Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

Νάσαι καλά Αλέξανδρε ... ξεκαρδίστηκα μεσημεριάτικα.

Δυστυχώς όμως και κρίμα για όλους μας.

 

XRXR02, εννοώ μήπως το περίγραμα της σοφίτας πατάει (λίγο) στο δεξιά μπάνιο της υποκείμενης οριζόντιας ιδιοκτησίας ...

αυτό δεν είναι πρόβλημα, δεν έβαλα όλη την κάτοψη, υπάρχει κι αλλο διαμέρισμα δεξιά στην κατοψη

αλλά δεν μου είπαν ... ότι αυτό είναι πρόβλημα, δηλαδή το να "πατάει" και λίγο από κεί.

Το "...υποκείμενης κάτοψης..." στον ΝΟΚ έχει έννοια λειτουργική.

 

Μήπως ρε παιδιά έχετε σχέδια με σφραγίδες από άλλες πολεοδομίες

να τα πάρω να τους τα τρίψω στα μούτρα ??

Περιμένω τη Δευτέρα να μιλήσω με το ΥΠΕΚΑ αν και γενικά 

ξέρω τον τρόπο που αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα "διαφορετικότητας"

απο περιοχή σε περιοχή.

Αν κάποιος μπορεί να μου στείλει σχέδια να τα έχω να τα τρίψω στα μούτρα

των διευθυνόντων του ΥΠΕΚΑ.... 

Link to comment
Share on other sites

Προσέθεσα στο παραπάνω την ώρα που έγραφες.

Δεν έχει πρόβλημα το ΥΠΕΚΑ η συγκεκριμένη αποκεντρωμένη έχει ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσέθεσα στο παραπάνω την ώρα που έγραφες.

Δεν έχει πρόβλημα το ΥΠΕΚΑ η συγκεκριμένη αποκεντρωμένη έχει ...

πολύ ωραία η λύση του #133. πολύ μ αρέσει

και γιατί δηλαδή να μην γίνεται.... 

Σε ποιά πολεοδομία έγινε αυτή ?

Στην Αθήνα το ξέρεις σίγουρα οτι γίνεται με πλάκα σε όλη την κάτοψη?

Γνωρίζεις κάποιους που να το έχουν κάνει??

Στην πόλη μου πάντως(Ιωάννινα) έτσι γίνεται, με πλάκα σε όλη την κάτοψη.

Οταν έδειξα την περίπτωσή μου   στους υπαλλήλους της ΥΔΟΜ 

γελούσαν ...  και μου απάντησαν ότι "... εμείς εδώ έχουμε εκδώσει σωρους

από άδειες με τέτοιες σοφίτες "

Συνάδελφοι  είμαστε εντελώς για κλάματα ....

Τα κύμβαλα τα αλλαλάζοντα (ντενεκέδες ξεγάνωτοι)  έχουν  κάτσει στις καρέκλες

των διευθυντων και αυτοσχεδιάζουν  σουρεαλιστικά ..... 

Link to comment
Share on other sites

Τα Γιάννενα έχουν (πλέον) μια από τις ποιο σοβαρές και λογικές ΥΔΟΜ της χώρας. Να τα λεμε τα καλά.

 

Και το παραδέχομαι εγώ που ακόμα και τώρα διαφωνώ σε πολλά μαζί τους!!!!!

 

 

Για την αποκεντρωμένη πάλι της Ηπείρου-Δυτικής Μακεδονίας.... άστο καλύτερα!!!!

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Τα Γιάννενα έχουν (πλέον) μια από τις ποιο σοβαρές και λογικές ΥΔΟΜ της χώρας. Να τα λεμε τα καλά.

 

Και το παραδέχομαι εγώ που ακόμα και τώρα διαφωνώ σε πολλά μαζί τους!!!!!

 

 

Για την αποκεντρωμένη πάλι της Ηπείρου-Δυτικής Μακεδονίας.... άστο καλύτερα!!!!

γεια σου Αλέξανδρε

έχεις κανενα σχεδιο με σφραγιδες να τους το τριψω στα μουτρα ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου δεν έβγαλα ποτέ άδεια με σοφίτα!!!!! Θα ρωτήσω όμως σε κανέναν συνάδελφο και θα επανέλθω.

 

Γιατί δεν κάνεις επίσημο ερώτημα στην εδώ ΥΔΟΜ (Ιωάννινα) ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου δεν έβγαλα ποτέ άδεια με σοφίτα!!!!! Θα ρωτήσω όμως σε κανέναν συνάδελφο και θα επανέλθω.

 

Γιατί δεν κάνεις επίσημο ερώτημα στην εδώ ΥΔΟΜ (Ιωάννινα) ?

δεν εχει σημασία τι θα μου απαντησει η εδώ ΥΔΟΜ αφου η περιπτωση

ειναι σε άλλο νομό.... (κοιτα την συζήτηση πιό πάνω) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Αρχικά να αναφέρω πως είναι η πρώτη μου άδεια δόμησης.

 

Ποια είναι η άποψή σας για την σοφίτα της τομής?

 

Ο ελεγκτής στην ΥΔΟΜ είχε ενδοιασμούς,μετά συμβουλεύτηκε συνάδελφό του από ΥΔΟΜ γειτονικού Δήμου σε τηλεφωνική επικοιωνία που είχαμε μου είπε πως ``αυτό δεν περναει σαν σοφίτα ,είναι όροφος``.

Κατά την επίσκεψη μου στην Πολεοδομία για να κλείσω ένα ραντεβού ,ωστέ να δούμε το θέμα πιο αναλυτικά ,προσπάθησε να ξεπετάξει την υπόθεση με ένα απλό `Δες το Τεύχος Τεχνικών Οδηγιών`` ,κάτι που προφανώς έχω κάνει.

 

Η στέγη μου δεν μπορεί να έχει φέρουσα κατασκευή που να δικαιολογεί αυτήν την μορφή?

 

Εγω υποστηρίζω πως η σοφίτα βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου ,στέγης η οποία σύμφωνα με τον ΝΟΚ είναι ``η κατασκευή κάλυψης του κτιρίου,η οποία περιλαμβάνει την φέρουσα κατασκευή και την επικάλυψη της και μπορεί να αποτελείται από επιφάνειες διαφόρων μορφών ,κλίσεων  και υλικών``.

 

Ποιος ορίζει πως θα είναι η φέρουσα κατασκευή της στέγης?Δεν μπορεί αυτή να περιλαμβάνει στύλους ??Επιτρέπονται μόνο δοκάρια ,με οποιο ύψος μπορεί να θεωρήσει ότι χρειάζεται ο ελεγκτής??Που το λέει αυτό?

 

Στην περίπτωση μονόριχτης μπορούμε δηλαδή να έχουμε στην υπερυψωμένη πλευρά  τοίχο 2.86 μέτρων αλλά σε δίρριχτη στέγη απαγορευεται οποιαδήποτε υπερύψωση ,παραμόνο μέσω κάποιου δοκαριού που προκύπτει από την στατική μελέτη ,μελέτη την οποία δεν ελέγχει καν η πολεοδομία??

 

Κατά τον έλεγχο δεν προέκυψε κάποιο θέμα ούτε με το ύψος της σοφίτας ,ούτε με τα τετραγωνικά της (50% του υποκείμενου ορόφου ,έχοντας υπολογίσει στα τετραγωνικά της σοφίτας και την κλίμακα ανόδου).

 

Στον έλεγχο του Δ.Δ. υπάρχει κάποια απαίτηση για το πως θα κατασκευαστεί κάτι?

 

Ο ελεγκτής επέμενε να με ρωτάει πώς θα το κατασκευάσω ,και στην τελική ,στην προσπάθεια μου να του εξηγήσω πως δεν έχω προχωρήσει στην στατική μελέτη ,πως δεν είναι της παρούσης και πως απλά ζητάω ένα ραντεβού για δούμε το θέμα πιο αναλυτικα και πως υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να κατασκευαστεί ,μου είπε το ``Σε ποιον τα πουλάς αυτά,αυτά να τα λες έξω ,όχι εδώ `` λες και μιλάει στον κουμπάρο του η στο φιλαράκι του από τον στρατό.

 

Ο χρόνος περνάει ,ο πελάτης πιέζει ,εγώ έχω αγχωθεί (και όχι δημιουργικα..)

 

Εχει περάσει κάποιος συνάδελφος κάτι παρόμοιο?

 

Υπάρχει κάτι πιο ξεκάθαρο στην ερμηνεία του ΝΟΚ που να βοηθάει σε αυτην την κατεύθυνση?

 

 

 

 

post-72022-0-62477300-1493313519_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι δικό του, που πρέπει να σου εξηγήσει στο φύλλο γιατί δεν είναι σοφίτα ... και προφανώς δεν το ξέρει !

Θα μπορούσε να σου πει και αν είναι όροφος αλλά φοβάται ότι θα γίνει ρεζίλι ... γιατί και αυτό δεν το ξέρει.

 

Μην ασχολείσαι όμως μαζί του, έτσι και αλλιώς δεν θα αλλάξει γνώμη, οπότε απ' αυτόν άδεια δεν παίρνεις.

Αναφορά στον προϊστάμενό του ότι δεν σου απαντάει εγγράφως, μαζί με αίτημα μεταχρέωσης σε άλλο υπάλληλο.

 

υγ. προσωπικά θα του τράβαγα και μιά αναφορά για τη συμπεριφορά του (πάνω στον κώδικα διοικητικής διαδικασίας).

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως είναι τραβηγμένη περίπτωση σοφίτας. Είναι πολύ κοντά σε όροφο, χωρίς να πληρεί τις προϋποθέσεις ορόφου.

Επίσης πληρεί προφανώς το 50% του υποκείμενου ορόφου και το 2.20μ μέσο ύψος (όγκος /εμβαδόν).

 

Νομίζω πως δε θα βγάλεις άκρη, ειδικά με τον συγκεκριμένο υπάλληλο. Δεν λέω αν έχεις δίκιο ή άδικο (θέλει ψάξιμο, γιατί είναι κάπως ιδιαίτερο), αλλά με τον συγκεκριμένο δεν βγάζεις άκρη απ'οτι κατάλαβα.

 

Νομίζω δύο περιπτώσεις υπάρχουν. Ή το φτιάχνεις όπως θα σου πει (όσο και αν διαφωνώ να μας διαμορφώνουν τις μελέτες) ή κάνεις ερώτημα για να αναγκαστούν να σου απαντήσουν εγγράφως και προκύψει και καμιά εγκύκλιος για τους υπόλοιπους... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.