Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

Το θέμα είναι αν η σοφίτα θεωρείται όροφος, οπότε έχουμε 7,5μ.+1,2στεγη. Αν όχι τότε αυτό που εξηγώ παραπάνω είναι σχεδόν αδύνατο να βγει σοφίτα σε εκτος σχεδίου ισόγειο, λόγω ύψους 4+1,2στέγη.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα, 

 

Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις και αν μπορείτε να με διαφωτίσετε.

 

1) Σε περίπτωση σοφίτας που έχω και ανοίγματα για αερισμό, κάποια από τα ανοίγματα αυτά της σοφίτας έχουν μέσο ύψος μεγαλύτερο του 2,20μ. Αυτό σημαίνει ότι απλά το συγκεκριμένο τμήμα το χρεώνω στη δόμηση ή θεωρείται όλη η σοφίτα ως όροφος? (σύμφωνα με τη Λεμπέση εάν τμήμα της σοφίτας έχει μέσο ύψος μεγαλύτερο του 2,20 τότε δεν αποτελεί σοφίτα. Σε κάθε περίπτωση που έχει μέσο ύψος μεγαλύτερο των 2,20 θα προσμετρά το σύνολό της στο συντελεστή και θα αποτελεί όροφο ή πατάρι).

2) Από 2 ανοίγματα της σοφίτας έχω πρόσβαση στο δώμα. Αυτό επιτρέπεται?

 

Σας στέλνω και 4 φωτογραφίες για να έχετε καλύτερη εικόνα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Υ.Γ. Μην σας μπερδεύει η εξωτερική σκάλα, έχει αφαιρεθεί και η πρόσβαση γίνεται από εσωτερική σκάλα.

post-14401-0-51216700-1473675283_thumb.jpg

post-14401-0-17416700-1473675328_thumb.jpg

post-14401-0-63060200-1473675360_thumb.jpg

post-14401-0-82449600-1473675478_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1)αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι σοφίτα...τα ανοίγματα για αερισμό και φωτισμό πρέπει να ακολοθούν τη γεωμετρία της στέγης και όχι να εξέχουν σαν αποβάθρες (δλδ ή περίπτωση σου είναι αυτό ακριβώς που απαγορεύεται)

2) εφόσον δεν είναι σοφίτα και θα μετρήσει όλο σαν όροφος μπορείς να έχεις πρόσβαση.

 

οφ δε ρεκορντ , αυτή η στέγη παέι σφαίρα για μπιενάλε αυθαιρέτων

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  killertomato:  οφ δε ρεκορντ , αυτή η στέγη παέι σφαίρα για μπιενάλε αυθαιρέτων

 

σωστα...

 

εχει και καθετη πισω πορτα που βλεπει στην ταρατσα....

 

αλλα απο δουλεια και επεξεργασια στο  ξυλο..

 

εξαιρετικη

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Επειδή πρόκειται γενικά για αυθαίρετο που πρόκειται να νομιμοποιήσω κάποια τμήματα και κάποια άλλα είναι  για τακτοποίηση, όπως για παράδειγμα στην άδεια υπάρχει υπόγειο και ισόγειο και στην πραγματικότητα υπάρχει ισόγειο και Α οροφος. Μέχρι εδω εχει καλώς γιατι δεν υπερβαίνουν Σ.Δ. και Σ.Κ. και το επιτρεπόμενο ύψος στη περιοχη είναι 7,5μ + στέγη (2,00) και μέγιστο 2 ορόφων!!! το ισόγειο και ο όροφος έχουν συνολικό ύψος 2,55+3,05=5,60, και απο εκεί και πέρα η στέγη που έχει συνολικό ύψος στον κορφιά 2,85 και στις άκρες 0,00. Συμφωνώ ότι ως σύνολο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σοφίτα....

Το ερώτημα...

 

Μπορώ να χρεώσω τα τμήματα στέγης (αποβάθρες :) ) στον συντελεστή δόμησης και το υπόλοιπο να το πάω σαν σοφίτα καθώς έχω μέσο ύψος 2,20 στο υπόλοιπο και είναι και μικρότερο του 50% του υποκείμενου ορόφου (υπάρχουν κλειστά τμήματα στέγης που δεν είναι προσβάσιμα)?? 

 

Υ.Γ.: δηλαδή αν ακόμη και στο 1% της συνολικής επιφάνειας μια σοφίτα έχει μια αποβάθρα (μου άρεσε ο ορισμός) όλη η σοφίτα χρεώνεται σαν όροφος?? Αν το δείξω όλο σαν όροφο θα χρεώσω τα μ2 μόνο της προσβάσιμη επιφάνειας χωρίς υπέρβαση ύψους? (δεν ξεπερνάω το ύψος της περιοχής αλλά ουσιαστικά θα έχω 3ο όροφο που δεν επιτρέπεται).

Link to comment
Share on other sites

#killertomato +1

 

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι μπορείς να "χωρίσεις" νοητά έναν λειτουργικά ενιαίο χώρο και να πείς το μισό σοφίτα το μισό όροφο.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες δε θα το χαρακτήριζα σοφίτα αλλά όροφο.

Επομένως το τακτοποιείς σαν υπέρβαση δόμησης χωρίς μειωτικό συντελεστή και με υπέρβαση ύψους!

Η υπέρβαση ύψους συγκρίνεται σε σχεσή με το εγκεκριμένο ύψος από την οικοδομική άδεια! Και για την ακρίβεια στην περίπτωσή σου με βάση τα λεγόμενά σου είχες ήδη υπέρβαση ύψους και χωρίς την κατασκευή της σοφίτας αφού η άδειά σου προέβλεπε υπόγειο-ισόγειο και κατασκευάστηκε ισόγειο-όροφος.

 

*Όσον αφορά αυτό ίσως σε συμφέρει να περιμένεις τον νέο νόμο που σύμφωνα με το προσχέδιο η υπέρβαση ύψους θα υπολογίζεται μόνο σε σχέση με το επιτρεπόμενο της περιοχής και η υπέρβαση του ύψους της άδειας θα υπολογίζεται με αναλυτικό.Αυτά βέβαι με βάση το προσχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

#danaikaterina

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

 

Τελικα θα κάνω τακτοποίηση στη "σοφίτα" με υπερβαση ύψους μεγαλυτερο του 20% αλλα με μειωτικο συντελεστη σύμφωνα με την εγκυκλιο 4 και την ερωτοαπάντηση 228 (http://www.teepelop.gr/wp-content/uploads/2013/12/OmadApant-7_28.1.14.pdf) για τα προσβάσιμα τετραγωνικα και αναλυτικο ως μια λοιπη παραβαση για την υπολοιπη στεγη.

Και στην ΥΔΟΜ αυτο μου ειπαν!

Θα δειξει!!

 

Ευχαριστω πολυ και παλι για το ενδιαφερον σας!

Link to comment
Share on other sites

...

Επειδή πρόκειται γενικά για αυθαίρετο που πρόκειται να νομιμοποιήσω κάποια τμήματα και κάποια άλλα είναι  για τακτοποίηση,....

 

 

...

Τελικα θα κάνω τακτοποίηση στη "σοφίτα" ....

 

Στο συγκεκριμένο θέμα η συζήτηση αφορά την Σοφίτα σύμφωνα με τον ΝΟΚ.

Αφού το ερώτημα σου αφορά σε τακτοποίηση δηλαδή 4178 κλπ τότε τα περί σοφίτας δεν αφορούν τον ΝΟΚ αφού οι έλεγχοι πάνε με βάση τους προγενέστερους ΓΟΚ που είχε βγει η άδεια.

Παρακαλώ κάθε σχετικό ή ανάλογο ερώτημα στις ενότητες που έχουμε ειδικά για τα αυθαίρετα για να μη χρειαστεί να γίνουν διαγραφές εδώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ τον προβληματισμό μου, παραθέτοντας και τρία απλοϊκά σχεδιακια, ρωτώντας:

1. Tα σχήματα 1,2 είναι σοφίτες αφού έχουν μέσο ύψος < 2.20μ.? Σύμφωνα με τον ορισμό του ΝΟΚ για τη σοφίτα θεωρώ πως όχι, αλλά σύμφωνα με Λεμπέση και το τεύχος τεχνικών οδηγιών ναι.

Τελικά έχει βγάλει κανείς άκρη τι ισχύει? Μπορεί να κατασκευαστούν τα σχήματα 1,2 και να μην προσμετρηθεί η σοφίτα στο Σ.Δ?

2. Το σχήμα 3 λόγω του ότι εχει μέσο ύψος > 2,20 μ. θεωρείται εσωτερικός εξώστης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είμαι εντός οικισμού, έχω ήδη διώροφο κτίσμα και ψάχνω να δω αν μπορώ να κάνω σοφίτα. Ισχύουν τα παρακάτω όπως το βλέπω:

55: όροφοι είναι τμήματα του κτιρίου που διαχωρίζονται με διαδοχικά επίπεδα......

81: σοφίτα είναι..... εντός του ύψους της στέγης (ότι έχουμε διατυπώσει μέχρι τώρα), .... και δεν είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία

Με ΣΔ δεν έχω πρόβλημα, έχω υπόλοιπο. Αν η σοφίτα μου δεν πληρεί τις προδιαγραφές να μην μετράει στο ΣΔ (πχ, πάνω από 50% της από κάτω επιφάνειας)

Αν είναι 75%, και επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα, είναι εντός "στέγη + υψήκορμο δοκάρι", γινόμαστε "Ελβετία"

Μπορώ να την μετρήσω στον ΣΔ (έστω και ολόκληρη, δεν με νοιάζει), αλλά να μην μετρήσει σαν όροφος;

 

ΥΓ. Το μορφολογικό είναι άλλο θέμα, μπορεί να μην βρω κάτι να περάσει, (τουλάχιστον εντός οικισμού - αλλά θα μπορούσαν να βρεθούν μορφές εκτός σχεδίου). Με ενδιαφέρει να μην κολλήσει στο ΝΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.