Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ σε μονοκατοικία με υπόγεια ανεξάρτητη αποθήκη


Greenick

Recommended Posts

ΠΕΑ δεν απαιτείται (<50 μ²)

Αν όμως χρειαζόταν, θα περιέγραφες και το μθχ, με την προϋπόθεση ότι δεν είναι συνεχόμενο τμήμα κοινοχρήστων πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

όχι είναι μονοκατοικία και βγάζω ΠΕΑ για μονοκατοικία. η συμβολαιογράφος μου το ζητάει,  αν ήταν στη δικαιοδοσία μου μάλλον δεν θα το έβγαζα...

οπότε εγώ θα το βγάλω και θα βάλω το υπόγειο ως ζώνη 2>10%;; παρόλο που είναι ξεχωριστό κομμάτι;;

Link to comment
Share on other sites

1. Αφού  βγάλεις το ΠΕΑ και πληρωθείς, πες στη συμβ/φο να διαβάσει και κανα νόμο μπας και ξεστραβωθεί.

2. Το υπόγειο είναι μη θερμ. χώρος. Θα τον περιγράψεις κανονικά, και σαν διαχωριστική επιφάνεια μεταξύ αυτού και της μεζονέτας θα βάλεις το δάπεδο. Το ότι δεν έχει άμεση επικονωνία με τη θ.ζ. δεν παίζει κανένα ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι, 

κάνω και εγώ ΠΕΑ σε μονοκατοικία με ημι-υπόγεια αποθήκη ΜΘΧ, η οποία όμως έχει εμβαδόν περίπου το μισό του υπερκείμενου χώρου. Το υπόλοιπο είναι μπάζωμα. Θα μελετήσω λοιπόν 2 ΜΘΧ: 1) υπόγεια αποθήκη 2) μπάζωμα πάνω από το έδαφος. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Τον τοίχο που εφάπτονται αυτοί οι δύο ΜΘΧ πως τον μελετώ; Ο μισός (από τη μέση και κάτω) είναι σε επαφή με το έδαφος και ο υπόλοιπος σε επαφή με τον ΜΘΧ. Θα πρέπει να βγάλω U για ολόκληρο το στοιχείο, όπως κάνω και με τα υπόλοιπα;

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

τον τοίχο ΜΘΧ1 προς ΜΘΧ2 δεν τον ορίζεις καθόλου γιατί θεωρείται αδιαβατικός.

Για το τμήμα που είναι προς έδαφος, υπολογίζεις U κανονικά ανάλογα με μόνωση ή όχι, κτλ...

 

Από ερωτοαπαντήσεις ΤΕΕ

Πως ορίζονται στο λογισμικό οι επιφάνειες μεταξύ δύο ΜΘΧ (π.χ. δάπεδο ισόγειου ΜΘΧ προς οροφή ενός άλλου υπόγειου ΜΘΧ);

Όταν μια αδιαφανής επιφάνεια του μη θερμαινόμενου χώρου είναι σε επαφή με έναν άλλο μη θερμαινόμενο χώρο δεν ορίζεται χωριστά, διότι λαμβάνεσαι ως αδιαβατική. Δηλαδή μεταξύ των δύο μη θερμαινόμενων χώρων θεωρητικά δεν υπάρχει θερμική σύζευξη.
Ως αδιαφανείς και διαφανείς επιφάνειες μη θερμαινόμενων χώρων ορίζονται μόνον αυτές που έρχονται σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα ή με το έδαφος.
Κατά συνέπεια δεν ορίζονται στο λογισμικό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άρα στην ουσία "σπάω" τον τοίχο σε 2 κομμάτια, ένα σε επαφή με το έδαφος το οποίο εισάγω στους υπολογισμούς και ένα άλλο το οποίο θεωρείται αδιαβατική επιφάνεια και δεν το εισάγω.

Είχα διαβάσει τις ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ αλλά ήθελα να είμαι σίγουρος γιατί μου φάνηκε λίγο περίεργη αυτή η μέθοδος.

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!

Link to comment
Share on other sites

@ nikosarch

Το τοιχείο που εφάπτεται του μπαζωμένου χώρου, είναι (λόγω εκσκαφής και επανεπίχωσης) όλο σε επαφή με μπάζωμα. Συνεπώς, δεν πρέπει να λάβεις τμήμα αυτού σε επαφή με έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Συνολικός μ.θ.χ. είναι το υπόγειο + μπαζωμένο (η βασική διαφορά τους έγκειται στο ότι τα δάπεδά τους έχουν διαφορετικό U)

Άρα ο μεταξύ τους τοίχος είναι αδιαβατικός

Συνεπώς, το "κουτί" κλείνει περιμετρικά από τα εξωτερικά περιμετρικά τοιχεία υπογείου και μπαζώματος.

Αυτό γίνεται, διότι κατά παραδοχή θεωρούμε το μπάζωμα σαν μ.θ.χ. με Uδαπ=4,5

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.