Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλίες λυμάτων Wc / λύση ή πρόβλημα;;


pan agiotis

Recommended Posts

Σκέφτομαι να εγκαταστήσω αντλία λυμάτων για 9 WC + 2 νιπτήρες. Τελικά θα αποχετεύονται σε ένα βόθρο σε απόσταση 70 μ με 3-4 καμπύλες στο δίκτυο, σχεδόν στο ίδιο μανομετρικό ύψος με τα WC. Οι αντλίες με κοπτήρες απαιτούν υψηλό μανομετρικό (min 8 μέτρα). Οι απλές αντλίες (χωρίς κοπτήρα) δουλεύουν σε χαμηλό μανομετρικό, αλλά λογικά μπλοκάρουν πολύ πιο εύκολα από ξένα σώματα.. Τι να επιλέξω;

 

α) υπάρχει εναλλακτικό σύστημα για να αποφύγω τις αντλίες εξ'αρχής; Κάτι που να δίνει μια απλή ώθηση στα λύματα;

 

β) αν βάλω αντλίες χωρίς κοπτήρες (χαμηλού μανομετρικού), πόσο πιθανό είναι να μπλοκάρουν από χαρτιά κτλ; Υπάρχει κάποια έξυπνη και σχετικά καθαρή λύση για "φιλτράρισμα" πριν τις αντλίες (πχ ειδική σχάρα), που να μην απαιτεί βρώμικη δουλειά και οσμές κατά το καθάρισμα;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις πολύ ασβέστη στον αγωγό προσαγωγής των λυμάτων κάνεις εσχάρωση και στην έξοδο ένα φορτηγό μεταφέρει τα στερεά συμπιεσμένα σε άλλη τοποθεσία για την κομποστοποίηση και την παραγωγή λιπάσματος για τις αγροτικές καλλιέργιες.

Link to comment
Share on other sites

Οι απλές αντλίες λυμάτων τύπου VORTEΧ πχ. 2" επιτρέπουν τη διέλευση αντικειμένων μέχρι 5εκ, είναι πιστεύω πιο αξιοπιστες από αυτές με κοπτήρα, οι οποίες μπορεί να φρακάρουν πιο ευκολα. υπάρχουν και λύσεις με έτοιμα φρεάτια και δίδυμες αντλίες λυμάτων που να δουλεύουν εναλλαξ για περισσοτερη αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις πολύ ασβέστη στον αγωγό προσαγωγής των λυμάτων κάνεις εσχάρωση και στην έξοδο ένα φορτηγό μεταφέρει τα στερεά συμπιεσμένα σε άλλη τοποθεσία για την κομποστοποίηση και την παραγωγή λιπάσματος για τις αγροτικές καλλιέργιες.

 

Ακούγεται "βιώσιμη" λύση. Προς το παρόν όμως πρέπει να καταλήξω πως θα βγουν τα λύματα εκτός κτιρίου με σιγουριά. Είτε με αντλίες είτε με κλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι απλές αντλίες λυμάτων τύπου VORTEΧ πχ. 2" επιτρέπουν τη διέλευση αντικειμένων μέχρι 5εκ, είναι πιστεύω πιο αξιοπιστες από αυτές με κοπτήρα, οι οποίες μπορεί να φρακάρουν πιο ευκολα. υπάρχουν και λύσεις με έτοιμα φρεάτια και δίδυμες αντλίες λυμάτων που να δουλεύουν εναλλαξ για περισσοτερη αξιοπιστία.

 

Τις έχω ψάξει αυτές τις λύσεις με τα έτοιμα πλαστικά φρεάτια. Πιστεύω όμως πως καλύτερα να αποφύγω ένα αντλιοστάσιο αν μπορώ. Απλά δεν είμαι σίγουρος αν στο δίκτυο που περιέγραψα μπορώ με φυσική ροή να τα καταφέρω. Τι κλίση με εξασφαλίζει ;;

Link to comment
Share on other sites

με κλιση 2% θα εχεις στα 70μ 70*0,02=1.40μ βαθος στο σωλήνα αποχετευσης. με 2-3φρεατια ελεγχου ενδιαμεσα θα κανεις λογικα δουλεια. σιγουρεψου παντως με ενα χωροβάτη οτι η τελική θέση είναι στο ίδιο ύψος, γιατί το μάτι ξεγελάει πολλες φορες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ parth. Δεν έχω βέβαια περιθώριο για 2%. Με Φ200 αγωγό και 1% κλίση είμαι εντάξει ή ρισκάρω; Επίσης αν μπορείτε πείτε μου για 9 WC + 2 νιπτήρες σε 8ωρη λειτουργία επί 5 ημέρες την εβδομάδα, τι όγκος απαιτείται στο βόθρο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.