Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια Περιφραξης Εκτός Σχεδίου με ΝΟΚ


Recommended Posts

Καλημέρα, έχω κάνει τακτοποίηση σε αυθαίρετο κτίσμα κατηγορίας 5 που βρίσκεται σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο γήπεδο. Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλουμε ΕΕΔΜΚ για περίφραξη. Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σωστά, μπορώ να προχωρήσω κανονικά, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχω οικόπεδο με καθέτους και κτίσμα μέσα στην κάθε κάθετο εκτός σχεδίου και μη άρτιο, σύμφωνα με την κατάργηση της κατα παρέκκλισης. Για αυτό θα βγάλουμε μια αδεια μικρής κλίμακας που θα περάσει απο ΣΑ γιατί θα κανουμε αλλαγή κουφωμάτων και εξωτερική διαμόρφωση. απο όσα έχω διαβάσει κατάλαβα οτι για να περιφράξω την καθε μια καθετη ιδιοκτησία (όλες ειναι στον ίδιο ιδιοκτήτη) με αδεια μικρής κλίμακας επιτρέπεται μόνο μέχρι 1,00μέτρο ύψος απο λιθοδομή ή ελεφρύ υλικό σωστά;

Αν εγώ πάνω απο το 1 μέτρο λιθοδομής βάλω ξυλινα ντεκ για να αυξήσω το ύψος στα 2-2,5 μέτρα συνολικό θα έχω πρόβλημα ;

Επίσης έστω οτι θέλουμε μεγαλύτερο ύψος απο συμπαγές υλικό, δηλαδή αντί για 1,00μετρο να το πάω στα 2,5 μέτρα με συμπαγές υλικό,..σε αυτό το οικόπεδο πάμε με κανονική άδεια;

Edited by traveler22
Link to comment
Share on other sites

Περιφραξη μεταξυ των καθετων δεν μπορεις να κανεις.

Ως περιφραξη νοειται η κατασκευη που γινεται στα ορια.

ΝΟΚ αρθρο 17

στ) Οι ιδιοκτησίες που καθορίζονται με κάθετη σύσταση ιδιοκτησίας, περιφράσσονται μόνον στα όρια του οικοπέδου ή του
γηπέδου

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρα για να απομονώσω τις κατοικίες που έχει εντός η κάθε κάθετη το μόνο μπορώ είναι με φύτευση;

ατε να το εξηγήσει αυτό κάποιος σε πελάτες που έχουν χλιδάτα 3d απο άλλο αρχιτέκτονα με τοιχία 2,50 μέτρα ανάμεσα στις καθέτους

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος -Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας,   έχει εκδοθεί ΕΕΔΜΚ για περίφραξη σε μη αρτιο γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου. Κατά την κατασκευή της και για την στήριξη των γωνιακών πασάλων χρησιμοποιήθηκε σημειακά στη βάση τους χρήση σκυροδέματος.  Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο έγγραφο υπηρεσίας που να διευκρινίζει την ορθή  ή μη χρήση σημειακά και στην βάση του πασσάλου κάτω από την επιφάνεια του φυσικού εδάφους σκυροδέματος αποκλειστικά για την στήριξή τους. Ευχαριστώ.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.