Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

αυτο περναει τελικα?! δεδομενου οτι  τα μ2 ειναι του 1/2 του υποκειμενου ΟΡΟΦΟΥ!!! οροφου σωστα? ή το 1/2 της υποκειμενης στεγης που επικαλυπτει την σοφιτα???!!! χαμος :)

 

 

image.png.52a1fac0fc40b86db23f0da249b1c4f4.png

Edited by antonis_m
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, αυτό περνάει ως σοφίτα ή "κόβεται" λόγω στερομετρίας?

Δεν ξεπερνάω το 50% της επιφάνειας του υποκείμενου ορόφου και ούτε ξεπερνάω το Hmax της περιοχής.

Ευχαριστώ.

ΣΟΦΙΤΑ 1-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν επιτρέπεται αυτό (που αφορά προφανώς   ένα μονώροφο κτίσμα που δεν εξαντλεί το μέγιστο ύψος και επομένως η στέγη  μπορεί να είναι μεγαλύτερου ύψους απ αυτό των 2.0μ και δεν έχει καμιά πιθανότητα αυθαίρετης επέκτασης) τότε γιατί να επιτρέπεται στο μισό του δώματος μιας πολυκατοικίας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Τα διάβασα όλα της προηγούμενης εβδομάδος,, είμαι στη γραμμή ότι επιτρέπεται, απλά είναι η πρώτη άδεια που θα χρειαστεί να βγάλω με σοφίτα και θέλω να είμαι σίγουρος. 

 

Link to comment
Share on other sites

παρεμπιπτόντως, αυτή η μορφή στέγης συναντάται συχνά και σε σχέδια  οδηγιών του βιοκλιματικού σχεδιασμού. πχ "ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ
ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΤΙΡΙΩΝ-
ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΒΙΟΚΛΙΜΑΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ" (σημειώσεις απο σεμινάρια του ΤΕΕ)

 

Δε ξέρω αν θα μου άρεσαν οι οψεις που δημιουργει αυτή η στεγη ειδικά αν εκτείνεται απο άκρη σε άκρη,σε ενα μακροστενο μεγάλο κτίριο.  

images.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό? Ίσα, ίσα επειδή το οικόπεδό μου έχει κλίση, θέλω να "σπάσω" λίγο τη μονοτονία της κλίσης και για αυτό γυρνάω τη στέγη και νομίζω πως μου αρέσει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2020 at 9:39 ΜΜ, antonis_m said:

αυτο περναει τελικα?! δεδομενου οτι  τα μ2 ειναι του 1/2 του υποκειμενου ΟΡΟΦΟΥ!!! οροφου σωστα? ή το 1/2 της υποκειμενης στεγης που επικαλυπτει την σοφιτα???!!! χαμος :)

 

 

image.png.52a1fac0fc40b86db23f0da249b1c4f4.png

την ίδια απορία εχω και γω, κατι τετοιο ειναι συμφωνο με τον νόμο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα και Χρόνια πολλά!!

Σας παραθέτω κι εγώ τη δική μου περίπτωση. Πρόκειται για κατασκευή νέας ισόγειας κατοικίας με σοφίτα, εντός οικισμού.

Είμαι στο <50% της κάτοψης.

Όσον αφορά το ελεύθερο ύψος: 

Όγκος =(1,00*7,00+1/2*7,00*2,20)*8,80 (μήκος) =129,36μ3

Επιφάνεια =  8,80*7,00 = 61,60 μ2

Αρα ελ.ύψος=129,36/61,60 = 2,10μ. <2,20μ

*Στον υπολογισμό δεν έλαβα υπόψιν το πάχος της πλάκας οροφής ισογείου.

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την σοφίτα, προτού καταθέσω.

 

0-02-0a-35c07dc26fe559e974c8e0ab02a2337b373f4036c24fc650bf24198011fd8006_4933d84a.thumb.jpg.d6f309db25344eea06643d6b2e81b658.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις δοκάρι ένα μέτρο; 

Αν δεν κάνω λάθος στο σχήμα των Τ.Ο δείχνει την υπερύψωση ως το ύψος δοκού στήριξης στέγης. Αυτό με προβλημάτισε στην ανωτέρω τομή.

Αν επιτρέπεται μια ερώτηση αναφορικά με την επιλογή σοφίτας. Γιατί επιλέχθηκε σοφίτα και όχι όροφος; 

Δεν υπάρχει επάρκεια συντελεστή δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.