Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

εμένα μου ξεκαθάρισε η ΥΔΟΜ οτι το δοκάρι πρέπει να ακουμπάει στην πλάκα , και αν θέλω να έχω ανοίγματα στο δοκάρι για αερισμό-φωτισμό. Επίσης το δοκάρι θα έχει ύψος 1.20μ. πολύ όμορφες κατασκευές δλδ...

 

  Μάλιστα.

Και αν ο φέρων οργανισμός είναι μεταλλικός ;

Θα πρέπει η κεφαλοδοκός να είναι στο ίδιο ύψος με το πάτωμα της στέγης , μπορούν να σηκωθούν οι πλαινοί τοίχοι ή θα πρέπει να γίνει δικτυτωτή κεφαλοδοκός για να περάσει από ΝΟΚ ;

 

Kαι να ρωτήσω κάτι δύσκολο , στην παρακάτω δίρριχτη στέγη , γίνεται να θεωρήσω ένα τμήμα ως σοφίτα και ένα άλλο ως εσωτερικό εξώστη ;

Yπάρχει κάποιος περιορισμός στο ύψος του εσωτερικού εξώστη ;

xvyv.jpg

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για χώρο βοηθητικής ή κύριας χρήσης θα πρέπει να έχεις 2,1 ή 2,65μ. αντίστοιχα νομίζω. Τώρα αν θα κάνεις 2 χωριστά σοφίτα και εξώστη, θα πρέπει να πείσεις ότι δεν είναι ενιαίος χώρος, για να κρίνεις τι μετράει στη δόμηση και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

  Ενιαίος χώρος δε θα είναι , θα ανήκουν σε ξεχωριστές ιδιοκτησίες.

Επίσης βοηθητικός για να μη μετράει στη δόμηση.

 

   Απλά στο σπάσιμο της κάτοψης , το ύψος θα είναι μεγαλύτερο σε σχέση με αυτό της σοφίτας όπου το μέσο ύψος θα είναι 2,20μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε κατοψη ειναι αυτο στο συνημμενο.

 

Πρακτικα αυτο που ερωτω ειναι αν μπορουμε να κλεισουμε ολο το πατωμα κατω απο μια στεγη και το 50% (του υποκειμενου οροφου) να το θεωρησουμε σοφιτα.

 

edit: Οσο για το υψος στεγης αντιγραφω απο ΝΟΚ & τεχνικες οδηγιες "Όταν το ύψος του κτιρίου είναι μικρότερο του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής τότε το ύψος της στέγης μπορεί να είναι μεγαλύτερο των δύο μέτρων με την προϋπόθεση ότι το συνολικό ύψος κτιρίου και στέγης δεν υπερβαίνει το μέγιστο ύψος της περιοχής προσαυξημένο κατά δύο μέτρα."

 

  Λογικά πρέπει να περνάει αυτό γιατί οι κλειστοί χώροι δεν είναι προσβάσιμοι.

Στο ΝΟΚ στο ορισμό της σοφίτας αναφέρει '' ο προσβάσιμος'' χώρος και οι μόνοι περιορισμοί είναι το μέσο ύψος και το εμβαδό σε σχέση με το εμβαδό του υποκείμενου ορόφου.

Δηλαδή στο μεσαίο τμήμα μπορεί να έχεις πλάκα και στα δύο ακριανά τμήματα ψευδοροφή , οπότε πάλι δεν είναι προσβάσιμος χώρος , συν ότι είναι κλειστός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι βοηθήστε με γιατί θα τρελαθώ...

Σε χαμηλά κτίρια, με εξάντληση του ύψους, μπορεί να γίνει σοφίτα (με ύψος μεγαλύτερο του 1,20μ);

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπερδεύεσαι με πολλά ταυτόχρονα κάνεις λάθη.

1.50 είναι το ορθό.....

 

Το κτίριο είναι χαμηλό.

Ύψος κτιρίου 8.50μ.

Πως μπορεί να γίνει σοφίτα μέσα στο 1,50 της στέγης και να έχει ύψος μεγαλύτερο από 1,50μ. χωρίς να κατέβει η οροφή από το +8.50μ; 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει τετραγωνιστεί ο κύκλος δεν το συζητάμε ... το συζητάμε όμως αν κατεβάσεις τμήμα της οροφής στην απαιτούμενη στάθμη ...

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτό λέω και εγώ.... Για αυτό λέω πως θα με τρελάνουν..

Ευχαριστώ και πάλι που με γλύτωσες από το τρελόχαρτο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συνάδελφοι.

Μου δημιουργήθηκε απορία σχετικά με τις σοφίτες σε εκτός σχεδίου περιοχές. Είναι δυνατόν να κατασκευαστεί η υπάρχει θέμα με το συνολικό ύψος, που για μονόροφο είναι

4,00μ + 1, 20(στέγη) ? Δηλ. αποκλείονται κατευθείαν εκτός σχεδίου σοφίτες?

Π.χ. 0.60(υπερύψωση) + 3.00(ισόγειο) = 3.60 μένουν 4.00+ 1.20 - 3.60 =  1.60 δηλ. δεν χωράει η σοφίτα. Η μπορώ να πάρω το ύψος για διώροφο? Εχεί υπ' όψη του κανέις τίποτα? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.