Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΠΑΕ και συμβούλια αρχιτεκτονικής


kapnicious

Recommended Posts

...

Φαντάσου ένα παράλληλο σύμπαν, ....

....

 

..Δεν έχω γνωρίσει αρχιτέκτονα με νοοτροπία  εργολάβου, ίσα ίσα που η συνθετική ικανότητα το περιορίζει αυτό.

Δεν είναι παράλληλο σύμπαν. Υπάρχουν χώρες που ετσι λειτουργούν κατά κανόνα.

Δεν υπεισέρχεται το κράτος με κανόνες δόμησης κάλυψης πλαϊνών αποστάσεων κλπ για οικοδόμηση ειδικά συγκροτημάτων.

Θεωρεί δεδομένο ότι εφαρμόζεις τους κανόνες και τις αρχές της αρχιτεκτονικής που έχεις και το φτιάχνεις με ευθύνη σου.

Ενδεικτικά και η Σουηδία εφαρμόζει κάτι ανάλογο.

 

Φυσικά μη το συζητήσουμε τι θα γινόταν εδώ αν είχαμε αυτό ακόμα και αν υπήρχαν μονο αρχιτέκτονες….

Όμως υπαρχει ένα τεράστιο όμως. Στην Ελλάδα είχαμε πάντα μικρή κατάτμηση οικοπέδων. Μηδενικό χωροταξικό σχεδιασμό (που έξω έχουν όλη τη χώρα σε κλίμακα 1 προς 500) και πολλά ακόμα…


 

..Δεν έχω γνωρίσει αρχιτέκτονα με νοοτροπία  εργολάβου, ίσα ίσα που η συνθετική ικανότητα το περιορίζει αυτό.

 

βάζω στοίχημα ότι έχεις γνωρίσει λίγους εργολάβους ακόμα... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μια ερώτηση: σε περίπτωση αλλαγής χρήσης ειδικού κτιρίου (χωρίς αλλαγή όψεων) η τοποθέτηση ηλιακών συλλεκτών στο δώμα (που εξέχουν από το περιμετρικό στηθαίο) δημιουργεί αλλαγή όψης και υποχρέωση έγκρισης από ΣΑ (που αλλιώς δε θα χρειαζόταν)?  ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

όλες οι πλευρές είναι όψεις οπότε νομίζω (όχι σίγουρος) ότι θα έχεις ΣΑ.

Όποιος το έχει τσεκαρισμένο ας επιβεβαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τυπικά φαίνονται και από τις 4 πλευρές, ουσιαστικά δε φαίνονται από πουθενά σχεδόν γιατί θα τοποθετηθούν στο μέσο μεγάλης ταράτσας με περιμετρικό στηθαίο. Κρίμα πάντως... Σκεφτόμουν μήπως βάλω χαμηλά κάτοπτρα και τα καζάνια να μην είναι πάνω από τα κάτοπτρα (με κυκλοφορητή) έτσι ώστε να κρύβονται από το στηθαίο. Πώς το βλέπετε?

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

η απαίτηση ή μη για ΣΑ δεν θα βασιστεί αν είναι εμφανές και τι είναι εμφανές σε φωτογραφία από τους δρόμους ή ακόμα κι απο ταράτσες γειτονικών κτιρίων αλλά απο τι είναι εμφανές σε ένα σχέδιο των όψεων (2D). 

Link to comment
Share on other sites

στις όψεις (2D) οι συμβατικοί ηλιακοί φαίνονται γιατί εξέχουν από το στηθαίο. Έχω δει όμως κάτοπτρα χαμηλά (με τη μεγάλη διάσταση στο πλάτος). Αυτά μπορούν να κρυφτούν από το στηθαίο αν μπουν και τα καζάνια τους χαμηλότερα (με χρήση κυκλοφορητή).

Link to comment
Share on other sites

ισως δεν έγινε κατανοητό όταν έγραψα όλες οι πλευρές θεωρούνται (νομίζω) όψεις. Πλευρές δεν είναι μόνο τα κάθετα αλλά και διαγώνια και οριζόντια... άρα και η ταράτσα σου...

 

Σε κάθε περίπτωση όμως νομίζω. Oμως η απάντηση του συναδέρφου ΚΑΝΑ ήταν άνευ το νομίζω. 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

τώρα κατάλαβα τι λες... σας ευχαριστώ και τους δύο, επειδή όμως και ο ΚΑΝΑ μιλάει για Φ/Β, αν έχει τύχει σε κάποιον περίπτωση με ηλιακό συλλέκτη σε ειδικό κτίριο, κάθε ενημέρωση πολύτιμη...

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

μόλις επικοινωνήσε πελάτης με την πολεοδομία στην Ομόνοια για αίτηση άδειας μικρής κλίμακας και του είπαν πως θα χρειαστεί έγκριση από ΕΠΑΕ λόγω ιστορικού κέντρου.

Λίγα λόγια για να κατανοήσετε τη περίπτωση: τακτοποιημένο αυθαίρετο (κλεισμένος εξώστης) θέλουμε να αλλάξουμε τις 2 όψεις του λόγω κακής κατάστασης. Έχω έτοιμα ότι προστάζει το ΦΕΚ (θεωρώ), από σχέδια απλά έχω φτιάξει κατόψεις και τομές υφιστάμενης και προτεινόμενης κατάστασης (γελοία σχέδια μιας που αυτό που αλλάζει είναι ένα τίποτα) και μας λένε για έγκριση. Και πως αυτή η έγκριση είναι απαιτούμενη και στη τακτοποίηση του ως αυθαίρετο. Γνωρίζετε αν είναι λογικό (λόγω του ότι δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική αρχ. μελέτη) και αν είναι που απευθύνομαι και τι δικαιολογητικά χρειάζομαι;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.