Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

  Λογικό αυτό , για βοηθητικούς χώρους εννοείται..

Το ερώτημα είναι ότι κάθε δωμάτιο θα πρέπει να έχει εσωτερική σκάλα ή να υπάρχει μία για όλη τη σοφίτα;

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Σε ενοικιαζόμενα δωμάτια αντιμετώπισα το κάθε δωμάτιο ως ανεξάρτητη λειτουργικά κατοικία με την σοφίτα που αντιστοιχεί στο εμβαδόν του να έχει πρόσβαση από αυτό και χωρίς να υπερβαίνει το περίγραμμα του δωματίου. Αλλά εγώ έδινα την χρήση της σοφίτας στο δωμάτιο.

Στα ξενοδοχεία που τα εμβαδά των δωματίων προκύπτουν μικρότερα, δεν ξέρω αν θα βολέψει αυτή η αντιμετώπιση.

Εσύ, υποθέτω, θέλεις να δώσεις την χρήση στο ξενοδοχείο γενικά, ως λινοθήκη π.χ., με μία πρόσβαση από τον διάδρομο. Δεν βλέπω γιατί να μην μπορείς να το κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

"91. Ύψος στέγης είναι η μεγαλύτερη κάθετη απόσταση από το σημείο έδρασής της έως το ανώτατο σημείο
της κλπ"

Ως ανώτατο σημείο τι ορίζουμε;

Γιατί στα σχήματα στον ΝΟΚ βλέπω πλάκες μπετον.

Συνεπώς ανώτατο σημείο είναι ο κορφιάς του σκελετού Ο.Σ. ή μέχρι

και το πάχος της μόνωσης ή/και των υλικών επικάλυψης (κεραμίδια κλπ)

 

Eυχαριστώ για όποια απάντηση....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του κτιρίου νοούνται ως "διαστάσεις κτίστη". Οπότε το ΜΕΥ ελέγχεται στην κορυφή του ξύλινου ή μεταλλικού κορφιά και στο ψηλότερο σημείο της πλάκας κατά περίπτωση. Δεν συνυπολογίζεται και η τυχόν πάνω από τον κορφιά θερμομόνωση αν έχει πάχος άνω των 6εκ και οποιοδήποτε υλικό επένδυσης σε πάχος μέχρι 15εκ.

Οι τεχνικές οδηγίες του ΝΟΚ για την παρ.42 του άρθρου 2 αναφέρουν: "Διευκρινίζεται ότι οι διαστάσεις του κτιρίου καθορίζονται από τον φέροντα οργανισμό αυτού και τoυς εξωτερικούς τοίχους πλήρωσής του. Στις ανωτέρω διαστάσεις δεν συμπεριλαμβάνονται τα υλικά επένδυσης του κτιρίου (σοβάδες, διακοσμητική λιθοδομή, μεταλλικές και ξύλινες επενδύσεις, μαρμαρόπλακες κλπ μεγίστου πάχους έως 15 εκ.) καθώς και η άνω των 6 εκ. επιφάνεια εξωτερικής θερμομόνωσης."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Η σοφίτα πρέπει να είναι όλη μέσα στην στέγη (στο ύψος της). Στην στέγη περιλαμβάνονται και ο φέροντας οργανισμός της και το δοκάρι που εδράζεται. Η στέγη σου δίνει μέχρι +2,00μ. επιπλέον επιτρεπόμενα. Αν την έχεις εδράσει πιο κάτω από το Hmax για να την κάνεις ψηλότερη και να χωρέσει η σοφίτα από κάτω, πρέπει να είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

έχω μια νέα άδεια σε οικόπεδο με υποχρεωτική στέγη.

- Αρχικά σε περίπτωση υποχρεωτικής στέγης πρέπει όλες οι τελικές επιφάνειες να έχουν στέγη η μπορώ σε κάποιο τμήμα να έχω στέγη και σε άλλο να έχω δώμα?

 

Επίσης το κτίσμα είναι ισόγειο και βγαίνει στέγη με σοφίτα εσωτερικά.

- Μπορώ στην ίδια στάθμη με τη σοφίτα σε συνέχεια αυτής να έχω εσωτερικό πατάρι?

- Μπορώ να έχω εξώστη σε συνέχεια της σοφίτας ή του εσωτερικού εξώστη?

- Αν θέλω να βγάλω wc σε αυτή τη στάθμη το κάνω και μετράει στη δόμηση ή μπορεί να αποτελεί τμήμα της σοφίτας?

και τέλος η σοφίτα έχει μονόριχτη στέγη. Στις πλαινές όψεις μπορώ να έχω κατακόρυφα ανοίγματα η επιτρέπεται να υπάρχουν μόνο στην επιφάνεια της επικλινούς στέγης? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.