Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια Περιφραξης Εκτός Σχεδίου με ΝΟΚ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση:

μπορεί να βγεί άδεια περίφραξης (μικρής κλίμακας ή κανονική) εσωτερικώς του γηπέδου  (αγροτεμάχιο ή οικοπέδο)? 

 

Παράδειγμα έχω ένα γήπεδο 80*40 και θέλω να φράξω στο κέντρο ένα τμήμα 30*10.

 

Στην πολεοδομία μου λένε (ομοφώνος) ότι απαγορευεται εσωτερική περίφραξη είτε εντός είτε εκτός είτε με κανονική άδεια ή με μικρής.

 

Χωρίς να είμαι κάθετα αντίθετος μου φαίνεται λίγο παράδοξο.

 

Έχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο?

 

όντως απαγορεύεται η κατάτμηση εσωτερικά !!! Μόνο τα όρια μπορούν να έχουν περίφραξη!!! 

Μόνο όταν συντρέχει λόγος χρήσης (π.χ. κτηνοτροφία) δίδεται άδεια για εσωτερική περίφραξη...

Link to comment
Share on other sites

KANA και ας είναι μη άρτιο το αγροτεμάχιο?

Γεια σας. Για πρόχειρη περίφραξη από τσίγκο σε οικόπεδο εκτός οικισμού άρτιο, ποιο είναι το μέγιστο ύψος? Ο τσίγκος θεωρείται συμπαγές υλικό ή μόνο το τσιμέντο ? (οπότε έχουμε 1,50 m. μέγιστο). Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα, 

 

 

για προσθήκη σε υπάρχουσα περίφραξη ύψους 1,15μ. από σκυρόδεμα, ο ιδιοκτήτης θέλει να προσθέσει κάγκελο μέγιστο  στο όριο των 3 μετρων που επιτρέπει ο νόμος. γι αυτή τη διαδικασία χρειάζεται άδεια δομησης;;

μου φαίνεται υπερβολικο, αλλα αυτό καταλαβαίνω από  νοκ αρθρο 4 παρ.1,η.

 

γνωρίζει κάποιος κάτι διαφορετικό;

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σε αγροτεμάχιο εντός της ζώνης των 500 μ. από τη θάλασσα επιτρέπεται με την άδεια ανέγερσης κτιρίου ενοικιαζομένων διαμερισμάτων να βγάλω και άδεια περίφραξης?

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!!

Βέβαια με τόσα που έχω διαβάσει δεν έχω ξεκαθαρίσει αν μπορώ με την άδεια ανέγερσης  να ζητήσω και άδεια περίφραξης ( κάτι που έκανα στο απώτερο παρελθόν) ....είναι τόσο μπερδεμένα.

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.