Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνδρομές ΤΕΕ 2012


Mechanical2010

Recommended Posts

  • 2 months later...

Δείτε λίγο σας παρακαλώ την δημοσίευσή μου για παρόμοιο πιο παλιό θέμα ώστε να μου απαντήσει κάποιος. Ευχαριστώ.

 

 

Συνδρομή ΤΕΕ 2011

 

http://www.michanikos.gr/topic/17692-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE-%CE%A4%CE%95%CE%95-2011/page__st__20

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα,

 

Γράφτηκα στο ΤΕΕ Μάρτιο-Απρίλιο του 2009. Αυτό μας κάνει ότι φέτος τον Μάρτιο μπαίνω στον 6ο χρόνο. 

Μέχρι σήμερα μου ερχόταν η συνδρομή περίπου 20,50€... συνδρομή που ούτως ή άλλως την θεωρούσα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ, για έναν μισθωτό μηχανικό που ΟΥΔΕΠΟΤΕ χρειάστηκε τις... "υπηρεσίες" του ΤΕΕ.

Συνδρομή που θεωρώ ότι πάει στους μισθούς... ορισμένων υπαλλήλων με δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία (κρίνοντας από την επαφή που είχα την μία και μοναδική φορά που επισκέφτηκα το ΤΕΕ... στην εγγραφή μου...)

 

Την περασμένη εβδομάδα λοιπόν... μου ήρθε η επαίσχυντη (το λιγότερο) επιστολή πληρωμής προς το ΤΕΕ... όπου μου ζητάνε να τους καταβάλω το ποσό των... 55€.  Αυτό σημαίνει αύξηση σχεδόν 300%!!!

 

Μα καλά αυτοί οι άνθρωποι δεν επικοινωνούν καθόλου; Βρίσκονται σε άλλο... παράλληλο σύμπαν?

 

Και ερωτώ τώρα εσάς τους έμπειρους συναδέλφους. Αν ένας μισθωτός Μηχανικός δεν πληρώσει συνδρομές σε αυτόν τον αχρείαστο (όχι άχρηστο, αχρείαστο) οργανισμό, τι επιπτώσεις έχει;

Link to comment
Share on other sites

1. Ετήσιες συνδρομές μελών ΤΕΕ:     α) Για όσους έχουν 1 - 5 χρόνια άσκησης επαγγέλματος 20,00 ευρώ.     β)

Για όσους έχουν 6 - 15 χρόνια άσκησης επαγγέλματος 55,00 ευρώ.

 

3. Ετήσιες συνδρομές των κατασκευαστριών εταιριών των γραμμένων στο Μητρώο Εργοληπτικών Επιχειρήσεων (ΜΕΕΠ):     α) Εργοληπτικές εταιρίες Α1 κατηγορίας 55,00 ευρώ.     β) Εργοληπτικές εταιρίες Α2 κατηγορίας 55,00 ευρώ.     γ) Εργοληπτικές εταιρίες 1ης κατηγορίας 55,00 ευρώ.

 

5.  Ετήσιες συνδρομές Μελετητικών Εταιριών που είναι γραμμένες στο Μητρώο Γραφείου Μελετών (ΓΕΜ):     α. Μελετητική εταιρία Α' τάξεως 50,00 ευρώ.     β. Μελετητική εταιρία Β' τάξεως 50,00 ευρώ.     γ. Μελετητική εταιρία Γ' τάξεως 50,00 ευρώ.

 

Συγνώμη δηλαδή.... ζητάνε από τον ιδιώτη Μηχανικό ή τον μισθωτό Μηχανικό (των 19.600€ μικτά ετησίως) να καταβάλει συνδρομή ίση ή και περισσότερη από μια Μελετητική Εταιρία; Και αυτό... είναι δίκαιο;

Link to comment
Share on other sites

εμείς οι παλιοί πληρώνουμε 66,56 

γιατί επιβραβεύεται η λαλακία μας να παραμένουμε ακόμα μέλη και να ψηφίζουμε

(καλά που μου το θυμίσατε κι έχω να βγάλω ΑΔ την Τρίτη)

...

το ενδιαφέρον (interesting για όσους ξέρουν τη χρήση της λέξης από τους αγγλοσάξωνες) επίσης είναι ότι γράφει ότι ισχύει ένα εξάμηνο από την έκδοση (στο site) και ως το τέλος του 2014 (στο έντυπο)  :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί οι πανέξυπνοι θεωρούν ότι όσο περνάνε τα χρόνια τόσο περισσότερα βγάζεις (όπως και του ΤΣΜΕΔΕ), άρα πρέπει να τους δίνεις περισσότερα.... Λογική φραγκοφονιά καθαρά...

Link to comment
Share on other sites

 

Αν ένας μισθωτός Μηχανικός δεν πληρώσει συνδρομές σε αυτόν τον αχρείαστο (όχι άχρηστο, αχρείαστο) οργανισμό, τι επιπτώσεις έχει;

Μετά από 28 χρόνια η μόνη φορά που μου χρειάστηκε είναι όταν πήγα στην εφορία για θεώρηση μπλοκ ΑΠΥ (το 2013).

 

Τώρα που καταργήθηκε η θεώρηση δεν νομίζω ότι χρειάζεται πουθενά ειδικά σε κάποιον μισθωτό. (τουλάχιστον μέχρι να σκεφτούν κάποια παγίδα)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ΕΕ και ασχολείσαι με ιδιωτικά έργα δεν έχεις καμία επίπτωση αν δεν πληρώσεις τις ετήσιες εισφορές ΤΕΕ.

Προσωπικά έχω χρόνια να τις πληρώσω και δεν συμβαίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Και έγινε αυτό που λέγαμε: "Θες να χρησιμοποιήσεις τα προγράμματα του ΤΕΕ, π.χ. αμοιβές, αυθαίρετα, κ.α.;  Ε, τότε ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ"

 

Μόλις μπεις στις αμοιβές:

 

Ανακοινώσεις-Πληροφορίες SDFEdge.gif  
  • Σύμφωνα με απόφαση της Διοικούσας Επιτροπής του ΤΕΕ, θα εφαρμοστούν σταδιακά, μέχρι τον Νοέμβριο του 2015, περιορισμοί στην χρήση των πληροφοριακών συστημάτων του ΤΕΕ (αμοιβές μηχανικών, διαχείριση αυθαιρέτων) στις περιπτώσεις που οφείλονται συνδρομές Μελών ΤΕΕ ή συνδρομές Τεχνικών Επωνυμιών. Τα Μέλη και οι εγγεγραμμένοι στο βιβλίο Τεχνικών Επωνυμιών του ΤΕΕ καλούνται να εξοφλούν εμπρόθεσμα τις οφειλόμενες συνδρομές είτε ηλεκτρονικά (https://portal.tee.gr/tptee/my/pages/) είτε σε ένα από τα ταμεία του ΤΕΕ.
  • Συνάδελφοι, την εφαρμογή των διατάξεων του Ν. 3919/2011 με την ενσωμάτωση της δυνατότητας δήλωσης της νόμιμης και της συμφωνηθείσας αμοιβής του μηχανικού, προστέθηκε η δυνατότητα να υποβάλονται και τα υπογεγραμμένα αντίγραφα των ιδωτικών συμφωνητικών των μηχανικών σε ψηφιακή μορφή.
  • Συστήνουμε να μην χρησιμοποιείτε τον Internet Explorer 11 επειδή έχει παρουσιαστεί ένα θέμα ασυμβατότητας με την εφαρμογή.
  • Περισσότερες Οδηγίες
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.