Μετάβαση στο περιεχόμενο

βεβαίωση επιμελητήριου


varxo

Recommended Posts

Έχω μια εταιρεία Ε.Ε. μέχρι πρότεινες ήταν γραμμένη στα μητρώα του ΤΕΕ και έπαιρνα από εκεί βεβαίωση για συμμέτοχη σε δημοπρασίες ότι είναι ταμεία ενήμερος εκκρεμότητες τώρα με το ΓΕΜΗ αναγκάστηκα να διαγράφω από το ΤΕΕ και να κάνω εγγραφή στο εμπορικό επιμελητήριο επειδή δεν χρειαζόμουν την βεβαίωση δεν την ζήτησα σήμερα που πήγα δεν μου έδωσαν βεβαίωση αλλά ένα πιστοποιητικό ότι είμαι εγγεγραμμένος

επειδή βλέπω την διακήρυξη και ζητεί η επιχείρηση

να έχει εκπληρώσει τις υποχρεώσεις της προς τις εργοληπτικές οργανώσεις, εφόσον είναι εγγεγραμμένη

το επιμελητήριο είναι σε αυτήν την κατηγορία η όχι ;

υπάρχει κάποιος που έχει Ε.Ε. ή Ο.Ε. μέσα στα δικαιολογητικά για την συμμέτοχη στο διαγωνισμό βάζει βεβαίωση από το επιμελητήριο η είναι πλεονασμός ;

Link to comment
Share on other sites

Το επιμελητήριο (είτε τεχνικό είτε εμπορικό) δεν είναι εργοληπτική οργάνωση! Είναι λάθος (όχι απλά πλεονασμός) και ανοίγεις την όρεξη σε διάφορους αδαείς! Τη βεβαίωση του επιμελητηρίου τη θέλεις για να σφραγίσεις βιβλία!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ΤΕΕ μπορείς να το θεωρήσεις οργάνωση ( δεν είμαι σίγουρος ) αφού είναι απαραίτητο για τις ατομικές ( η κάνω λάθος ) γι αυτό για τον φόβο των ιουδαίων το έχω στα δικαιολογητικά μου

Φαντάζομαι ότι κανένας μας δεν θέλει να μπλέκει με ενστάσεις που είναι από την αρχή τους απορριπτέες

Link to comment
Share on other sites

Το επιμελητήριο δεν είναι οργάνωση και δεν χρειάζεται να το προσκομίζεις ούτε ως ατομική. Ομοίως και για ΕΕΤΕΜ. Υπάρχει και γνωμοδότηση του ίδιου του ΤΕΕ για αυτό!

Τώρα προκειμένου να είσαι σίγουρος μπορείς να προσκομίζεις ό,τι νομίζεις! Πχ κάποιοι "παλιακοί" προσκομίζουν ακόμα βεβαίωση μηχανημάτων έργου!

Σε σχέση με τις ενστάσεις, μαθαίνω ότι έρχεται ρύθμιση για παράβολο 250-500 Ε το ελάχιστο, και αν η ένσταση απορριφθεί παρακρατείται! Ίσως βοηθήσει να κατατίθενται πιο τεκμηριωμένες ενστάσεις και οι συνάδελφοι να αρχίσουν να μελετούν πιο προσεκτικά τη διακήρυξη...ίσως!

 

ΥΓ Εσύ ως ΤΕ τί βεβαίωση ΤΕΕ προσκομίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Ο Σιμόπουλος προ μηνός μιλούσε για 250-500 το ελάχιστο λόγω διαμαρτυριών μικρομεσαίων (τώρα δεν έχει φυσικά).

Edited by AKK
Link to comment
Share on other sites

πριν είκοσι μέρες που μου έκαναν ένσταση σε κάποιο διαγωνισμό πλήρωσε 1000 ευρώ παράβολο προϋπολογισμός έργου 130000 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν την γνωρίζω αλλά αν θες να μάθω και να σου πω αύριο η μεθαύριο .

Αλλά και την παρασκευή που είχαμε μια κουβέντα ειπώθηκε το παραπάνω και ο Λος είναι η αποφυγή των ενστάσεων για ψιλού πήδημα αν κερδίσεις την ένσταση σου επιστρέφεται το παράβολο έτσι ξέρω

 

μαλλον αυτο ειναι

http://www.pedmiede.gr/portal/images/stories/pedmiede/22-11-2012.pdf

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.