Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

πως κατα την αποψη σας θα μπορουσε σε εκτος σχεδιου περιοχη και με τους περιορισμους υψων 2.65 , 4.00 και 5.20 και ελευθερου 2.20 απο την σκαλα να σχεδιαστει ισογεια οικοδομη 50 τμ ωστε να αποκτησει σοφιτα ?

Ισόγειο από το 0,00 έως το 2,90 (ελεύθερο ύψος + πάχος πλάκας) και στέγη-σοφίτα από το 2,90 έως το 5,20 (μεικτό μαζί με το πάχος στέγης).

Η στέγη δίριχτη και η σκάλα στη θέση μέγιστου ύψους (κάτω από τον κορφιά). Αν σηκώσεις και λίγο τις άκρες (με το "τρικ" της περιμετρικής δοκού, σύμφωνα με το σχήμα των τεχνικών οδηγιών) είσαι μια χαρά.

Edited by dimitrispsi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συνάδελφοι καλησπέρα και παρακαλώ για την άποψή σας......

για τη δημιουργία σοφίτας...λαμβάνεται υπόψιν η περιμετρική τοιχοποιια ή η καθαρή επιφάνεια του ορόφου (χωρίς περιμετρικούς τοίχους)?

η σκάλα που οδηγεί στη σοφίτα προσμετράται στη δόμηση?δλδ έστω ένας χώρος 5*10μ και 5.50 *10.50 (με τοιχους)..

για σοφίτα υπολογίζω 50/2 ή 57,75/2?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

για τη σοφιτα κανείς που να έχει βγαλει αδεια?με ενδιαφέρει πώς το αντιμετωπίζει η πολεοδομία..οπότε αν καποιος συνάδελφος έχει βγάλει αδεια πώς περασε τον έλεγχο... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 χρόνια που είχα ρωτήσει αν θα υπολογίζουμε με καθαρή επιφάνεια ή όχι , μου είχαν πει οτι είναι το ίδιο πράγμα αρκεί ο υπολογισμός να είναι ίδιος και για τη σοφίτα και για τον υποκείμενο όροφο,

εγω επέλεξα να μετρήσω τα καθαρά εμβαδα για τον έλεγχο και πέρασε μια χαρά , δεν ξέρω να άλλαξε κάτι από τότε, στη δόμηση δεν είχα μετρήσει τη σκάλα που ανεβαίνει στη σοφίτα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ γιατί κι εγώ δεν είχα σκοπό να μετρήσω την επιφάνεια της σκάλας και από πολεοδομία λένε ότι πρέπει...

και απλά δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει αυτή η έξτρα προσμέτρηση...μετά δε σου μένει σοφίτα..τα τρώει η σκάλα!!!!!

άσε που στον εσωτερικό εξώστη το επισημαίνει για την προσμέτρηση της σκάλας. όχι όμως στη σοφίτα...

γι αυτό ήθελα την άποψη μηχανικών που ήδη βγάλανε άδεια πώς το αντιμετωπίζουν οι πολεοδομίες...

Link to comment
Share on other sites

εντάξει έχει περάσει κάποιος καιρός από τότε και επείδη ο ΝΟΚ ήταν στα αρχικά του , και οι ίδιοι στην ΥΔΟΜ δεν ξέραν πως να τα αντιμετωπίσουν, ελπίζω να έχουν ξεκαθαρίσει κάπως τα πράγματα τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Η σκαλα σιγουρα δεν αφαιρειται ακομα και αν ειναι απολιξη του κλιμακοστασιου (αν σαν απολιξη δινει προσβαση στις σοφιτες). Επισης ολα τα μετραμε εξωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

το ότι ως διαστάσεις τις σοφίτας (ως κτίσματος κατά τον ορισμό του κτίσματος)

που συμπεριλαμβάνεται ή δεν συμπεριλαμβάνεται στο σ.δ

λογίζονται οι εξωτερικές και όχι οι εσωτερικές αυτό είναι σίγουρο

 

Όσο για τη σκάλα επίσης ως λειτουργικό στοιχείο της σοφίτας 

μάλλον και αυτή πρέπει να μετράει στα τ.μ της επιτρεπόμενης σοφίτας

Link to comment
Share on other sites

η σοφίτα αφορά πολυκατοικία ή μονοκατοικία;  όλα αυτά που σου έγραψα ισχύουν για μονοκατοικία όπου έχεις δικαίωμα να αφαιρέσεις μέχρι 12μ2 για κλιμακοστάσια εντός της οικίας

για τον υπολογισμό του εμβαδού αν έκανα μελέτη τώρα θα μετρούσα τους τοίχους (απορώ πως το δέχθηκαν τότε, αλλά ο ίδιος ο υπάλληλος μου το πρότεινε)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.