Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

Γεια σου Παύλο!

Ναι, δυστυχώς δεν υπάρχει περίσσεια δόμησης..

Τί εννοείς με "την υπερύψωση έως το ύψος της δοκου στήριξης στέγης?"

Έχει προσδιοριστεί τελικά κάποιο ελάχιστο ύψος δοκού?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρει κάτι συγκεκριμένο ο ΝΟΚ πέραν του σχήματος στις τεχνικές οδηγίες. Γι αυτό με προβλημάτισε για το αν η ΥΔΟΜ σας θα το "περάσει" βλέποντας ύψος δοκού ένα μέτρο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

SOFITA.png.9c0c9ca2384591c73ad74eab7bc9a0ab.png.198b9f2d0dfd9b87d46047b4448fe0b0.png

Πάντως, αν θεωρείται σοφίτα η παραπάνω κατασκευή (διαφωνώντας και με τον @θανος_), θα λέγατε αντίστοιχα ότι σοφίτα είναι και αυτή:

sof.jpg.427887b1da5e4d9e65f5af8bde0922ab.jpg?

Αν όχι, ποιά η διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 26/3/2020 at 7:29 ΜΜ, CAPRICE_ said:

Συνάδελφοι καλησπέρα, αυτό περνάει ως σοφίτα ή "κόβεται" λόγω στερομετρίας?

Δεν ξεπερνάω το 50% της επιφάνειας του υποκείμενου ορόφου και ούτε ξεπερνάω το Hmax της περιοχής.

Ευχαριστώ.

ΣΟΦΙΤΑ 1-2.jpg

Συνάδελφοι καλησπέρα. Διαβάζοντας όλο το thread ξανά, επανέρχομαι με την ίδια πάλι ερώτηση. Η παραπάνω σοφίτα "περνάει" ή "κόβεται λόγω στερεομετρίας? Διαβάζοντας και το νόμο είχα βγάλει το συμπέρασμα ότι περνάει ως δίριχτη στέγη.. Στην αρμόδια ΥΔΟΜ που απευθύνθηκα όμως δεν την περνάνε. Αντιμετωπίζουν την παραπάνω στερομετρία ως 2 διαφορετικές-μονόριχτες στέγες, και η οδηγία που μου δίνουν είναι η διάσταση 1.36 που έχω μου λένε ή να μηδενιστεί ή να έχω ανεστραμμένο δοκάρι ως 50cm.. Συμφωνείτε με την άποψη της ΥΔΟΜ? Υπάρχει κάποια τεχνική οδηγία ή εγκύκλιος που να ξεκαθαρίζει τα σχήματα στεγών και σοφιτών. 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Και εγώ συμφωνώ με ΥΔΟΜ ότι δεν είναι σοφίτα αυτό...

Δηλ τι είναι? 

Όροφος ? (όχι)

Πατάρι? (ίσως)

ή μήπως εννοείς ότι αν  η άλλη στέγη (όχι αυτή της σοφίτας αλλά της οικίας) σηκωθεί  κατά 60-70εκ τότε θα την θεωρούσες σοφίτα καθώς το 1,36 θα έπεφτε στα 65-75 εκ οπότε και θα συμφωνούσε  με την σχηματική τομή του ΝΟΚ?

υ.γ τέτοιες κατασκευές σαν αυτή του ερωτώντα έπρεπε να επιτρέπονται στις μονώροφες κατοικίες και να απαγορεύονται στις πολυκατοικίες (γιατί σ΄αυτές μπορούν κάλλιστα να μετατραπούν σε αυτοτελείς χώρους)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

πλείστα λοιπά παραδείγματα μπορείτε να αναζητήσετε  ο καθένας στον Δήμο του .....

https://apps.tee.gr/adeiapublic/faces/main?_afrLoop=601122463230749&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=jadxszsd9_9

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.