Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί συνδεσμολογίας κινητήρων


lem-x24

Recommended Posts

μερικές ερωτήσεις και απο εμένα:

 

στον αστέρα η τάση στα πηνία είναι 200 V και στο τρίγωνο 380, έτσι??

 

πόσο είναι το ρεύμα εκκίνησης σε σχέση με το ονομαστικό?

 

και τελευταία: αφού το ρεύμα εκκίνησης είναι πάντα μεγαλύτερο από το ονομαστικό, η επιλογή του καλωδίου θα γίνει με βάση το εκκίνησης? (γιατί αν γίνει με του ονομαστικου κατά την εκκίνηση δε θα λιώσουν???)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

200/380 δεν νομίζω μάλλον 230/400, το ρεύμα εκκίνησης είναι μερικές φορές (5-7) το ονομαστικό αλλά εξαρτάται και από τον κινητήρα. Το ρεύμα εκκίνησης διαρκεί δευτερόλεπτα οπότε να καλώδια δεν προλαβαίνουν να αναπτύξουν τόσο υψηλή θερμοκρασία ώστε να έχουν πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

200/380 δεν νομίζω μάλλον 230/400, το ρεύμα εκκίνησης είναι μερικές φορές (5-7) το ονομαστικό αλλά εξαρτάται και από τον κινητήρα. Το ρεύμα εκκίνησης διαρκεί δευτερόλεπτα οπότε να καλώδια δεν προλαβαίνουν να αναπτύξουν τόσο υψηλή θερμοκρασία ώστε να έχουν πρόβλημα

 

ναι κατα λάθος έγραψα το 200 και το 380. οπότε κάνουμε τη διαστασιολόγηση για λειτουργία με ονομαστικό ρεύμα και ότι συντελεστές λέει ο ελοτ και επιλέγουμε τον κατάλληλο αγωγό!!!

 

κάποιο καλό βιβλίο που να αναλύει τους τρόπους συνδεσμολογίας και εκκίνησης κινητήρων, μήπως έχεις να μου προτείνεις συνάδελφε??

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

για τους αγωγούς θα συμφωνήσω συνάδελφε. όμως τι γίνεται με τη διάταξη προστασίας έναντι υπερέντασης??

 

κατά την εκκινηση λογικά δε θα έπρεπε να γίνεται απόζευξη του μικροαυτόματου η κάψιμο της τηκτής ασφάλειας???

 

αφού με βάση την καμπύλη συμπεριφορά τους, ότι περάσει ρεύμα εντάσεως 3-4 φορές πιο μεγάλο απο το ονομαστικό, ενεργοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

τα μέσα που χρησιμοποιούνται για την προστασία κινητήρων δεν ενεργοποιούνται με ακαριαία ρεύματα 3-4Ιn

κάποιο καλό βιβλίο που να αναλύει τους τρόπους συνδεσμολογίας και εκκίνησης κινητήρων, μήπως έχεις να μου προτείνεις συνάδελφε??

διάβασε το βιβλίο του Ντοκόπουλου εχει κεφάλαιο για εγκαταστάσεις κίνησης και θα σου λύσει τις απορίες σχετικά με τους κινητήρες και την προστασία τους

Edited by nvel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

λες το βιβλίο ηλεκτρικές εγκαταστάσεις καταναλωτών?? αυτό ή υπάρχει και κάποιο το οποίο να αναφέρεται στις ηλεκτρικές μηχανές???

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

κατά την εκκινηση λογικά δε θα έπρεπε να γίνεται απόζευξη του μικροαυτόματου η κάψιμο της τηκτής ασφάλειας???

 

Στις γραμμές κινητήρων που έχουμε υπερεντάσεις κατά την εκκίνηση δεν χρησιμοποιούνται ασφάλειες ταχείας τήξης (gL) αλλά βραδείας τήξης (aM).

Το τηκτό στις ασφάλειες βραδείας τήξης λειώνει περίπου σε 5 δευτερόλεπτα όταν η ένταση του ρεύματος είναι 3,5 φορές μεγαλύτερο από την ονομαστική ένταση.

 

Επίσης με βάση το άρθρο 130 των ΚΕΗΕ στις εγκαταστάσεις κίνησης για τον υπολογισμό της διατομής των αγωγών τροφοδοσίας των κινητήρων χρησιμοποιούμε το θερμικό ρεύμα. Δηλαδή IΜ = ( 1,25 In ) ( 1 / n2 )

Ο συντελεστής διόρθωσης n2 εξαρτάται από την θερμοκρασία περιβάλλοντος και δίνεται από τους πίνακες.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

λες το βιβλίο ηλεκτρικές εγκαταστάσεις καταναλωτών?? αυτό ή υπάρχει και κάποιο το οποίο να αναφέρεται στις ηλεκτρικές μηχανές???

για τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις εννοώ, τα βιβλία των μηχανών αναφέρονται μόνο σε μηχανές όχι σε εγκαταστάσεις κίνησης που καταλαβαίνω ότι σε ενδιαφέρουν. Περισσότερα σχετικά με τον έλεγχο των μηχανών μπορείς να βρεις και σε βιβλία ηλεκτρικής κίνησης

Link to comment
Share on other sites

Η θεωρία των Ηλεκτρικών Μηχανών Ι και ΙΙ τον ενδιαφέρει.

Αλλά αυτή η θεωρία είναι από τα δυσκολότερα μαθήματα των Ηλεκτρολόγων μαζί με την Δυναμική των Ηλεκτρικών Μηχανών Ι και ΙΙ.

Αυτά τα βιβλία που του προτείνουμε εμείς έχουν μόνο πρακτικές γνώσεις για τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

το πρακτικό του θέματος θέλω εγώ, γι αυτό και προσανατολίζομαι σε κάποιο βιβλίο που να λέει για εγκαταστάσεις κίνησεις απο ηλεκτρισμό με όλα τα παρεμφερή (δηλαδή αντιστάθμιση, φίλτρα για αρμονικές).

 

στο εργοστάσιο δεν έχω καθόλου χρόνο να κάνω αναλύσεις κατά Φουριέ ώστε να πετύχω το βέλτιστο!!!

 

γι' αυτό ρωτάω: για κτηριακές εγκαταστάσεις με βάση το ΕΛΟΤ έχω του Κιμουλάκη το οποίο βρήκα αρκετά καλό και αναλυτικό αλλά δεν είχε για ηλεκτρική κίνηση μηχανών. να πάρω του Ντοκόπουλου ή κάτι πιο ειδικό για κίνηση?

 

έχετε καμία καλή- δοκιμασμένη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.