Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργασία στο Γιοχάνεσμπουργκ


stellw

Recommended Posts

Μου έγινε μία πρόταση για εργασία στο Γιοχάνεσμπουργκ. Από ένα πρόχειρο σοφάρισμα κατάλαβα ότι τα πράγματα εκεί δεν είναι και τόσο ρόδινα. Υψηλή εγκληματικότητα κλπ. Θα ήθελα αν κάποιος έχει πάει εκεί να πει τη γνώμη του. Πως είναι η ζωή εκεί από θέμα επικινδυνότητας, διαβίωσης και αν το κόστος ζωής είναι ακριβότερο ή φθηνότερο από την Ελλάδα. Σε περίπτωση που πάει κάποιος εκεί μπορεί να μεταφέρει εδώ τα ένσημά του? Από θέμα φορολογίας τι παίζει? Ευχαριστώ.

Edited by stellw
Link to comment
Share on other sites

Μου έγινε μία πρόταση για εργασία στο Γιοχάνεσμπουργκ. Από ένα πρόχειρο σοφάρισμα κατάλαβα ότι τα πράγματα εκεί δεν είναι και τόσο ρόδινα. Υψηλή εγκληματικότητα κλπ. Θα ήθελα αν κάποιος έχει πάει εκεί να πει τη γνώμη του. Πως είναι η ζωή εκεί από θέμα επικινδυνότητας, διαβίωσης και αν το κόστος ζωής είναι ακριβότερο ή φθηνότερο από την Ελλάδα. Σε περίπτωση που πάει κάποιος εκεί μπορεί να μεταφέρει εδώ τα ένσημά του? Από θέμα φορολογίας τι παίζει? Ευχαριστώ.

 

Αρκετή εγκληματικότητα παντως έχουμε και στο κέντρο της Αθήνας...απο Γιοχάνεσμπουργκ εμπειρία δεν έχω απλα να σου πώ οτι άμα δεν πας τελικά πρότεινέ με γιατι εγώ παω οπουδήποτε!!!και ποιά ένσημα?με μπλοκάκι δεν θα πάς?σαν μηχανικός θα εργαστείς εκει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω συγγενείς εκεί και μου λένε να πάω. Ειδικά για τοπογράφους, η περισσότερη Ν. Αφρική είναι...αχαρτογράφητη περιοχή! Μεγάλο μειονέκτημα η εκτός φαντασίας εγκληματικότητα. Πάνω από 1000-2000 νεκροί το μήνα αποτελεί είδηση. Μπορεί να μπουν στο σπίτι σου για να σε ληστέψουν και να σε σκοτώσουν με βασανιστήρια έτσι για την πλάκα. Ούτως ή άλλως το ποσοστό των δολοφονιών που διαλευκάνονται δεν είναι πάνω από 5%!

Καλά το AIDS θερίζει.

Αν πιστεύεις ότι υπερβάλλω γκούγκλαρε "crime in Johannesburg".

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Έχω γνωρίσει αρχιτέκτονα Έλληνα, πρώην κάτοικο Ν.Αφρικής. Το σκάσαν από εκεί πριν από 10 χρόνια- 15 περίπου. Ήταν μικρός τότε και μπουκάραν σπίτι τους τους χτυπάγανε κλπ και όλα αυτά επειδή δεν πρόσεξαν το κλείσιμο μίας από τις 3 - 4 σε σειρά τοποθετημένες εισόδους του σπιτιού τους, με συναγερμούς κλπ!Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει πολύ η κατάσταση από τότε να σου πω την αλήθεια. Αν όμως δεν έχει αλλάξει ριζικά, το κέντρο της Αθήνας είναι νηπιαγωγείο της χώρας των θαυμάτων μπροστά σε αυτά που θα δεις εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει και γω σκέψεις για Νότιο Αφρική, αλλά τα ποσοστά εγκληματικότητας με φοβίζουν πάρα πολύ. Στο Γιοχάνεσμπουργκ από οτι διάβασα και είδα σε ντοκυμαντέρ η κατάσταση είναι τραγική. Στο κέντρο δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις μέρα νύχτα ούτε να μπεις σε μέσα μαζικης μεταφοράς. Κτίρια στο κέντρο που κάποτε στεγάζονταν γραφεία πολυεθνικών τώρα είναι κατηλλειμένα από παμφτωχους ανθρώπους οι οποίοι ζουν σε άθλιες συνθήκες. Οι ιδιωτικοί σεκιούριτι είναι 4 φορές περισσότεροι από τους αστυνομικούς.

 

Για να ζήσεις εκεί με σχετική ασφάλεια πρέπει να παίρνεις πάρα πολλά χρήματα ωστε να ζεις σε περιφραγμένους οικισμούς με 24 ωρη φύλαξη-πύλη, ηλεκτροφόρα καλώδια γύρω γύρω..και κουμπιά πανικού στο σπίτι σε περίπτωση διάρρηξης ωστε να έρθουν άμεσα ένοπλοι σεκιουριτάδες.

 

Από αυτά που έχω καταλάβει η μόνη πόλη στην οποία μπορεί να είναι ανεκτή η διαβίωση είναι το Cape town. Θεωρείται η πιο ασφαλής πόλη της Νοτίου Αφρικής και είναι και πόλος έλξης τουριστών μια που έχει απίστευτη φυσική ομορφιά. Βέβαια και εκεί στο 70% της πολής δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις ούτε μέρα ούτε νύχτα. Και στις σχετικά ασφαλείς περιοχές πρέπει να αποφεύγεις τα σοκάκια τη νύχτα, να κλείνεις τις ασφάλειες οταν οδηγείς, το σπίτι να έχει φύλακα 24 ώρες κλπ κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με όλα αυτά...το σκέφτεται κάποιος να πάει εκεί να κάνει τον μηχανικό.....Τι λέει ρε, καλύτερα εδώ και σερβιτόρος...

Εκτός αν είναι κάποιος μηχανικός με μεταπτυχιακό στις ειδικές δυνάμεις...

Link to comment
Share on other sites

Άσ'τα Ίκαρε. Χίλιες φορές καλύτερα σε καμιά αραβική χώρα με τους μουλάδες, τα τσαντόρ και τις απαγορεύσεις αλκοόλ. Καταπίεση μεν, κοιμάσαι ήσυχος το βράδυ δε.

Βασικά ο λευκός πληθυσμός της Ν. Αφρικής όλο και μειώνεται, την κάνουν για άλλες αγγλόφωνες χώρες. Και ο ξάδερφός μου διατηρεί σπίτι στην Ελλάδα σε περίπτωση που τα πράγματα γίνουν ανυπόφορα.

Για την παραδοσιακή "ιατρική μούτι" έχετε ακούσει; Σκοτώνουν ανθρώπους για να βάλουν μέλη τους σε βότανα!

Τους ακρωτηριάζουν ζωντανούς, γιατί πιστεύουν ότι όσο πιο πολύ φωνάξουν, τόσο ισχυρότερη η "ιατρική δράση".

 

In February 2010, Deputy Provincial Commissioner William Mpembe of the South African Police Service (SAPS) in North West Province said that “muti murders, particularly those involving young children, seem to be on the rise in the Tshwane areas including Soshanguve, Garankuwa and Rietgat"[2] That same month, African traditional healers and the Gauteng government convened at a seminar in Pretoria, South Africa to root out the "evil practice of mutilating human bodies for purposes of muti making."[3]

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Muti

http://en.wikipedia.org/wiki/Medicine_murder

 

Τα γράφω για να εκτιμήσουμε λιγάκι την Ελλάδα!

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

...μισό λεπτο...παω να κλειδωσω πορτες και παραθυρα...

να βαλω τους συναγερμούς

να αμολήσω τα σκυλιά...

και επιστρεφω... :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, τώρα που ξαναδιαβάζω το μήνυμά μου, ίσως να ξέφυγα λίγο. Δεν παίρνω πίσω ό,τι είπα, είναι όμως μια χώρα υπερδιπλάσια της Γαλλίας με εξαιρετικά ανομοιογενή πληθυσμό. Σϊγουρα υπάρχουν ευκαιρίες και καλά μέρη που όλες οι φυλές ζουν αρμονικά. Εξάλλου και ο ξάδερφός μου (είναι εργολάβος) συνεχίζει να προτιμάει τη Ν. Αφρική παρά να επιστρέψει.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.