Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή κουφώματος


qwert

Recommended Posts

Λοιπόν κύριοι και κυρίες συνάδελφοι,

Είμαι για αντικατάσταση κουφωμάτων (μπαλκονόπορτες)με το εξοικονομώ και έχω το εξής τρίλιμα!

Τι κουφώματα να επιλέξω. Και αυτό διότι έχω καθαρό ύψος 2.20 το οποίο δεν αλλάζει.

Παραθέτω τις λύσεις μεταξύ των οποίων πρέπει να επιλέξω:

 

α) Αλουμίνια με παντζούρια.

+Δεν χάνω από το καθαρό ύψος ανοίγματος 2.20

- Είναι ακριβά (μπορεί να τα πληρώνει το πρόγραμμα αλλά έχω και άλλον ένα όροφο από πάνω που είναι γιαπί και λογικά πρέπει να βάλω τα ίδια)

-Είναι δυσχρηστα.

-Μπορεί να κρεμάσουν

 

β) Αλουμίνια με ρολλό

+Το ρολλό είναι ευχρηστο

-Μειώνεται το ανοιγμα από 2.20 σε 2.00 κάτι που προσωπικά δεν μ'αρέσει.

 

γ) Πλαστικά με ρολλό εξωτερικό στον λαμπά

+φθηνότερα από αλουμίνιο

+Από μέσα το κούφωμα φαίνεται 2.15

-Το εξωτερικό κουτί του ρολλού είναι λίγο άσχημο (αν και είναι στον λαμπά και όχι πάνω από το κούφωμα. Για εντελώς εξωτερικό πάνω από το πρέκι δεν το συζητώ είναι εντελώς αηδία)

-Όταν ανοίγεις το κούφωμα βλέπεις την κρέμμαση του ρολλού...

-Δεν ξέρω τι λένε από άποψη αντοχής στον χρόνο τα πλαστικά. Σίγουρα είναι πιο ανθεκτικά από τα παλία αλλά δεν τα βλέπω να είναι και αλουμίνια!

 

Και επειδή την περίπτωση 3 μπορεί να μην την έχετε δεί σας έκανα και ένα σκαριφημα!

 

Υ.Γ. Προκειται για τριώροφη οικοδομή επί πιλωτής του '85 για να έχετε και μια παραπάνω άποψη με τους β και γ οροφους ημιτελής (φαση σοβατισματα).

post-278-0-37111200-1358371165_thumb.jpg

Edited by qwert
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το πλαστικο ρολο απο αποψη ασφαλειας δεν προσφερει απολυτως τιποτα, ανοιγει εξαιρετικα ευκολα και αθορυβα με το φλογιστρο του υδραυλικου

 

το να μειωσεις το υψος και εγω το θεωρω λυση που βλασφημας μια ζωη οποτε και αυτο το αφηνεις.

 

αν εχεις την επιλογη να βαλεις ρολο εξωτερικα και δεν εχεις αισθητικους περιορισμους μιας και ο οροφος απο πανω σου ανηκει, σκεψου τη λυση μεταλλικους κουτιου το οποιο ομως θα επενδυθει με γυψοσανιδα και κατα ποσο μπορει να ομορφυνει (πχ να ενσωματωνοντας φωτισμο για το μπαλκονι η διακοσμιτικο φωτισμο ωστε να μην δειχνει οτι απλα ειναι εκει για να κρυψει ενα ρολλο).

φυσικα το κοστος ειναι αντιστοιχο αλλα ειναι ασφαλες και πρακτικο.

Link to comment
Share on other sites

....

....

α) Αλουμίνια με παντζούρια.

+Δεν χάνω από το καθαρό ύψος ανοίγματος 2.20

- Είναι ακριβά (μπορεί να τα πληρώνει το πρόγραμμα αλλά έχω και άλλον ένα όροφο από πάνω που είναι γιαπί και λογικά πρέπει να βάλω τα ίδια)

-Είναι δυσχρηστα.

-Μπορεί να κρεμάσουν

...

...

 

Ανοιγόμενα τα εξωτερικά παντζούρια (μονόφυλλα, δίφυλλα) δένει αισθητικά και λειτουργικά με την όψη σου?

Αν ναι είναι καλή λύση και δεν χάνεις καθαρό ύψος για κουτί ρολού.

Επίσης ανοιγόμενα αλουμίνια υπάρχουν και επιλογές να αλλάζουν κλίσεις και να έχεις πιο βαρεους τύπου προφίλ για μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

Αν νομίζεις ότι μπορεί να βοηθήσει βαλε και μια εικόνα της όψης

 

Για το κρέμασμα εσύ βάλε 4 μεντεσέδες αντί για δυο, τρεις και διάλεξε τους καλύτερους

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και μια φωτο της όψης.

Ο τοίχος είναι 30άρις και θα γίνει εξωτερική θερμομόνωση 5 cm. Άρα 35.

Έτσι ξεχνάς μονοκόμματο κάσσωμα κούφωμα και εξώφυλλο με εσωτερική τοποθέτηση. Είναι μεγάλη η απόσταση και θα κρεμμάσουν τα εξώφυλλα με μάσκουλα...

post-278-0-98827200-1358794894_thumb.jpg

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

αυτο το γκρί σκούρο τι είναι?

Το βασικό ερώτημα για αυτό που έχω κατα νου, αν είναι περασιά με τοίχοpost-52581-0-09982400-1358796663_thumb.jpg

 

edit

(Ψυλλιάζομαι ότι είναι υδρορροή γμτ)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Για 2.20 ύψος, σου κάνει κουτί 18-άρι. Έχουν όλες οι εταιρείες. Δεν ξέρω αν υπάρχει και 16-άρι και αν σου κάνει.

 

Αν κατεβάσεις τα PDF εταιρειών που κατασκευάζουν ρολλά, θα δεις.

 

Οκ, το 2.02 κούφωμα που περισσεύει, είναι σχεικά οριακό, αλλά είναι κανείς σας πάνω από 2.00 μέτρα ύψος? Μήπως

είναι ψυχολογικό τελικά? Αυτό το λέω σε περίπτωση που προτιμάς ρολλό (από λειτουργικής άποψης).

 

Αν πας σε κούφωμα με θερμοδιακοπή, πρόσεξε να ισχύει και το ίδιο για το κουτί του ρολλού, κατά προτίμηση σε διπλο πολυαμίδιο,

και αν γίνεται να έχει και κάποιο αφρώδες υλικά.

 

Φιλικά, Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι εξωτερικό κουτί ρόλου θα χωνευε πολύ καλά στο συγκεκριμένο κτήριο (σαν συνεχόμενο ψευτοδοκαρο) αλλά είναι θέμα γούστου. Επίσης δεν μπλέκεις με θερμογεφυρες (αν το κουτί και οι δρομοιτου ρολλου στερεωθουν σε πλαίσιο που δένει μεταξύ των πλακών) ωστόσο πίσω από το κουτί μπαίνει 2 πόντους λιγότερη μονωση

το 2.02 είναι πολύ λίγο για μένα όχι για πρακτικούς λόγους αλλά κυρίως για ψυχολογικούς. Είναι σχετικά μαζεμένα τα ανοίγματα αν κοντινουν κι ολας θα νιώθεις περιορισμένος.

όσο για τα ανοιγομενα αυτο που θετεις ως προβλημα τεχνικα λύνεται αν ο αλουμινας κολλήσει μια δεύτερη ψευτοκασα πρόσωπο με την θερμομόνωση οπότε δεν χρειάζεσαι μακριους μεντεσεδες. Οι τελευταίοι το βασικό προβλημα τους δεν είναι η κρεμαση (τους έχω 12 χρόνια στο εξοχικο και μάλιστα μόνο δύο σε κάθε φύλλο) αλλά το ότι τους κόβεις με ένα απλό κοφτακι καλωδίων και βγάζεις όλο το πατζουρι κύριος και αθόρυβος (δοκιμασμένο - σε σώζουν μόνο σταθεροί πυροι που δεν είναι στάνταρ σε πολλες σειρές και θέλουν πατέντα)

Link to comment
Share on other sites

didonis μέσα έπεσες. Υδροροή είναι. Τώρα είναι λευκή βέβαια...

Τώρα για το εξωτερικό κουτί δεν είναι δυνατό γιατί υπάρχει περιμετρικό συνεχόμενο πρέκι το οποίο πρεξέχει της τοιχοποιϊας...

Link to comment
Share on other sites

Τι θα έλεγες για κάποια επέμβαση σαν αυτή (στο περίπου φυσικά, δεν είχα διαστάσεις και είναι πρόχειρο από την ΄φωτο σου)

Με εξωτερικά οριζόντια κινούμενα και σταθερά.

 

Τα χρώματα είναι ενδεικτικά και το σχέδιο πρόχειρο.

Αν νομίζεις ότι σου κάνει, να σκεφτείς έντονη άποψη για τα χρώματα στα αλουμίνια. Μη το φοβηθείς το χρώμα. Πχ μπλε βαθύ σκούρα όλα τα εξωτερικά, και το κάγκελο που έχεις αν μπορείς να του προσθέσεις μια κουπαστή με κάποιο πάχος (8εκ πχ) χρώμα μπορτό σκούρο κόκκινο….

 

Να σε βρίσκουμε κι από μακριά βρε συ. Με το γκριζακι ασπρακι μπεζακι και σιμπιζακι άντε να σε βρούμε. Τα χρώματα βάσης που έχεις στο υπόλοιπο κτίριο άστα όπως είναι.

Εναλλακτικά (αλλά ανεβάζει το κόστος) τα αλουμίνια να είναι βαφή ξύλου αλλά όλο και θα τσιμπήσει κι αυτό.

 

 

post-52581-0-46020300-1358897788_thumb.jpgpost-52581-0-89460400-1358897799_thumb.jpgpost-52581-0-52272600-1358897816_thumb.jpgpost-52581-0-91528100-1358897829_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αν κατάλαβα καλά προτίνεις εξωτερικά παντζούρια επάλληλη στο τοίχο με οδηγό στο δάπεδο του μπαλκονιού...

Δεν είναι ολιγον τι παλαιομοδίτικο αυτό το στύλ εξώφυλλων? Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί πλέον ως λύση!

 

Πάντως το σχέδιο το πέτυχες ακριβώς!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.