Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δημιουργία προγράμματος διαστασιολόγησης υποστυλωμάτων


kostaspde

Recommended Posts

1. Υπάρχει πρόγραμμα που να διαστασιολογεί τυχαίες διατομές; (αφού το ...εκπαιδεύσουμε εννοείται)

Και να μην υπήρχε, είναι σχετικά εύκολο να το γράψεις. Ωστόσο, υπάρχει.

Αλέξη καλησπέρα,

στη δική μου πτυχιακή θα προσπαθήσω να γράψω ένα προγραμματάκι για ορθογωνικές διατομές υπό μονοαξονική κάμψη με ορθή δύναμη.

Ίσως ακούγεται αστείο για εσένα, αλλά εγώ τα έχω βρει μπαστούνια. Στη σχολή δουλεύαμε με διαγράμματα και πίνακες. Δεν μάθαμε την πλήρη διαδικασία και τώρα τα "ανακαλύπτω" μόνος μου.

Διαβάζω το βιβλίο του Ζαγκλή (το οποίο είναι γραμμένο για τον παλιό κανονισμό), αυτό όμως καλύπτει μόνο ορθογωνικές διατομές σε μονοαξονική ορθή καταπόνηση. Με βοήθησε πολύ το συγκεκριμένο, αλλά θα ήθελα να δω επίσης τη διαξονική κάμψη και άλλες διατομές.

Εφόσον λες ότι είναι σχετικά εύκολο, φαντάζομαι θα έχεις κάποιο υλικό να μου προτείνεις για διάβασμα.

Αν ναι, θα με βοηθούσες πολύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλη η ιστορία είναι στην επίλυση του πολυωνύμου των εξισώσεων ισορροπίας που πρέπει να γίνει με αριθμητικές μεθόδους.

 

Αν και υπερκαλύπτει αυτό που σε απασχολεί, ρίξε μία ματιά στο συνημμένο που το έχω πρόσφατο. Πέρα από το γενικό σκεπτικό, στις βιβλιογραφικές του αναφορές θα βρεις τους αλγόριθμους που χρησιμοποιούνται...

 

papanikolaou.pdf

Edited by Gousgounis
Επαναφορά attachment
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,

 

Ενα καλο προγραμμα διαστασιολογησης τυχαιων διατομων ειναι το FAGUS της CUBUS. Ζητα μια δοκιμαστικη εκδοση για ερευνητικο σκοπο και θα σου δωσουν. Ειναι πολυ καλο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Όταν με το καλό τελειώσω με τη μονοαξονική καταπόνηση σε ορθογωνικές διατομές (δοκάρια-πλάκες), θα κοιτάξω βρω αντίστοιχη βιβλιογραφία για τη διαξονική καταπόνηση και αν μπορέσω να το ενσωματώσω και αυτό. Αν και είναι πιο σύνθετο απ' όσο εκτίμησα αρχικά, όσο προχωράω τόσο πιο ενδιαφέρον μου φαίνεται.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αλλά δέν έχει αυτά που ζητάς.Δέν σου δίνει διάγραμμα αλληλεπίδρασης όπως το ΔΙΑΣΚ τής ΤΟΛ ή δέν ξέρω της cubus καθόλου βέβαια...Διαφορετικά μπορείς απο το sap2000 στο section designer

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.