Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

εμένα μου ξεκαθάρισε η ΥΔΟΜ οτι το δοκάρι πρέπει να ακουμπάει στην πλάκα , και αν θέλω να έχω ανοίγματα στο δοκάρι για αερισμό-φωτισμό. Επίσης το δοκάρι θα έχει ύψος 1.20μ. πολύ όμορφες κατασκευές δλδ...

όσον αφορά το 1 ΔΔ του ΥΠΕΚΑ οπου φαίνονται τμήματα σοφίτας εντός ΣΔ μου είπαν κατηγορηματικά οτι είναι λάθος και δεν το δέχονται άποψη που σχημάτισαν μετά από σεμινάρια υπαλλήλων της ΥΔΟΜ με Λεμπέση για την ερμηνεία ΝΟΚ και τεύχους ΤΟ.

τα ίδια μου είπαν και στο συμβούλιο αρχιτεκτονικής λίγο - πολύ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν δεν επιτρέπεται να σηκωθεί ο πλαϊνός τοίχος στη σοφίτα και για να προκύψει μέσο ελεύθερο ύψος έστω 2.10 μ. ο κορφιάς πρέπει να πάει στα 4.00 μ. + περίπου...γίναμε σκανδιναβική χώρα ξαφνικά με τέτοιες στέγες? Προφανώς αυτοί που συντάσσουν τους νόμους δεν καταλαβαίνουν τι γράφουν...

 

Θέλω να πιστεύω πως θα διευκρινιστεί το συγκεκριμένο και πως θα μας επιτρέπουν να σηκώνουμε και τα πλαϊνά...

Link to comment
Share on other sites

τα ίδια μου είπαν και στο συμβούλιο αρχιτεκτονικής λίγο - πολύ

Απο ποτε το ΣΑ κανει ελεγχο ΝΟΚ? περιεργο...

 

Πάντως αν δεν επιτρέπεται να σηκωθεί ο πλαϊνός τοίχος στη σοφίτα και για να προκύψει μέσο ελεύθερο ύψος έστω 2.10 μ. ο κορφιάς πρέπει να πάει στα 4.00 μ. + περίπου...γίναμε σκανδιναβική χώρα ξαφνικά με τέτοιες στέγες? Προφανώς αυτοί που συντάσσουν τους νόμους δεν καταλαβαίνουν τι γράφουν...

 

Θέλω να πιστεύω πως θα διευκρινιστεί το συγκεκριμένο και πως θα μας επιτρέπουν να σηκώνουμε και τα πλαϊνά...

για δες το #33 (με κοκκινο)

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Ναι το #33 και η διατύπωση του με κόκκινα γράμματα κειμένου, συνηγορεί πως εκεί οδεύουμε...να κάνουμε ψηλές στέγες αρκεί να μην ξεπερνάμε μέγιστα ύψη κλπ κλπ...

 

Η απορία μου είχε να κάνει με τους νέους μορφολογικούς "δρόμους" που μας οδηγεί αυτή η ελευθερία στα ύψη της στέγης, σε συνδυασμό με την ανάγκη για "φθηνούς ή και δωρεάν" χώρους κατοικίας (βλεπε σοφίτα)...

Link to comment
Share on other sites

Επαναδημοσιευω μηπως καποιος συναδελφος μπορει να με βοηθησει μετην αποψη του:

 

Σε ολα τα παραδειγματα μεχρι τωρα παρατηρω πως η σοφιτα ντε και καλα πρεπει να ειναι ενας προβολος κατω απο την στεγη. Κανω κατι λαθος?

Το ερωτημα μου ειναι εαν μπορει να θεωρηθει σοφιτα ενα τμημα μιας στεγης και το υπολοιπο να ειναι κλειστος χωρος και φυσικα να μην μετραει στη δομηση.

Με μια μικρη κουβεντα που ειχα σημερα με ΥΔΟΜ υποστηριξαν πως ναι μεν μπορει να γινει αυτο αλλα τα κλειστα μερη (που αν θελω δεν τα κλεινω) πρεπει να μετρησουν στη δομηση ή πιο απλα θα μετρησει σαν δομηση η επιφανεια κατω απο την στεγη μειον την επιφανεια της σοφιτας.

Δειτε και την σχηματικη τομη.

Τα μπερδεψα λιγο? :smile:

σοφιτα.pdf

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε το ΣΑ κανει ελεγχο ΝΟΚ? περιεργο...

 

 

Στο προφορικό μου το είπαν , και ρε γαμώτο έκανα μάχη να πείσω και να περάσω έλεγχο στην ΥΔ και δεν το δέχτηκαν στο ΣΑ Μου είπαν κατά λέξη αν το δώσουμε σε εσένα πρέπει να το δώσουμε παντού και είχαν τις επιφυλάξεις τους με βάση τα αναγραφόμενα στα πιο πάνω ποστ Μπορεί να μην κάνουν έλεγχο ΝΟΚ αλλά σου λένε δεν μας αρέσουν οι όψεις σου και ανεπίσημα να είναι όπως μου είπαν προφορικά ο τρόπος που αντιλαμβάνονται τον ορισμό της σοφίτας και το γεγονός ότι δεν θέλουν να μπλέξουν σε κάτι που είναι φρέσκο ακόμη Και να πω την αλήθεια τους καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Μανώλη πιστεύεις πως αν πχ έχουμε ισόγειο 100 τ.μ. και σοφίτα 50 τ.μ. με μέσο ελεύθερο ύψος 2,10μ. (πληρεί δηλαδή τις προϋποθέσεις σοφίτας) και δεν τη μετρήσουμε στη δόμηση, στα φορολογικά θα μετρηθεί? Θα βγει άδεια για 150 τ.μ.? Στο έντυπο της άδειας θα λέει 150 τ.μ.? Στη ΔΕΗ σπίτι 150 τ.μ.? Στα χαράτσια θα πληρωνει για 150 τ.μ.?

 

Τότε που είναι το ευεργέτημα της σοφίτας? Τι γλυτώνει ο ιδιοκτήτης?

Μην μπερδεύεις τα μ2 που χρησιμοποιούμε για τον υπολογισμό των αμοιβών με τα μ2 που λέει το ΔΔ. και φυσικά το φύλλο αδείας.Σκέψου την είσοδο-κλιμακοστάσιο στις πολυκατοικίες με pilotis.Τα μ2 τα βάζουμε για να υπολογίσουμε αμοιβές φορολογικά αλλά δεν μετράνε στη δόμηση και δεν αναφέρονται πουθενά( ούτε σε ΔΕΗ)Το ίδιο και με τις απολήξεις κλιμακοστασίων.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση της σοφίτας...

Στο Δ/Δ δε μετράει στα τ.μ.

Στα φορολογικά θα μετρησει κανονικά? Εγώ δε θα το μετρούσα...αφού δεν υπάρχει στο Δ/Δ πως αυτός που ελέγχει φορολογικά θα δει στο Δ/Δ τ.μ. εντός δόμησης 100 και στα φορολογικά 150?

Στο αδειόφυλλο πάλι ως τι θα μετρηθεί? Πάλι τα εντός δόμησης θα φαίνονται...

Στη ΔΕΗ? Η ΔΕΗ ότι λέει η α΄δεια θα μετρήσει...

 

Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω ως τι θα προσμετράται η σοφίτα...ΟΚ η pilotis μετράει στα φορολογικά, αλλά όχι όπως υπολογίζεται η δόμηση...Το υπόγειο ως βοηθητικός...Η σοφίτα ως τι??

Link to comment
Share on other sites

Μετράμε όλους τους χώρους στον υπολογισμό των αμοιβών είτε μετράνε στη δόμηση είτε δε μετράνε γιατί δούλεψες γι 'αυτούς τους χώρους , και πρέπει να πληρωθείς.Δεν τους μετράς μόνο για να υπολογιστούν τα φορολογικά.

Επαναλαμβάνω Θάνο , μην μπερδεύεις τα μ2 που βάζουμε στον υπολογισμό των αμοιβών με τα μ2 του συντελεστή δόμησης.

Παράδειγμα με το ΝΟΚ ,που δεν μετράνε τα κλιμακοστάσια στις πολυκατοικίες.αυτά τα μ2 θα μετρήσουν σε αμοιβές και φορολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Δε θεωρώ πως πρέπει να υπολογίσω στα φορολογικά κλιμακοστάσια που δε μετράνε στη δόμηση...π.χ. κατοικία - εντός δόμησης 100 τ.μ. (το 100 προέκυψε αφαιρώντας κλιμακοστάσια 8 τ.μ.) μετρησε στις αμοιβές ως 100 και μόνο ( το αναφέρω ως πολύ πρόσφατο μου παράδειγμα σε ΥΔΟΜ εντός Αττικής). Θεωρείς πως έπρεπε να μετρήσει ως 108? Δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό...όσα μετράνε στη δόμηση τόσα μπαίνουν και στα φορολογικά...τα υπόλοιπα στις κατηγορίες τους...ως Η/Χ, υπόγειοι βοηθητικοί κλπ

 

Π.χ. Ισόγειο 100 τ.μ. (108 τ.μ. με κλιμακοστάσια)- Σοφίτα 50 τ.μ. - Υπόγειο 100 τ.μ. - Η/Χ 20 τ.μ. - Εξώστες 20 τ.μ....Στις αμοιβές πάντα έβαζα το ισόγειο ως κύριας χρήσης, το υπόγειο ως βοηθητικό, οι Η/Χ ως Η/Χ οι εξώστες και τα αφαιρούμενα κλιμακοστάσια πουθενά...ναι μεν δούλεψα και για η/χ, υπόγειο , εξώστες αλλά δεν υπολογίζουμε το ίδιο με τα εντός Σ.Δ. τμήματα...Κλιμακοστάσια και Σοφίτα ως τι θεωρέις πως έπρεπε να υπολογιστούν σε αμοιβές φορολογικά?

 

Έχω πάθει σύγχυση αυτή τη στιγμή, απ' την πολύ ενασχόληση με το θέμα και μπορει να λέω κάτι που αύριο το πρωί ήρεμα να σκεφτώ πως ήταν χοντρή βλακέια, αλλά δε βρίσκω πως μπορεί να μετρηθεί η σοφίτα και τα αφαιρούμενα κλιμακοστασια στα φορολογικά...

Edited by archthanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.