Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ σε μονοκατοικία με υπόγεια ανεξάρτητη αποθήκη


Greenick

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω περίπτωση ΜΕΑ σε νέα ισόγεια μονοκατοικία με υπόγειο το οποίο επικοινωνεί με εσωτερικό κλιμακοστάσιο και το υπόγειο εξέχει 0,80m απο το έδαφος.

 

Έχω δύο ερωτήσεις: α) Να υπολογίσω το υπόγειο σαν ΜΘΧ και ξεχωριστή ζώνη ή να μην το συμπεριλάβω καθόλου?

β) Αν συμπεριλάβω το υπόγειο να υπολογίσω το U βάσει της ΤΟΤΕΕ 1 σελ. 55

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν διαχωριστικά στοιχεία μεταξύ ΘΖ & ΜΘΧ (πόρτες, τοίχοι κλπ) θα θεωρήσεις το υπόγειο σαν ΜΘΧ (προφανώς).

Αν κατάλαβα καλά, η οροφή του υπογείου είναι 0,80 μ πάνω από το έδαφος. Σ' αυτή την περίπτωση θα πας με το σχ. 3.2 σελ. 54

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

έχω υπόγειο σε μεζονέτα, διαχωρισμένο με πόρτα από το ισόγειο, που έχει τακτοποιηθεί, (αλλαγή χρήσης σε κατοικία) αλλά:

1. τα m2 που μέτρησα είναι τα διπλάσια απ΄αυτά της τακτοποίησης.

2. Στη σημερινή του μορφή δεν χρησιμοποιείται ακόμα ως κατοικία. Είναι αποθήκη, δεν έχει καν σοβαντιστεί και έχει απλά τις αναμονές των εγκαταστάσεων θέρμανσης.

 

Ποιά είναι η άποψη σας?

εγώ σκέφτομαι να το θεωρήσω ΜΘΧ. Και ως επιφάνεια να υπολογίσω και να περάσω τα m2 που μέτρησα.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι χώρο εξετάζεις δηλαδή για ποιό χώρο θα βγει το ΠΕΑ ?

 

Μόνο τη μεζονέτα ?

 

ή μόνο το υπόγειο ?

 

..... και μετά πάμε στις επόμενες ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

εγώ σκέφτομαι να το θεωρήσω ΜΘΧ. Και ως επιφάνεια να υπολογίσω και να περάσω τα m2 που μέτρησα.

 

Και γω έτσι θα το έκανα όπως λες αλλα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ''να περάσω τα m2 που μέτρησα''

σε ποιό χώρο αναφέρεσαι και ποιά μέτρα μέτρησες ? του υπογείου ?

 

Αν εννοείς αυτό, αφου το υπόγειο το λαμβάνεις (σύμφωνα με τη σημερινή του μορφή) ως ΜΘΧ, θα βάλεις τα τ.μ. της μεζονέτας + του ΜΘΧ γιατί πρέπει να περιγράψεις και τον ΜΘΧ και θα πρέπει να βάλεις και τις διαχωριστικές επιφάνειες μεταξύ της θερμικής ζώνης και του ΜΘΧ (δάπεδο ισογείου = οροφή του υπογείου) + την πόρτα που χωρίζει τις 2 ζώνες (θερμική + ΜΘΧ)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

εννοώ ότι τα μ2 του υπογείου που έκανα σήμερα αυτοψια, είναι τα διπλάσια από αυτά που δείχνουν στην τακτοποίηση του υπογείου.

και σκέφτομαι να περάσω (στον ΜΘΧ) το πραγματικά μ2 και όχι αυτά της τακτοποίησης. (δείχνει η άδεια και η τακτοποίηση 30 μ2 υπόγειο, ενώ στην πραγματικότητα είναι 50μ2).

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

dimitri

Ως προς την αποτύπωση, είναι ξεκάθαρο ότι αποτυπώνεις ό,τι υπάρχει.

Ως προς τη χρήση, πάς σύμφωνα με την άδεια ή τις τακτοποιήσεις.

Αν όμως διαπιστώσεις ότι υπάρχει χρήση μη νόμιμη (π.χ. αποθήκη υπογείου που έχει μετατραπεί σε κατοικία, δίχως τακτοποίηση) μπορείς να βάλεις τη χρήση που βλέπεις. Αυτό θα σε βοηθήσει ενδεχομένως στην υπερδιαστασιολόγηση του λέβητα.

Πάντως, για να μην έχεις πρόβλημα σε πιθανό έλεγχο, κράτα φωτογραφίες της υφιστάμενης κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

να κάνω και γω ερώτηση,

 

μεζονέτα 48 τ.μ. και υπόγειο ανεξάρτητο με ανεξάρτητη είσοσο 10 τ.μ. χρειάζεται ΠΕΑ ή όχι;; αν ναι, μπορώ να βάλω μθχ παρόλο που είναι ανεξάρτητος;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.