Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιτελής σκυροδέτηση πλάκας


 

Recommended Posts

Η πλάκα τι επιφάνεια έχει?

 

Ποιές είναι οι συνθήκες στήριξης?

 

Καλό θα ήταν να ανεβεί και ένα σχέδιο, κατά προτίμηση της στατικής μελέτης...

 

 

Στις 10/1/13 η προγραμματισμένη σκυροδέτηση στέγης σε ισόγεια μονοκατοικία δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Λόγω έντονης κακοκαιρίας και λασπώδους εδάφους η μπετονιέρα κόλλησε και ήταν αδύνατη η συνέχιση της σκυροδετησης. Το σκυρόδεμα έχει καλύψει τον κάτω οπλισμό σε πάχος αυξομειούμενο 6-12 εκ. αφήνοντάς έξω τα δοκάρια και τον άνω οπλισμό.τι θα ήταν το σωστό να γίνει;

 

 

Το σωστό ειπώθηκε. Όπως και το νομικά κατοχυρωμένο σε περίπτωση αστοχίας.

Από δω και πέρα, συζητάμε για αποφυγή οικονομικής ζημίας και αντίστοιχες τεχνικές λύσεις.

Ας το έχουμε υπ' όψιν μας....

Edited by nikoscivil
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν ήταν δικό μου έργο, θα έξυνα με συρματόβουρτσα όλη την επιφάνεια, θα αστάρωνα, θα βλήτρωνα εμπειρικά και θα συνέχιζα την σκυροδέτηση.

 

 

α) πως θα ξύσεις αφου σου λέει ότι τα πάνω σίδερα είναι εκτός σκυροδετημένης επιφάνειας

β) αν ήταν έργο σου οκ, αν ήταν το σπίτι σου???? έγω πάντως θα το ξήλωνα..

Edited by george.eng
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτη η ιστορια με αφηνει με μια μεγαλη απορια.

 

Δεν με νοιαζει για τον επιβλεποντα.

 

Ο εργολαβος δεν ειδε τον καιρο??

Ο εργολαβος δεν ειχε προνοησει να ριζει 2-3 κ.μ σκυρο ή υποβαση να μη βουλιαζει η βαρελα?? Διοτι για να βουλιαζει η βαρελα πρεπει να ειχε 60+εκ λασπη.

Ο εργολαβος αφου δεν εκανε τα παραπανω, τι ειπε?? "Δε γ:#$@#ται την τελειωνουμε μεθαυριο που θα εχει στρωσει ο καιρος"????

 

ΥΓ. Φωτογραφιες παρακαλω.

 

ΥΓ2. Τον επιβλεποντα πολυ ψυχραιμο τον βλεπω.

 

Συναδελφε terry.Οι ΑΜ ασφαλως και εχουν δικαιωμα υπογραφης μελετης και επιβλεψης στατικων με την ισχυουσα νομοθεσια (πλην ειδικων περιπτωσεων)

 

 

Θα σου ημουνα υποχρεος αν εκανες παραπομπη σε νομοθεσια.

Εγω τωρα 5 χρονια την ψαχνω.

Εγω το μονο που θα παραθεσω ειναι αυτο.

Αν και η αποψη του ιδιου του συλλογου ΑΜ δεν σε καλυπτει, τι να πω??

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Οι ΑΜ ΔΕΝ εχουν δικαιωμα υπογραφης τοσο μελετης, οσο και επιβλεψης στατικων.

 

terry, όπως πολύ σωστά σου είπε και ο KF, εκ του νόμου οι Αρχιτέκτονες φυσικά και έχουν το δικαίωμα μελέτης και επίβλεψης στατικών, εκτός ειδικών περιπτώσεων.

 

Σχετική νομοθεσία:

 

N. 4663 Φ.Ε.Κ. 149Α/9-5-1930

Εγκ. 51502/67

Εγκ. 26903/46/71

Εγγρ. Α. 85753/71

Εγκ. Ε. 6211/8/72

Εγγρ. Ε. 31496/72

Εγγρ. Α. 86432/72

Εγγρ. Ε. 27928/72

Εγγρ. Ε. 24516/75

 

Μάλιστα στην:

 

Εγκ. 51502/67, αναφέρεται χαρακτηριστικά:

 

"Γ. ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ Βάσει του Ν-4663/30 και της υπ'αρ.πρωτ.61167/2309/18-12-61 Διαταγής Γ.Π.Α. δι'ης κοινοποιείται η υπ' αρ.πρωτ.Ε.32484/7-12-61 Διαταγής Ε3/β Υπηρεσίας Οικισμού έχουν τα κάτωθι δικαιώματα.

α) Υπογραφής μελέτης και επιβλέψεως στατικών εργασιών δι' όλας τας κατασκευάς πλην των ειδικών κατασκευών: ειδικαί θεμελιώσεις (πεδιλοδοκοί κλπ.) κελυφωταί κατασκευαί, κατασκευαί προεντεταμένου σκυροδέματος, σιδηραί κατασκευαί, ξύλιναι κατασκευαί κλπ. δια τας οποίας απαιτείται και προσυπογραφή Πολιτικού Μηχανικού (ανάθεσις, ανάληψις και υπογραφή εις μελέτην και σχέδια).

γ) 'Εχουν δικαίωμα υπογραφής δηλώσεως αντοχής εφ' όσον ως συνυπογράφων ταύτην έτερος Μηχανικός είναι Διπλωματούχος Ανωτάτης Σχολής Πολιτικός Μηχανικός.

δ) Δεν έχουν δικαίωμα υπογραφής ειδικής δηλώσεως αντοχής εις το Αρθ-2 παρ. 3 του από 13/22-4-29 ΠΔ. "περί επικινδύνων οικοδομών" επί αυθαιρέτων κατασκευών."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον ο Νομος για τις "Αδειες Δομησης" προβλεπουν (οπως εχει ξαναειπωθει στο φορουμ) στο Αρθρο 8&2 οτι σε παραδοσιακους οικισμους τη στατικη μελετη την κανει μονο Πολιτικος Μηχανικος.

Εξ αυτου και μονο συνεπαγεται οτι το Ελληνικο Κρατος εχει θεση επι των δικαιωματων υπογραφης στατικων μελετων .

Ρητα ο παραπανω νομος αναφερεται μονο σε παραδοσιακους οικισμους οπου κανει τη διακριση δικαιωματος υπογραφης.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν "δικό μου" έργο θα το γκρέμιζα.

 

Δες κάτι εργολάβους που έχουν δουλειά σε τέτοια περίοδο...και μετά σου λέει ότι η κρίση θα επιφέρει διόρθωση στην αγορά και θα επιβιώσουν οι καλοί....

 

Οι πιο ξεφτίλες και οι πιο απατεώνες επιβιώνουν όπως σε όλες τις ΚΡΙΣΕΙΣ το ότι θα υπάρξουν ορίσμένες ποιοτικές περιπτώσεις που θα ξεχωρίσουν δεν ορίζουν το κανόνα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά αφήστε τα βλήτρα. Τα σίδερα που απομένουν κάνουν την ίδια δουλειά.Αλλά λίγο πρακτικό μυαλό σε δύσκολες καταστάσεις δεν βλάπτει. Terry τώρα οτι έγινε έγινε και τον εργολάβο να κλείσεις φυλακή το πρόβλημά σου παραμένει. Εγώ αυτό πρότεινα ως μια λύση οικονομική και εφικτή. Σαφώς by the book πάει για ξήλωμα. Αλλά πολλές φορές πρέπει δυστυχώς να ενεργούμε και πέρα απο τους κανόνες.

 

Εγώ αν ήταν σπιτι μου θα σιχτίριζα αλλά ίσως και να συνέχιζα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΚF & Ilias

 

Γτ δεν διαβαζε το λινκ που ανεβασα??

 

Δικαιωμα κανενα δεν εχουν, εφοσον μιλαμε για επιλυση με χωρικο πλαισιο, τουτεστιν (συμφωνα με ΔΟΚΚ, ΤΕΕ, ΟΑΣΠ, Συλλογο Πολιτικων Μηχανικων, Συλλογο ΑΜ) ειδικη κατασκευη.

Τι αλλο θελετε??

 

 

 

 

 

στο Αρθρο 8&2 οτι σε παραδοσιακους οικισμους τη στατικη μελετη την κανει μονο Πολιτικος Μηχανικος.

 

Απο την αρχη ειμαι και θα ειμαι υπερ της διαταξης αυτης, ασχετα αν ο συλλογος ΠΜ το βλεπει ως αμεση απειλη.

Δεν αναφερομαι σε αυτο φυσικα με το παραπανω που εγραψα.

Φυσικα δεν εχω καμια δουλεια με τα Αρχιτεκτονικα, ουτε θελω να εχω.

Φιλε SIRADRAB καποιοι ΑΜ εξακολουθουν να μιλανε για Διωροφα και δεν ξερω εγω τι, ως περιορισμο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.