικό και θα εκφυλιστούν πολλά ουσιαστικά (πχ κτηριοδομικός) ...

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή μου είναι έκδοση βεβαίωσης και το διαμέρισμα δεν έχει άλλες παραβάσεις. Ρώτησα και άλλους συναδέλφους και το θεωρούν υπερβολή.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.