Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

@gdaoulari

Δεν πολυκατάλαβα την πρώτη ερώτηση...οι χώροι της σοφίτας δεν είναι ανάγκη να περιγραφούν ως κάτι άλλο...είναι σοφίτα και τίποτα άλλο δεν χρειάζεται να περιγράψεις...

Αν κάνεις σοφίτα με μέσο ύψος >2.20 μ. παύει να είναι σοφίτα και αν ξεπερνάει τα 2.65μ. είναι χώρος κύριας χρήσης προσμετρούμενος στη δόμηση. Αν τώρα είναι >2.20 και < 2.65, δεν ξέρω, το έχω και εγώ απορία...συζήτησε το με υπάλληλο της ΥΔΟΜ που σε ενδιαφέρει...

Θεωρώ πως στο δώμα δε βγαίνουμε από σοφίτα, ούτε σε εξώστη φυσικά...ανοίγματα μόνο για αερισμό και φωτισμό του χώρου προβλέπονται...

 

@spy1551

Αναφέρεται το μέσο ελέυθερο ύψος 2.20μ. κάτω από την επιφάνεια της στέγης...η κατασκευή της στέγης περιλαμβάνει και τα δοκάρια της ή την πλάκα της, άρα θεωρώ το καθαρό...

 

Το γενικό συμπέρασμα που προκύπτει είναι σοφίτα και κύριος χώρος π.χ. υπνοδωμάτιο δεν πάνε μαζί ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πλέον με σιγουριά...

Έχω κάνει σοφίτα με wc, σοφίτα με Υ/Δ και ξέρω και συναδέλφους που το έχουν περάσει έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Σε μονόριχτη σοφίτα, η οποία εξασφαλίζει επικοινωνία με την υποκείμενη ισόγεια κατοικία με εσωτερική κυκλική σκάλα, μπορώ να έχω άνοιγμα (πόρτα) προς την υπόλοιπη ταράτσα;

Ναι ή όχι;

Και αν όχι, γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πλέον με σιγουριά...

Έχω κάνει σοφίτα με wc, σοφίτα με Υ/Δ και ξέρω και συναδέλφους που το έχουν περάσει έτσι...

 

Πως γίνεται αυτό όταν για η προϋπόθεση για τον χαρακτηρισμό της σοφίτας  μέσο ύψος < 2.20μ. αντιβαίνει στον ορισμό κύριας χρήσης του ΝΟΚ > 2.65μ. ?

Είναι δυνατόν να τηρούνται δύο μέτρα και δύο σταθμά?

Εκτός κι αν υπάρχει επιπρόσθετη νομοθεσία με την οποία κι έχει γίνει επιχειρηματολογία.

Την οποία θα μπορούσαμε να τη συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε μονόριχτη σοφίτα, η οποία εξασφαλίζει επικοινωνία με την υποκείμενη ισόγεια κατοικία με εσωτερική κυκλική σκάλα, μπορώ να έχω άνοιγμα (πόρτα) προς την υπόλοιπη ταράτσα;

Ναι ή όχι;

Και αν όχι, γιατί;

σε αντίστοιχη περίπτωση η υδομ δέχθηκε άνοιγμα στην ταράτσα όπως και δέχθηκε άνοιγμα σοφίτας σε ημιυπαίθριο χώρο (το τελευταίο με πολύ λιβάνισμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε εκτος σχεδιου ισογειο  οικια  και με περιορισμο σε δομηση 25 τμ .Σοφιτα με  επιφανεια κατοψης 12.50τμ(δηλ την μιση της κατοψης του ισογειου οροφου ωστε να μην προσμετρησει σε δομηση) ,μεγιστο υψος  4.00 +1.20 

μπορει να λογιστει  ως σοφιτα ?

Tο δε τμημα του 1.00μ θα ειναι απο τοιχοποιια (αν γινεται  η απαιτειται να ειναι υποχρεωτικα  <<υψικορμο>> δοκαρι?

Scan_Doc0064.pdf

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Ένα χρόνο μετά, έχει ξεκαθαρίσει αν το σχήμα 2 λογίζεται ως σοφίτα (εντός του ύψους της επικλινούς στέγης);;

γιατι ξεκαθαρισε  δυο χρονια μετα ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μίλησα εχθες με την υπάλληλο της πολεοδομία. Της έδειξα μια τομή που φαίνεται το μέσο ύψος 2,20. Μου είπε πως δεν υπολογίζεται έτσι το μέσο ύψος άλλα με βάση του πηλίκου του όγκου της στέγης επί την επιφάνεια. Όπως γινόταν λέει και παλιά βάση ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα εχθες με την υπάλληλο της πολεοδομία. Της έδειξα μια τομή που φαίνεται το μέσο ύψος 2,20. Μου είπε πως δεν υπολογίζεται έτσι το μέσο ύψος άλλα με βάση του πηλίκου του όγκου της στέγης επί την επιφάνεια. Όπως γινόταν λέει και παλιά βάση ΓΟΚ.

 

ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟΣ ΑΡΘΡΟ 8&2  (ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΜΕΝΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΥΨΟΣ ΧΩΡΟΥ)

2.1. Το πραγματοποιούμενο ελεύθερο ύψος χώρου κτιρίου ισούται με το λόγο του καθαρού όγκου του προς το εμβαδόν της επιφανείας του δαπέδου του.

  • Για τον υπολογισμό τόσο του καθαρού όγκου, όσο και του εμβαδού της επιφανείας του δαπέδου, δεν λαμβάνονται υπόψη τα τμήματα του χώρου που έχουν ελεύθερο ύψος μικρότερο από 2,00 Μ.
  • Για τον υπολογισμό του καθαρού όγκου λαμβάνεται υπόψη η κατώτατη επιφάνεια της οροφής ή της ψευδοροφής,όπως διαμορφώνεται με ή χωρίς κλίση και με ή χωρίς δοκούς ή άλλα δομικά στοιχεία.
  • Σε περίπτωση, όμως, κατά την οποία η απόσταση ανάμεσα στις δοκούς (κενό) ή τα άλλα δομικά στοιχεία που τυχόν υπάρχουν κάτω από την οροφή ή την ψευδοροφή είναι μικρότερη από 1,50 μέτρα ή το ύψος του δομικού στοιχείου είναι μεγαλύτερο από το μισό της παραπάνω απόστασης, δεν προσμετράται στον καθαρό όγκο του χώρου, το τμήμα του που βρίσκεται ανάμεσα στα δομικά αυτά στοιχεία (κενό). 

     

ΝΟΚ ΑΡΘΡΟ 2 &69 (ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΜΕΝΟ ΜΕΣΟ ΥΨΟΣ ΧΩΡΟΥ)

Πραγματοποιούμενο μέσο ύψος χώρου είναι ο λόγος του καθαρού όγκου του προς το εμβαδόν της επιφάνειας του δαπέδου του.

(Επαναλαμβανεται ο ορισμος του κτιριοδομικου)

 

ΝΟΚ ΑΡΘΡΟ 2 &81 (ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΜΕΝΟ ΜΕΣΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΥΨΟΣ ΧΩΡΟΥ ΣΟΦΙΤΑΣ)

Ο χώρος της σοφίτας μπορεί να είναι ανοιχτός ή κλειστός βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης και εχει μέσο ελευθερο υψος κάτω από την επιφάνεια της στέγης μικρότερο του 2,20 μ.

(προφανως και εδω δεν ισχυει ο περιορισμος που βαζει ο κτιριοδομικος για τον υπολογισμο του ογκου και του εμβαδου -χωροι κατω απο 2.00 μ ελευθερο υψος δεν υπολογιζονται............ )

 

ΝΟΚ ΑΡΘΡΟ 2 &25 (ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΜΕΝΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΥΨΟΣ ΧΩΡΟΥ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΣΗΜΕΙΟ)

Ελεύθερο ύψος σε τυχόν σημείο του δαπέδου ορόφου ή χώρου κτιρίου είναι το μήκος της κατακόρυφης γραμμής μεταξύ του ανώτατου σημείου του τελειωμένου δαπέδου μέχρι το κατώτατο σημείο της τελειωμένης οροφής ή τυχόν ψευδοροφής.

Edited by dimitris11140
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.