Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υποδείγματα διαγραμμάτων για τη χορήγηση Έγκρισης Δόμησης


Kakos_lykos

Recommended Posts

Μικρή απορία... Τί σχέση έχουν οι συντεταγμένες ΕΓΣΑ με το διάγραμμα δόμησης;

 

Επίσης... πάντα αποφεύγω να γράφω υπολογισμούς πάνω στα περιγράμματα γιατί γίνονται δυσανάγνωστα (βλ. περίγραμμα ορόφου)

Link to comment
Share on other sites

Xμμ, ε δε νομίζω να περιμένουν να τα κάνουμε ολόϊδια απο αισθητικής/χωροταξικής άποψης των πινακίδων. Διότι με τα περίεργα σχήματα/μεγέθη Ο.Τ που συναντάμε συνήθως, θελουν παντρεμα οι πινακίδες στο Α0 αναλόγως Portrair ή landscape.

Κοίτα ατυχία, βγήκαν τώρα που εχω παραδώσει τοπογραφικό για άδεια δόμησης. Ας ελπίσουμε να μη το γυρίσουν πίσω πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο τα θηρία και εκτύπωση παρακαλώ!!

Αλέξανδρε, ούτως ή άλλως έπρεπε να αποτυπωθεί όλο το ΟΤ σε εντός σχεδίου.

Η απορία μου εμένα είναι άλλη και την είχα από πάντα απλά δεν μου έχει τύχει πολλές φορές. Πως λες ότι το όμορο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο όταν δεν έχει το εμβαδό του κανόνα? Προφανώς πρέπει να γίνει έρευνα συμβολαίων του ομόρου!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ τα ομορα δεν πιστευω οτι θα γινεται ελεγχος...

 

 

εδω τοσα χρονια στις μοιβες τοπογραφικου σε λιγες πολεοδομιες κοιταζαν αν στη αμοιβη τοπογραφικου εχεις και αποτυπωση ομορων

Link to comment
Share on other sites

πρότυπα σχέδια από υπεκα τα οποία σε καμία σοβαρή πολεοδομία δεν θα υπογραφόταν ως έχει . θα είχε πλάκα οι πολεοδομίες να συντάξουν φύλα ελέγχου και να τα στείλουν στο υπεκα για διορθώσεις ή στον εισαγγελέα για την ατυχή προσπάθεια να προσαυξήσουν την δόμηση (βλέπε σοφίτα) .

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι τα υποδειγματα των σχεδιων απο το υπεκα που τα κατεβασα πριν λιγο εδω http://ypeka.gr/Defa...x?tabid=778=2264&language=el-GR"][1155]=2264&language=el-GR ειναι διαφορετικα απο αυτα που εχουμε εδω στο site http://www.michaniko...

Τι γινεται τα αλλαξαν στο υπεκα ?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς διαφορές έχεις εντοπίσει και σε ποια αρχεία; Το ΥΠΕΚΑ δεν έκανε καμιά νεότερη ενημέρωση για τροποποίηση των σχεδίων, όπως βλέπω στα δελτία τύπου του.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξανατσέκαρα και είναι ακριβώς τα ίδια.ΤΙ είναι αυτό που σε έκανε να νομίζεις ότι άλλαξαν κάτι ? Τι είδες?

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη συναδελφοι για την αναστατωση αλλα εκανα λαθος συγκριση . αυτα ειναι ομοια. απλα ειχα κατεβασει και εβλεπα και αυτα εδω απο τον συλλογο των τοπογραφων http://www.michanikos.gr/files/file/628-%CE%95%CE%B9%CF%83%CE%B7%CE%B3%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%97%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B1%CF%82-%CE%A0%CE%A3%CE%94%CE%91%CE%A4%CE%9C-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%9D%CE%9F%CE%9A-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%80/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.