Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
vk2626

Άδεια Περιφραξης Εκτός Σχεδίου με ΝΟΚ

Recommended Posts

Η συγκεκριμένη αποθήκη παίζει να τηρεί τις προϋποθέσεις της κατηγορίας 3, δεν την έχω ακόμα μετρήσει.

Άρα για τα αυθαίρετα κατηγορίας 5 υπάρχει πρόβλημα. Να το έχουν αντιληφθεί αυτό άραγε στις ΥΔΟΜ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το άρθρο που πολύ σωστά αναφέρεις αφορά το τμήμα του ΝΟΚ όπου ορίζεται ποια είναι τα νομίμως υφιστάμενα κτίρια. Σαφώς και ένα κτίριο κατηγορίας 5 δεν είναι νομίμως υφιστάμενο εφόσον δεν έχει λάβει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση. Έχει όμως αναστολή κατεδάφισης για το χρονικό διάστημα που ορίζει ο νόμος.

Σε ακίνητα στα οποία υφίστανται κτίρια με αναστολή κατεδάφισης μπορούν να εκδίδονται οικοδομικές άδειες. Βλέπε και στην ΥΑ της Μικρής κλίμακας (γιατί ΕΕΜΚ χρειάζεται για την περίφραξη) αναφέρει: Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας: α. σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα, όπως ορίζονται στην παρ. 1 του άρθρου 23 του ν. 4067/2012 (ΦΕΚ 79 Α’), β. σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων που έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαιρέτων κατασκευών (όπως ν.3775/2009, ν. 3843/2010, ν. 4014/2011, ν. 4178/2013 και ν. 4495/2017) και έχουν εξαιρεθεί οριστικά της κατεδάφισης, ή έχουν υποβάλλει οριστική δήλωση τακτοποίησης, ή έχουν περαιώσει τη σχετική διαδικασία και έχουν εξοφλήσει το τριάντα τις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου αυθαιρέτου..."

Πρόβλημα υπάρχει αν θέλω να κάνω λειτουργική προσθήκη. Πχ σε ένα αυθαίρετο κτίριο κατηγορίας 5 δεν μπορώ να κάνω προσθήκη ορόφου γιατί προκύπτει το οξύμωρο του τι θα γίνει όταν λήξει η περίοδος αναστολής και θα πρέπει να γκρεμίσω το ισόγειο (λέμε τώρα). Μπορώ όμως σαφέστατα αν έχω υπόλοιπο δόμησης να χτίσω εντός του οικοπέδου ένα ανεξάρτητο κτίριο χωρίς να με επηρεάζει η ύπαρξη του τακτοποιημένου κατηγορίας 5.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρ' όλα αυτά και τα αυθαίρετα κατηγορίας 5 απορροφάνε υπόλοιπο δόμησης από όσο γνωρίζω . Άρα να υποθέσω ότι λόγω αυτής της ΥΑ και σε αυθαίρετα κατηγορίας 5 μπορεί να βγει ΕΕΜΚ.

Του πελάτη μου η αποθήκη βγαίνει κατηγορία 3 τελικά όπως το περίμενα, οπότε εκεί δεν υπάρχει σίγουρα θέμα.

Edited by pipakos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.