Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένσημα για εργασίες που δεν χρειάζεται άδεια οικοδομής.


Patis

Recommended Posts

Παιδιά Καλησπέρα,

 

δεν ξέρω αν σε αυτο το μέρος του forum είναι σωστό να γράψω για το συγκεκριμένο θεμα αλλά δεν βρήκα που μπορώ να το γράψω.

 

Λοιπόν χρειάζομαι να κάνω κάποιες εργασίες σε κάποιο σπίτι που δεν απαιτείται οικοδομική άδεια. Για να είμαι καλλυμένος θέλω να κολλήσω κάποια ένσημα; Μπορώ να πάω στο ΙΚΑ και να ζητήσω να ανοίξω καρτέλα και να κολλήσω τα ένσημα; Ξέρει κανείς τι χρειάζεται και ποιος πρέπει να πάει; ο ιδιοκτήτης ή ο εργολάβος που θα κάνει τις εργασίες;

 

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Για οτι εργασιες και να κανεις, χρειαζεσαι ΟΑ ή αδεια Μικρης Κλιμακας κτλ κτλ.

 

Στο ΙΚΑ κανεις κανονικα Απογραφη ΟΙκοδομοτεχνικου Εργου.

Με ολα τα δικαιιολογητικα που χρειαζονται και Πινακα 3 απο μηχανικο με αναλυτικο υπολογισμο των εργασιων.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε μόνο μην υπάρχει κανένα ανοιχτός φάκελος στο ΙΚΑ με συγκεκριμένο αριθμό μητρώου ( ΑΜΟΕ) για το κτίριο αυτό.Αν υπάρχει τότε θα κάνεις Μεταβολή αλλιώς όπως είπε ο terry κάνεις νέα Απογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα,

 

δεν ξέρω αν σε αυτο το μέρος του forum είναι σωστό να γράψω για το συγκεκριμένο θεμα αλλά δεν βρήκα που μπορώ να το γράψω.

 

Λοιπόν χρειάζομαι να κάνω κάποιες εργασίες σε κάποιο σπίτι που δεν απαιτείται οικοδομική άδεια. Για να είμαι καλλυμένος θέλω να κολλήσω κάποια ένσημα; Μπορώ να πάω στο ΙΚΑ και να ζητήσω να ανοίξω καρτέλα και να κολλήσω τα ένσημα; Ξέρει κανείς τι χρειάζεται και ποιος πρέπει να πάει; ο ιδιοκτήτης ή ο εργολάβος που θα κάνει τις εργασίες;

 

Ευχαριστώ....

Πηγαίνει ο ιδιοκτήτης για απογραφή με: Ταυτότητα / Συμβόλαιο / Πίν 3. εις 2πλούν (όπως σωστά προαναφέρθηκε από terry).

Πρόσεξε αυτό που σου πρότεινε ο Manolis.gon

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας ,

έχω κάνει το εξοικονομώ κατ' οίκον, το οποίο ολοκλήρωσα πριν δυο μήνες. Παράλληλα άλλαξα κάγκελα και πλακάκια στο μπαλκόνι. Δεν ασχολήθηκα με ΙΚΑ καθόλου. Οι τεχνίτες πληρώθηκαν όπως συμφωνήθηκε. Μπορεί κάποιος (γείτονας) να μου κάνει καταγγελία στο ΙΚΑ ή κάπου αλλού; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ο σιδεράς που άλλαξε τα κάγκελα θεωρείται είναι στεγασμένη επιχείρηση άρα με την απόδειξη (τρυπημένη από την εφορία όχι κανένα κ..χαρτο) είσαι ΟΚ.

Ο πλακάς είναι μη στεγασμένο επάγγελμα άρα ήθελε αναγγελία στο ΙΚΑ και πληρωμή ενσήμων.

Επειδή εικάζω ότι δεν έχεις τίποτα από τα δύο καλύτερα να μη σου κάνουν καταγγελία. ;)

Link to comment
Share on other sites

σε ολα τα επαγγελματα μπορει να υπαρξει ''στεγασμενος επαγγελματιας''

ακομα και σε πλακακια - χτισιματα -σοβατισματα-ελαιοχρωματισμους....

Link to comment
Share on other sites

Akius γενικά έχεις δίκιο, όμως - από την κακή εμπειρία που είχα με το ικα- σε αυτές τις περιπτώσεις (πλακάκια, ελαιοχρωματισμοί κτλ) δεν αρκεί η απόδειξη αλλά θα ψάξει και τα ένσημα των απασχολούμενων στην επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

θα ψάξει και θα ζητήσει την προσφορά και το τιμολόγιο άπό την εταιρεία.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση. Αλλά ακόμα και που έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες μπορεί να γίνει καταγγελία στο ΙΚΑ; Μπορώ τώρα να το μπαλώσω; Από τα κάγκελα μένει ένα μικρό κομμάτι που πρέπει να ολοκληρωθεί, να κάνω για αυτό αναγγελία στο ΙΚΑ; Με τους τεχνίτες δεν παζάρεψα, ότι συμφωνήθηκε πληρώθηκαν (άρα κανείς τους δεν θα με κυνηγήσει ), άρα μπορώ και να ισχυριστώ ότι τα τοποθέτησα εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.